Arengudokumendid ja analüüsid

Saaremaa valla ja maakonna arengudokumendid ning tellitud analüüsid ja uuringud.

Saaremaa valla arengukava koostamise peaeesmärk on tagada järgnevatel aastatel erinevate tegevusvaldkondade tasakaalustatud ja jätkusuutlik areng. Saaremaa vald soovib arengukava elluviimisega parandada saarlaste elukvaliteeti ning muuta Saaremaa investoritele ja külalistele senisest veelgi atraktiivsemaks.

Arengukava on aluseks Saaremaa valla eelarvestrateegia ja eelarve koostamisel, kohustuste võtmisel, varaga tehingute tegemisel, investeeringute kavandamisel ning investeeringuteks toetuse taotlemisel. Saaremaa valla arengukavast lähtutakse valdkondlike ja Saaremaa Vallavalitsuse hallatavate asutuste arengudokumentide koostamisel.

Saaremaa valla arengukava on koostatud aastateks 2019–2030. Valitud ajavahemik võimaldab Saaremaa arengu kavandamisel silmas pidada pikemaajalist perspektiivi. Valla arengukava vaadatakse üle igal aastal ning vajadusel täpsustatakse vähemalt nelja eelseisva aasta eesmärke ja tegevusi.

Üldplaneeringu eesmärk on kaardistada olemasolevad väärtused ja anda hoogu uute väärtuste tekkele. Lihtsustatult öeldes on üldplaneeringu koostamise eesmärk luua raamistik, mis aitaks nii elanikel, ettevõtjatel kui ka omavalitsusel endal luua ruumiline elukeskkond, mis arvestaks juba olemasoleva asustusega ja hoonetega ning mis oleks samal ajal keskkonnasäästlik ja ka tuleviku suundi silmas pidav.

Üldplaneeringus näidatakse ära erinevad alad, kuhu on võimalik kavandada näiteks elamud või kuhu tootmishooned või kus oleks tulevikus hoopis tore planeerida kelgumägi või külakiik. Üldplaneeringus käsitletavad teemad kuuluvad väga erinevatesse valdkondadesse: lisaks maakasutusele ja ehitustingimustele käsitletakse veel kultuuri- ja ajalooväärtusi, looduskeskkonda, transpordiühendusi, tehnorajatisi ja palju muud.

  • Saare maakonnaplaanering 2030+

    Saare maakonnaplaneeringu peamisteks eesmärkideks on toetada maakonna ruumilist arengut, mis tagab tasakaalustatud ruumilise asustus-struktuuri ning elukvaliteedi olukorras, kus maakonna rahvaarv pikemas perspektiivis kahaneb ja vananeb; sealjuures tasakaalustades riiklikke ja kohalikke huvisid, arvestades seejuures kohalike arenguvajaduste ja -võimalustega.

    Maakonnaplaneering haarab kogu Saare maakonna territooriumi.

Maakondade arengustrateegiate elluviimise toetusmeetme projektide valikud

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ning Saaremaa Vallavalitsuse kui maakondiku arendusorganisatsiooni (MARO) vahel 2023. aasta suvel peetud dialoogi tulemusena lepiti kokku, et Saare maakonna arengustrateegia 2022–2035 alusel on maakondade arengustrateegiate elluviimise toetusmeetme (MATA) programmi raames Saare maakonnas aastatel 2024–2025 fookuses kaks teemat:

  • „Meretööstuse ja sinibiomajanduse innovatsiooni toetamine“ soodustab sinimajanduse kui Saare maakonna olulise potentsiaali ning kõrge ekspordivõimega majandusharu käekäiku.
  • „Tööjõu struktuuri ja tööturu ootuste kooskõla leidmine“ aitab kaasa suhteliselt väikesele saarelisele maakonnale omaste suletud tööjõu- ja tööturgude omavaheliste ebakõlade lahendamisele. Teema jaguneb kolmeks alaprojektiks:
    • „Meile elama“ programmi väljatöötamine ehk tugiteenuse loomine nendele inimestele, kes planeerivad kolida Saare maakonda. Programmi raames suhtlevad tuge vajavate inimestega kontaktisikud ning jagavad vajalikku informatsiooni elukohtade, lasteaia- ja koolikohtade, töökohtade, huviringide, võimalikke toetuste jne kohta selleks, et kolimine toimuks võimalikult sujuvalt. Elluviija Saaremaa Vallavalitsus.
    • Täiend- ja ümberõppe võimaluste loomine ja kaugõppe kursuste toomine maakonda, mille eesmärk on  avaliku sektori spetsialiste koolitamine (nt koolide tugipersonal, logopeedid, väikeste koolide liitklasside õpetajad jne). Koolituste vajaduste selgitamiseks ning paremaks sihistamiseks teeb vald kaardistuse vajalike spetsialistide puuduse osas. Programmi käivitumisel on võimalik ka laiendamine selliselt, et edaspidi pakutaks tuge ka võtmetähtsusega ettevõtlusvaldkondades tööjõuvajaduse lahendamisel. Elluviija Saaremaa Vallavalitsus.
    • Tugiteenused ettevõtluse jätkusuutlikkuse tagamiseks. Elluviija Sihtasutus Saare Arenduskeskus.

Projektid

Tugiteenused ettevõtluse jätkusuutlikkuse tagamiseks

Saare maakonnal on suur potentsiaal taastuvenergeetikas ja avameretööstuses laiemalt. Eeskätt seetõttu, et just meie rannikuvetes on suurimad merealad meretuuleparkide rajamiseks, ligi 70% Eesti laevaehitussektori käibest teevad maakonna ettevõtted ja siin on valdav osa selle sektori tööhõivest. Meil tegutseb Meretehnoloogia Kompetentsikeskus ning Saaremaa on kõige parem koht meretuuleparkide hooldussadamate asukohaks. Lisaks on Kuressaare Ametikool asunud tegema ettevalmistusi tuulikute hooldustehnikute väljaõppeks ja meil on maailmatasemel elektroonikatööstus. Kogu potentsiaali realiseerimiseks on vaja aga lahendada olemasolevad kitsaskohad tööjõu väljaõppe, tugiteenuste tagamise, maakonna ettevõtluskeskkonna parema ja laialdasema tuntuse, innovatsioonivõimekuste kaardistuse ja uute teadmiste ning investeeringute ligimeelitamisel, mida käesoleva projektiga soovimegi lahendama asuda.

Saare maakonna arengustrateegia 2025–2035 alusel vajavad MATA programmi raames fookust kaks teemat, millest kõnealune projekt panustab tegevussuunda „Tööjõu struktuuri ja tööturu ootuste kooskõla leidmine“. Teema jaguneb kolmeks alaprojektiks, millest Sihtasutus Saare Arenduskeskus viib 2024. aastal tugiteenustena ellu ettevõtluskeskkonna turunduse ja investorteeninduse, koolitus- ja täiendõppeprogrammide läbiviimisese, noorte ettevõtlusteadlikkuse kasvatamisese ning ettevõtjate tunnustamise korralduse. Saare maakonnas on ettevõtluskeskkonna arendamisel ja vastavate tugiteenuste pakkumisel oluline roll arenduskeskusel, kus on koos vastavad teadmised ja kompetents. Eeltingimused läbi toimiva olemasoleva organisatsiooni on seega loodud ja tagatud. Kuna Sihtasutuse Saare Arenduskeskus tegutsemispiirkonnaks on kogu Saare maakond, hõlmavad selle projekti tegevused automaatselt kõiki maakonna omavalitsusi: Saaremaa, Muhu ja Ruhnu vald.

Projekt sobitub teemasse, kuna aitab otseselt tagada ettevõtluse jätkusuutlikkuse tagamiseks vajalike tugiteenuste pakkumist Saare maakonnas. Projekti tegevused on kõik seotud Saare maakonna jaoks oluliste majandusvaldkondade arendamise, ettevõtluskeskkonna turundamise, innovatsioonivõimekuse kasvu, noorte ettevõtlusteadlikkuse, koolituste ja arenguprogrammide korraldamise, kontaktide loomise ning maakonna ettevõtete tunnustamisega.

Eesmärgi täitmisesse panustavad projektitegevused:

  • Saaremaa Ettevõtlusakadeemia koolitusprogramm annab võimaluse osalejatel end kurssi viia olulistel teemadel, mis tagavad võimaluse paremaks kohanemiseks tööjõuturul.
  • Noortele suunatud tegevused annavad parema ülevaate maakonna ettevõtluses toimuvast (kes tegutseb, millist tööjõudu vajatakse, millised erialasid õppida saab jms), mis omakorda aitavad tulevikus teha paremaid valikuid kutse- või kõrghariduse omandamiseks ja panustada läbi omandatu kodusaare ettevõtluskeskkonna arengusse hinnatud ja oodatud tööjõu või ettevõtjana
  • Oluline on meie ettevõtluskeskkonna turundamine läbi erinevates kampaaniates osalemise, millega tutvustame laialdasemalt kohalikku ettevõtlust ja teadvustame siinset potentsiaali muuhulgas tulevasteks investeeringuteks.
  • Potentsiaalsete investorite ligimeelitamiseks arendatakse välja investorveebi sisu, mis näitab olemasolevat olukorda ettevõtlussektorite käibe, õppekavade, võimalike tootmisalade jms tänase ja tuleviku potentsiaali osas.
  • Väliskülastuste korraldusega hangime uut olulist teadmist mujalt, leidmaks meie oludesse sobivaid lahendusi valdkondade edasiviimiseks ning arendame seeläbi rahvusvahelist koostööd.
  • Koostame sinimajanduse innovatsioonistrateegia lähteülesande, mille koostamiseks otsime vahendeid mujalt ja mille eesmärgiks on siduda erinevad sektorid, haridusasutused ja organisatsioonid teineteisega tihedamalt.
  • Maakonna ettevõtete tunnustamisega näitame ettevõtjatele nende olulisust, tutvustame nende tegevusi kohalikul tasandil ja laiemalt, eesmärgiks kohaliku ettevõtluse konkurentsivõime kasv.

Kõik nimetatud tegevused täidavad Saare maakonna arengustrateegia 2025–2035 eesmärki nr 2: aastaks 2035 on Saare maakonna keskmine brutopalk üle Eesti keskmise.

Kontakt ja lisainfo

Jaanika Tiitson

Jaanika Tiitson

Arendusnõunik

Lossi tn 1, Kuressaare

Tallinna Pedagoogikaülikool, haldusjuhtimine (kõrgharidus)

Lossi tn 1, Kuressaare

Viimati uuendatud 27.03.2024

Kas sellest lehest oli abi?