« Tagasi

Iseenda ja kodu ohutuse eest seismisega peab tegelema igapäevaselt

Margus Lindmäe, Lääne päästekeskuse Saaremaa päästepiirkonna juhataja

 

Eelmise nädala neljapäeva õhtul korraldasid meie maakonna vallad vabatahtlikele turvalisuse pakkujatele tänuürituse. Kohal olid abipolitseinikud, vabatahtlikud merepäästjad ja vabatahtlikud päästjad. Tänuõhtule oodati kõiki maakonna vabatahtlikke, kuid paraku ei saanud kõik kutsutud tulla. Ka Salme vabatahtlikud päästjad jäid peole tulemata. Tagantjärgi tark olles läks tegelikult õnneks, et nad jäid tulemata – samal õhtul puhkes tulekahju Läätsa külas ja Salme vabatahtlikud päästjad käisid seal päästmas. Etteruttavalt võib öelda, et Salme meeste tubli tööna jäi õnnetusse sattunud kortermaja katus alles, söestusid vaid räästalauad.

Päästa oleks soovitud palju rohkem, kuid alati ei ole kõik imed päästjatele jõukohased. Põlevas korteris hukkus korteri omanik. Kahjuks on see käesoleval aastal juba kolmas tulesurm meie maakonnas. See tulemus ei ole see, mille poole oleme Päästeametis püüelnud. Meie huvi ei ole kustutada tulekahjusid, vaid pingutame väga selle nimel, et tulekahjusid ei juhtuks, ja kui tõesti peaks juhtuma, et siis ei satuks ohtu inimesed.

Tulekahjude kustutamisest kordades rohkem teevad päästjad ennetustööd, sealhulgas sadu ja tuhandeid kodunõustamisi. Kurb statistika aga näitab, et isegi vahetust kontaktist inimestega nende endi kodus, jääb väheks. Peamiselt küll seetõttu, et iseenda turvalisust ei peeta oluliseks. Eelmisel nädalal, käies kodunõustamistel, olid ligi pooled suitsuandurid kas laest alla võetud või oli andur küll laes, aga ei töötanud. Küsimusele, millal alla võeti, oli ikka üks ja see sama vastus - eile sai patarei tühjaks! Mis seal ikka, ega seda asenduspatareid ju kodus käepärast alati pole ja ega selle vajadus ei tule ka niipea meelde. Mure aga on selles, et nii jääb suitsuandur vahest isegi kuudeks kapinurgale või sahtlisse. Ja seal vedeledes see inimest kuidagi aidata kahjuks ei saa!

Päästeamet soovib olukorda parandada, aga tõhusama tulemuse jaoks oleks kõigi kaasabi vaja. Meil on mõned pakkumised, kuidas tänast olukorda igaüks ise parandada saab.
• Vaata oma kodu kriitilise pilguga üle, abiks on ka veebileht www.kodutuleohutuks.ee.
• Testi suitsuanduri tööd kontrollnuppu all hoides ja tee suitsuandurile hooldus: tolmuimejaga imedes kõigist suitsuanduri piludest.
• Külastades lähedasi ja tuttavaid selgita, kas neis kodudes on suitsuandur olemas ning kas ka töökorras. Pole häbiasi ka seal peres suitsuandurit testida.
• Küttekolde ees olgu mittepõlev pind, näiteks plekiga kaetud puitpõrand. Vaip ja muud süttivad materjalid kolde ette ei passi. Äsjases Läätsa traagilises tulekahjus puudus ahju eest just seesama plekk ahju ees.
• Lahtist tuld, näiteks küünlaid, ei tohi jätta üksi. Kui lahkud toast, kustuta ka tuli!
• Kui tead kodu, kus tuleohutusega ei tarvitse olukord päris korras olla, teata sellest päästeala infotelefonil 1524. Nii saad kodunõustamise tellimisega ka sealse olukorra ohutumaks aidata. Ära arva, et tegemist oleks kaebamisega – kui teatad, siis oled astunud sammu ligimese kaitseks. Kodunõustamine ei ole karistav või trahviv tegevus. Selle käigus antakse aga näpunäiteid, kuidas hoiduda õnnetusest.

Soovitusi koduohutuseks on veelgi, kuid eelnevad on kõige elementaarsemad ning samas lihtsamad tegevused, mis ei vaja ei raha ega ka aega. Iseenda ja kodu ohutuse eest seismine ei ole ühekordne asi. Ohutusega kodus ja ka väljaspool kodu tuleks tegeleda sageli. Mingil põhjusel on aga need teemad kahjuks võõrad. Need mõtted ja küsimused tulevad meie inimestele harva meelde ning levib uskumus, et “ega minuga need õnnetused ju ei juhtu”. Paraku aga juhtub. Ja juhtub väga traagiliselt nagu näitab ka tänavu 11. detsembril Tartus toimunud tuleõnnetus, kus hukkus terve viieliikmeline perekond. Hoiame ennast!

Ja veel - kas tead, kuidas elavad sinu naabrid? Kas neist ning nende probleemidest võiksid olla teadlik varem või sobib sulle, kui sa saad neist ja nende probleemidest teadlikuks sel hetkel, kui naaberkorteris on juba tulekahju lahti? Siis kui teil kõigil on tulekahju lõhnad majas, kodud märjad ja muresid kuhjaga. Kortermajas ei lõpe kõik sellega, et paned ukse enda tagant kinni ning tehku teised seal väljaspool, mida nad tahavad. Jah, kõik naabrid ei soovi omavahel suhelda, kuid tuleks ikkagi proovida ja olgu just ohutuse teemaline suhtlus selleks esimeseks prooviks.

Lõpetuseks üks näide, kuidas halvad asjad võivad õnnelikult lõppeda. Kuressaarest rohkem kui 40 kilomeetri kaugusel kodus sättis üksi elav eakas perenaine ennast juba magama, kui ootamatult hakkas tööle kodune vingugaasiandur. Kohkumist oli palju, õnnetust ei olnud kuskil näha ja nii kutsuti asja selgitama päästjad. Kohalikud vabatahtlikud avasid ahju siibri, tuulutasid toad ja ohtu kuulutavad numbrid vingugaasianduril vähenesid kiiresti. Kas oskate siit edasi mõelda või ette kujutada, milline oleks hommikuks olnud selles kodus tulemus, kui seal ei oleks olnud nähtamatust mürgist teadaandvat seadet?

Päästeamet tänab kõiki, kes on mõelnud ohutuse teemadel kaasa, käinud kodukülastustel ning andnud teada abivajajast! Ainult igaühe kaasabil saame sättida meie inimeste elujärje selliseks, et meil kõigil läheks hästi ja traagilisi õnnetusi ei juhtuks!