« Tagasi

Kultuuripealinn koju!


Helle Kahm,
abivallavanem
Kultuur on kõike muud kui steriilne otstarbekus. 
Lennart Meri „Hõbevalge“
 
Kuressaare on linn sügava sisu ja eripäraga, millesse mahub  maailmajagu loovust ja omakultuuri juuri. Me võime vaielda, kas Euroopa kaardil oleme piisavalt väljapaistvad, kuid ometi arvame olevat, üheks põhjuseks meresõitjate ja kunstirahva rohkus meie rahva hulgas aegade algusest. Oleme luulelised ja karused ühtviisi, veidi nagu Nipernaadi ja Vanapagan üheskoos. 
Suvine kultuurikalender on juba täna kirju ja mitmekesine, pakutakse nii rahvakultuuri kui professionaalset kunsti. Meil on ooperi- ja kammermuusikapäevad, kohalike kihelkondade pärandina rahvariided, tantsud, laulud ja tõekspidamised, mis tantsu- ja laulupidudeks kootud. Kõigele on kuulajaid, kõigele on vaatajaid, kohale tullakse lähedalt ja kaugelt. 

Milleks siis hulga inimeste kirglik soov ja tahe kandideerida Euroopa Kultuuripealinnaks 2024?

Ühelt poolt oleme peale suurt valdade ühinemist valmis taas oma lugu üles tähendama, ühtset linna- ja kultuuriruumi kujundama. Minema tagasi juurte juurde, et kiirtena üle Saaremaa mereäärsetest paikadest Kuressaare linnas koguneda, saarlased üheskoos vaimu, mere ja maa kaudu iseenda ja Euroopaga ühenduses olles. Kostina kaasas iga väiksemagi paiga lugu ja laul, mis iidsetest ja tulevastest aegadest pajatavad.  Kuressaarest pärit noor naine on ettevõtmisele logo kujundades puudutanud meile olulisi tähiseid, merd, lossiväravat, aidaust, taevast ja põldu. Meie sümbolid ja inimesed on meie tugevus. Koos saare mainet ja elulaadi edendades oleme rikkamad nii majanduslikult kui sotsiaalselt. 
 
Kultuur on oluline inimeste jaoks, sama oluline kui majad, töökohad, teed. Inimene vajab sotsiaalset turvatunnet ja head haridust. Ometi kui ka kõik muu on olemas, aga  puudu on oma lood ja laulud, tantsud ja kultuuritemplid, oleme vaesemad, kui kirjeldada oskame. Õnnelik olemiseks peab elus kõik tasakaalus olema. Nii on kõigi suurte ja tähtsate küsimuste kõrval ülioluline meeles pidada, et kultuuri olemasolu ja tarbimine on midagi, mis meist paremad inimesed teeb. Seetõttu on iga valdkonda  eraldatud euro investeering meie toimetulekusse ja rahulolusse, toetus inimese paremasse minasse. Omades ja mõistes enese juuri, seda millist rada pidi oleme tänasesse tulnud ja teame, kuhu soovime minna, hoides pärimust järeltulevatele põlvedele ja sellele oma lood juurde kirjutades, oleme kohustatud seda ka teistega jagama, seeläbi ise rikkamaks ja tugevamaks saades. 
 
Jah, loomulikult oleme me üks kultuurne kants  juba täna, aga me võime saada paremaks, kui selle nimel veel vaeva näeme,  selleks oma rahvast kuulame ja tänase päeva ootused ja lood kokku kirjutame. Ärme alahindame omaenese soove ja lauludesse talletatud mälu.