« Zurück

Viiruse teise laine tuleku saame ära hoida üheskoos

Käes on suur suvi ja inimesed mõtlevad eelkõige sellele, kus, kuidas ja kellega koos puhkust veeta. Pärast tänavust erakordset ja rasket kevadet ongi puhkus olulisem kui kunagi varem, samas ei võimalda Euroopas ja mujal maailmas toimuv paraku meil end lõdvaks lasta. Salakaval koroonaviirus on endiselt liikvel, mistõttu me ei tohi ega saa valvsust kaotada. Peame olema valmis teiseks laineks, mille tulekust räägitakse ja mis mõnda riiki on juba kohale jõudnud.   

Kas ja kuidas on Saaremaa vald valmistunud koroonaviiruse teise laine saabumiseks? Esiteks, vallavalitsus koostöös partneritega teeb kõik endast oleneva, et teist lainet ära hoida. Üheks näiteks on festivali I Land Sound ärajäämine sel suvel, kuna risk rahvatervisele on liiga suur.

Iga inimene saab anda oma panuse selleks, et koroonaviiruse teine laine Saaremaale ei jõuaks: endiselt on väga oluline pesta sagedasti ja põhjalikult käsi, vältida rahvarohkeid kohti, hoida võimalusel teiste inimestega distantsi ja liikuda hajutatult ning kanda avalikes ruumides (poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport) kaitsemaski. Haigestudes tuleb kindlasti jääda kohe koju ja helistada oma perearstile. On vaja meeles pidada, et iga inimene võib saada COVID-19 viiruse ja igaüks võib seda enda teadmata ka levitada. Infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste kohta saab infotelefonilt 1247 ning veebilehelt kriis.ee.

Nii Saaremaa vallavalitsus kui ka Kuressaare haigla on varunud isikukaitsevahendeid, mida saab operatiivselt kasutusele võtta. Vallavalitsuse teenistujad ja hallatavate asutuste töötajad said kevadel kogemuse, mis võimaldab tänu valmisolekule hakata vajadusel teenuseid (näiteks toidu kojuvedu jmt) pakkuma kiiremini ja sujuvamalt. Teisisõnu, meie töötajad on läbinud nii-öelda praktilise koolituse ja on kriisiolukorraks paremini valmis. Samuti on Saaremaal olemas vabatahtlike võrgustik: sel kevadel töötasid 112 vabatahtlikku Aare Rüütli koordineerimisel kokku 6465 tundi.

Vallavalitsusel on otsekontaktid ja koostöökogemus eriolukorras nii Vabariigi Valitsuse, riiklike organisatsioonide (Päästeamet, Kaitseliit, Politsei- ja Piirivalveamet, Terviseamet) kui ka eraettevõtetega. Kriisireguleerimise muudab oluliselt lihtsamaks see, et Saaremaal on üks omavalitsus ja väga hea koostöö meie naabritega Muhu vallas. Oleme analüüsinud valla kriisikommunikatsiooni kordaminekuid ja kitsaskohti ning pannud kirja peamised õppetunnid.

Valla kaugtöövõimalused on samuti viidud uuele tasemele: kriisikomisjoni koosolekutel osalesid paljud liikmed interneti vahendusel, ka vallavalitsuse teenistujad saavad nõupidamistest osa võtta elektrooniliselt, samuti on veebi vahendusel istungitel ja koosolekutel osalemine võimalik vallavolikogu ja volikogu komisjonide liikmetel.

Me saime sel kevadel üheskoos hakkama ja peatasime salakavala viiruse leviku oma kodusaarel. Kui järgime eespool nimetatud soovitusi, siis saame hakkama ka sellega, et hoiame ära koroonaviiruse teise laine jõudmise Saaremaale. Igaüks meist saab käituda enda ja teiste tervise kaitsmiseks vastutustundlikult. Palun teeme seda.

Mikk Tuisk, Saaremaa vallavanem