Vald tunnustab väärikaid pulmapaare

Saaremaa Vallavolikogu esimees Tiiu Aro ja vallavanem Madis Kallas õnnitlevad 19. juunil Kuressaare Laurentiuse kirikus 60 ja 50 aastat koos elanud abielupaare. Paare, kes tähistavad sel aastal teemantpulmasid, on maakonnas kümme, ja paare, kes kuldpulmasid, on 63.

Saare maakonna 50. ja 60. abielu aastapäeva tähistavate paaride õnnitlemistseremoonia sai alguse maakonna ja EELK Kuressaare koguduse koostöös 2014. aastal. Toetudes Tartu ja Rakvere linnade positiivsele eeskujule, on olnud korraldajate sooviks tunnustada väärikaid abielupaare ja tuua positiivse eeskujuna esile abielutõotuse kestmist läbi erinevate aastakümnete.

Perekonnas kujuneb ja küpseb meie olemus ning perekonnast saame eluteele kaasa omakasupüüdmatu armastuse kogemuse, arusaamise elu põhiväärtustest ja kesksed voorused, et neid oma lastele ja lastelastele edasi pärandada. Perekonna keskel leiavad aset meie elu kõige õnnelikumad hetked, kus armastus hoiab meid rasketel aegadel, lohutades ja kinnitades. Perekond on kindel alus meie igapäevaste sündmuste keerises.

Perekond ei ole igand
Tänapäeva ühiskonnas, kus esiplaanile on tõstetud materiaalsed väärtused, naudingud ja enesekeskne mugavus, on perekonna jaoks kõige suuremaks ohuks, et inimesed sulgevad oma südame ja muutuvad isekaks. Terve pere loomine ja hoidmine võib nõuda suurt pingutust. Ometi on kindel, et perekond ei ole oma aega ära elanud, vaid see on tõelise ja sügava inimliku õnne tee täna samamoodi, nagu see oli 50 või 60 aasta eest ja saab olema tulevikus.

Abielu on mehe ja naise enesekinkimine teineteisele, oma elude ühtepõimimine läbi vastastikuse andumise ja pühaliku avaliku tõotuse jääda üksteise kõrvale kuni elupäevade lõpuni, nii headel kui ka rasketel aegadel. Olles oma loomult erinevad, on mees ja naine elulistes eesmärkides üks. Jäädes iseseisvateks isiksusteks, on abikaasad alati teineteisega seotud. Neil on erinev eluülesanne, ent üks elutee.

Abielu on kaasade vahelise tervikliku armastuse teoks saamine ja elukestev isiksuse kujunemise kool. Abielu ja perekond on rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alus – vaimselt tugevad perekonnad on kogu rahva heaolu tagatiseks ja eeskujuks. Nii on meie ühiseks eesmärgiks teha tööd selle nimel, et noored avastaks taas perekonna ideaali ilu ning pühendaks end selle teostamisele oma elus.

Oodatud on ka pereliikmed
Tänavu toimub kuld- ja teemantpulmapaaride õnnitlemine kolmapäeval, 19. juunil kell 12 Kuressaare Laurentiuse kirikus. Lisaks väärikatele abielupaaridele on sündmusele oodatud kutsutute lapsed ja teised pereliikmed. Saaremaa vald peab juubilare meeles piduliku tunnistuse ja lilledega. Päevakangelased jäädvustatakse pildile koos vallajuhtide, kõigi kutsutute ja soovi korral oma pereliikmetega. Abielupaarid on (soovi korral koos saatjatega) oodatud ka sündmuse järel Kuressaare kultuurikeskuse saalis toimuvasse kohvilauda.

Viimase viie aasta jooksul toimunud abielupaaride õnnitlemistseremoonia on üks maakonna südamlikumaid ja meeldejäävamaid sündmusi nii asjaosalistele endile kui ka nende pereliikmetele. Valdavalt on osalejad andnud sellele väga postiivse tagasiside. Ühtlasi on see ka juubilaridele ja nende peredele võimaluseks tähistada abielu suurt juubelit enne jaanipäeva ka pereringis. Mitmed abielupaarid on allakirjutanule tunnistanud, et kuigi nende abielu ei ole algselt sõlmitud kirikus, on neil hea meel vaadata käidud ühisele eluteele tagasi ja õnnitlusi vastu võtta sedavõrd väärikas hoones.

Anti Toplaan
EELK Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja,