Detailplaneeringud

Detailplaneeringu eesmärk on eelkõige üldplaneeringu elluviimine ja planeeringualale ruumilise terviklahenduse loomine. Detailplaneering on lähiaastate ehitustegevuse alus.

Kõikide Saaremaa vallas menetluses olevate, lõpetatud, kehtivate ja kehtetuks tunnistatud detailplaneeringute kohta saab ajakohast infot planeeringute kaardirakendusest.

planeeringute kaardirakendus

Detailplaneeringute menetlemine

Detailplaneeringute menetlemisprotsessist annavad hea ülevaate menetluse skeemid.

Detailplaneeringu algatamiseks esitatakse vallavalitsusele vastav taotlus koos eskiisiga. Taotluse saab esitada kas iseteeninduskeskkonnas või täites ära taotluse (docx) ning edastades selle e-posti aadressile [email protected]. Eskiislahenduse seletuskiri peab sisaldama järgmist informatsiooni:

  1. planeeritava tegevuse vastavus liigilt üldisemale planeeringule;
  2. krundi kasutamise olemasolev ja/või planeeritav sihtotstarve või sihtotstarbed;
  3. planeeritava ehitise kasutamise otstarve;
  4. olemasolev ja/või planeeritav krundijaotus;
  5. olemasolevate ja/või planeeritavate hoonete või olulise avaliku huviga rajatiste suurim lubatud arv või nende puudumine maa-alal;
  6. olemasolevate ja/või planeeritavate hoonete või olulise avaliku huviga rajatiste suurim lubatud ehitisealune pind;
  7. olemasolevate ja/või planeeritavate hoonete või olulise avaliku huviga rajatiste lubatud maksimaalne kõrgus;
  8. asjakohasel juhul planeeritavate hoonete või olulise avaliku huviga rajatiste suurim lubatud sügavus;
  9. planeeritavalt alalt juurdepääsulahendus avalikule teele.

Eskiislahenduse lisaks esitatud joonis peab olema tekstilise kirjeldusega kooskõlas ning sisaldama asjakohast infot.

Esitatud taotluse ja koostatud eskiisahenduse põhjal otsustab omavalitsus, kas algatada planeering või mitte. Enne detailplaneeringu algatamist sõlmitakse vastav haldusleping detailplaneeringu koostamise või koostamise tellimise üleandmiseks. Detailplaneeringu algatamise etapis otsustab omavalitsus, kas on tarvis läbi viia ka keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH).

Vastavalt planeerimisseaduse § 130 lõikele 1 võib planeerimisalase tegevuse korraldaja detailplaneeringu koostamisest huvitatud isikuga sõlmida halduslepingu planeeringu koostamise või planeeringu koostamise tellimise üleandmiseks. Planeerimisalase tegevuse korraldaja ei või halduslepinguga üle anda planeeringu koostamise korraldamist ja planeeringu koostamisel vajalike menetlustoimingute tegemist (näiteks kooskõlastamist ametiasutustega ja menetlusosaliste kaasamist). Eelnimetatud lõiget ei kohaldata, kui detailplaneeringuga soovitakse muuta kehtestatud üldplaneeringut (näiteks juhtotstarbe ulatuslik muutmine, ranna/kalda ehituskeeluvööndi vähendamine, krundi miinimumsuuruse muutmine). Sellisel juhul sõlmitakse valla, huvitatud isiku ja detailplaneeringu koostaja vahel kolmepoolne leping detailplaneeringu tellimiseks ja rahastamise kokkuleppimiseks. 

Detailplaneeringu või selle osa võib tunnistada kehtetuks, kui:

  • detailplaneeringu kehtestamisest on möödunud vähemalt viis aastat ja detailplaneeringut ei ole asutud ellu viima;
  • planeeringu koostamise korraldaja või planeeritava kinnistu omanik soovib planeeringu elluviimisest loobuda.

Detailplaneeringu osaliselt või täielikult kehtetuks tunnistamiseks tuleb vallavalitsusele esitada vabas vormis taotlus. Taotlus peab sisaldama detailplaneeringu nime, detailplaneeringu kehtestamise kuupäeva ja haldusakti numbrit ning detailplaneeringu (osaliselt) kehtetuks tunnistamise põhjendusi.

Detailplaneeringu koostamise võib lõpetada, kui:

  • koostamise käigus ilmnevad asjaolud, mis välistavad planeeringu elluviimise tulevikus, sealhulgas kui isik keeldub detailplaneeringukohaste ehitiste ehitamise üleandmiseks halduslepingu sõlmimisest;
  • kinnisasja omanik esitab taotluse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks;
  • planeeringu koostamise eesmärk muutub oluliselt koostamise käigus või
  • planeeringu koostamise korraldaja eelarves puuduvad vahendid planeeringu koostamise, koostamise tellimise ja mõjude hindamisega kaasnevate kulude kandmiseks ja planeeringu koostamisest huvitatud isik selliseid kulusid ei kanna.

Detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks tuleb vallavalitsusele esitada vabas vormis taotlus. Taotlus peab sisaldama detailplaneeringu nime, detailplaneeringu algatamise kuupäeva ja haldusakti numbrit ning detailplaneeringu koostamise lõpetamise põhjendusi.

Detailplaneeringute teated

Viimsi Mäebe külas

Saaremaa Vallavalitsuse 02.04.2024 korraldusega nr 2-3/331 algatati Mäebe külas Viimsi detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 0,6 ha hõlmab osa Viimsi katastriüksusest (katastritunnus 80701:002:0222). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine ranna kindlustusrajatisele. Ehitustegevus on kavandatud ranna ehituskeeluvööndisse, kus uute hoonete ja rajatiste ehitamine on keelatud, kuid looduskaitseseaduse § 38 lg 5 p 3 alusel ehituskeeld ei laiene kehtestatud detailplaneeringuga või kehtestatud üldplaneeringuga kavandatud ranna kindlustusrajatisele. Kavandatud tegevus on kooskõlas kehtiva Torgu valla ranna-alade osaüldplaneeringuga.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Laheritsu Lahekülas

Saaremaa Vallavolikogu 28.03.2024 otsusega nr 1-3/17 algatati Lahekülas Laheritsu detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 10 ha hõlmab Lahekülas Laheritsu katastriüksust (katastritunnus 71401:001:3676). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine päikesepargi rajamiseks ja katastriüksuse sihtotstarbe muutmise vajaduse määramine.

Detailplaneeringu koostamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse (edaspidi PlanS) § 125 lõikest 3, mille alusel kohaliku omavalitsuse volikogu võib olulise avaliku huvi olemasolu korral algatada detailplaneeringu koostamise alal või juhul, mida PlanS § 125 lõigetes 1 või 2 ei ole ette nähtud. Kuna tegemist on päikesepargiga, mis on kavandatud ühisplaneeringu kohasele haljasmaale, kuhu ei ole ühisplaneeringuga tootmismaa sihtotstarvet lubatud, siis vallavolikogu on seisukohal, et tegemist on olulise avaliku huviga tegevusega ja kavandatud tegevuse võimaldamise kaalumiseks tuleb koostada detailplaneering. Planeeringu koostamisel tuleb arvestada, et Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga määratud haljasmaa juhtotstarbest valdav osa (51%) jääks paneelide alusest alast välja, sel juhul on detailplaneering ühisplaneeringuga kooskõlas.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Vallimaa tn 8 II Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsuse 05.03.2024 korraldusega nr 2-3/216 algatati Kuressaare linnas Vallimaa tn 8 II detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,08 ha hõlmab Vallimaa tn 8 katastriüksust (katastritunnus 34901:007:0242). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine korterelamu ehitamiseks. Ala on hetkel kehtiv detailplaneering, mida soovitakse muuta. Planeerimisseaduse (PlanS) § 125 lõike 1 punkti 1 kohaselt on linnades detailplaneeringu koostamine nõutav ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks ning PlanS § 140 lõike 7 kohaselt detailplaneeringu muutmiseks tuleb koostada uus sama planeeringuala hõlmav detailplaneering. Kavandatud tegevus on kooskõlas kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Uuelahe Jaani külas

Saaremaa Vallavolikogu 29.02.2024 otsusega nr 1-3/9 algatati Jaani külas Uuelahe detailplaneering ja algatati keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 1,9 ha hõlmab Jaani külas Uuelahe (katastritunnus 71401:001:3258, pindala 15 220 m², maatulundusmaa 100%) katastriüksust ja sellega piirnevat mereala. Detailplaneeringu eesmärk on kaaluda sadama planeerimist, sh olemasolevate muulide seadustamist ning ehitusõiguse planeerimist paadisilla ja -kuuri püstitamiseks. Kehtivas Orissaare valla rannaala osaüldplaneeringus ei ole alale sadamat planeeritud, kuid planeerimisseaduse kohaselt on üldplaneeringu ülesandeks muuhulgas transpordivõrgustiku ja muu infrastruktuuri, sealhulgas sadamate ning väikesadamate üldise asukoha ja nendest tekkivate kitsenduste määramine. Seega on sadama planeerimise osas tegemist üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid peale keskkonnamõju strateegilise hindamise. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Keskkonnamõju strateegiline hindamine algatati, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega võib kaasneda/on juba ilmnenud oluline negatiivne keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Karujärve lasketiiru Karujärve külas

Saaremaa Vallavolikogu 29.02.2024 otsusega nr 1-3/8 algatati Karujärve külas Karujärve lasketiiru detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 13 ha hõlmab Karujärve külas Karujärve lasketiir katastriüksust (katastritunnus 71401:001:2871). Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksuse sihtotstarbe muutmine riigikaitsemaaks, ehitusõiguse määramine olemasoleva 100-meetrise lasketiiru pikendamiseks kuni 300 meetrini, taktikalise liikumise- ja laskmisala rajamine kuni 50 m laskedistantsiga ning selleks üldplaneeringu juhtotstarbe muutmine.

Alal kehtiva Kihelkonna valla üldplaneeringuga määratud puhke- ja virgestusmaa juhtotstarve muudetakse riigikaitsemaa juhtotstarbeks, seega on tegemist üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust. Tulenevalt planeerimisseadusest (PlanS) ja üldplaneeringust ei ole antud juhul tegemist detailplaneeringu koostamise kohustusega alaga ega juhuga. Kuna aga kavandatud tegevus ei ole kehtivas üldplaneeringus toodud puhke- ja virgestusmaa juhtotstarbega kooskõlas, siis on vajalik koostada detailplaneering. PlanS § 142 lõike 1 alusel võib detailplaneering põhjendatud vajaduse korral sisaldada kehtestatud üldplaneeringu põhilahenduste muutmise ettepanekut.

Detailplaneeringu koostamise käigus tuleb koostada mürakaart ja detailplaneeringus tuleb käsitleda müra levikut piirkonnas, kaasa arvatud üldplaneeringus määratud puhke- ja virgestusmaal. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Ravila tn 2a Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavolikogu 29.02.2024 otsusega nr 1-3/7 algatati Kuressaare linnas Ravila tn 2a detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 0,4 ha hõlmab Kuressaare linnas Ravila tn 2a (katastritunnus 34901:010:0349) ja osaliselt Aia tn 25 (katastritunnus 34901:010:0142) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine Kuressaare haigla juurdeehituse rajamiseks ning selleks Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringu muutmine juhtotstarbe osas. Alal kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga määratud kaubandus- ja teenindusala juhtotstarve muudetakse asutuste ja üldkasutatavate hoonete ala juhtotstarbeks, seega on tegemist üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust. Detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 125 lõike 1 punktist 1, mille kohaselt on detailplaneeringu koostamine nõutav linnades ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Merikotka tn 47 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsuse 20.02.2024 korraldusega nr 2-3/164 algatati Kuressaare linnas Merikotka tn 47 detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,16 ha hõlmab Merikotka tn 47 katastriüksust (katastritunnus 71401:001:2974). Detailplaneeringu eesmärgiks on katastriüksuse jagamine kaheks ning kruntidele ehitusõiguse määramine elamu ehitamiseks. Detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 125 lõike 1 punktist 1, mille kohaselt on linnades detailplaneeringu koostamine nõutav ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks. Kavandatud tegevus on kooskõlas kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Tammepõllu Sikassaare külas

Saaremaa Vallavalitsuse 16.01.2024 korraldusega nr 2-3/51 algatati Sikassaare külas Tammepõllu detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 3,1 ha hõlmab Tammepõllu (27003:001:0064) ja Bensiini alajaam (27003:001:0584) katastriüksuseid ja osaliselt Ringtee 2a (27003:001:0093) ja Põlluvahe tn 1 (71401:001:3206) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine ärihoonete ehitamiseks ja uue avaliku tee kavandamine. Alal kehtiva üldplaneeringu alusel asub planeeringuala reserveeritud kaubandus-teenindusala juhtotstarbega alal, mille kasutuselevõtt toimub läbi detailplaneeringu. Seega detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 125 lg 2, mille alusel detailplaneeringu koostamine on nõutav üldplaneeringuga määratud detailplaneeringu koostamise kohustusega alal või juhul.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Peetri Vanakubja külas

Saaremaa Vallavalitsuse 09.01.2024 korraldusega nr 2-3/31 algatati Vanakubja külas Peetri detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 10,57 ha hõlmab Vanakubja külas Peetri (katastritunnus 48301:002:0229, maatulundusmaa 100%) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksuse jagamine kaheks maatulundusmaa krundiks, maneeži, tallihoone, elamu ja kõrvalhoonete ehitusõiguse planeerimine ning üldplaneeringu juhtotstarvete laiendamine. Kehtiva üldplaneeringu kohaselt on detailplaneering aluseks reserveeritud aladel uute hoonete ehitusprojekti koostamisele ja püstitamisele. Planeeringuala asub Mustjala valla külade üldplaneeringu kohaselt reserveeritud elamualal, tootmisalal ja kompensatsioonialal ning kavandatakse ehitusloa kohustuslikke hooneid, seetõttu algatati detailplaneering planeerimisseaduse § 125 lg 2 alusel.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kiti II Vanamõisa külas

Saaremaa Vallavolikogu 21.12.2023 otsusega nr 1-3/84 algatati Vanamõisa külas Kiti II detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 7,65 ha hõlmab Vanamõisa külas Peetri (katastritunnus 71401:001:0773), Jaagu (katastritunnus 71401:001:0774), Tooma (katastritunnus 71401:001:0775), Villu (katastritunnus 71401:001:0776), Aini (katastritunnus 71401:001:0777), Kadariku (katastritunnus 71401:001:0778) ja Päikese (katastritunnus 71401:001:0779) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine elamute ja abihoonete ehitamiseks, hoonestusalade suurendamine ja üldplaneeringukohase elamute vahekauguse vähendamine. Alal kehtib Pihtla valla rannikualade üldplaneering ja Kiti detailplaneering. Detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse (edaspidi PlanS) § 140 lõikest 7, mille kohaselt detailplaneeringu muutmiseks tuleb koostada uus sama planeeringuala hõlmav detailplaneering.

Uue detailplaneeringuga tehakse ettepanek kogu planeeringuala ulatuses üldplaneeringukohase 100 m elamute miinimumkauguse vähendamiseks. Eeltoodust tulenevalt on tegemist PlanS § 142 lõike 1 punkti 3 kohaselt muu olulise üldplaneeringu muutmisega ja detailplaneeringut menetletakse kui üldplaneeringut muutvat detailplaneeringut. Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Angra Lahekülas

Saaremaa Vallavalitsuse 21.11.2023 korraldusega nr 2-3/1418 algatati Lahekülas Angra detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1,28 ha hõlmab Angra katastriüksust (katastritunnus 27001:001:0265) ja juurdepääsu osas osa Kahu katastriüksust (katastritunnus 27001:001:0264). Detailplaneeringu eesmärgiks on katastriüksuse jagamine kaheks, kruntidele ehitusõiguse määramine elamu ja kõrvalhoonete püstitamiseks ning juurdepääsutee määramine. Detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 140 lõikest 7, mille kohaselt detailplaneeringu muutmiseks tuleb koostada uus sama planeeringuala hõlmav detailplaneering. Alal kehtib Kahu detailplaneering (kehtestatud 2014).

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. 

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Henri ja Kiviranna Poka külas

Saaremaa Vallavolikogu 26.10.2023 otsusega nr 1-3/74 algatati Poka külas Henri ja Kiviranna detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 2 ha hõlmab Poka külas Henri (katastritunnus 40301:002:0344, elamumaa 100%) ja Kiviranna (katastritunnus 71401:001:2747, maatulundusmaa 100%) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on Henri ja Kiviranna katastriüksuste liitmine üheks katastriüksuseks, ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete püstitamiseks ning selleks ranna ehituskeeluvööndi vähendamine. Kuna üldplaneeringuga ei ole piirkonnas ranna ehituskeeluvööndit vähendatud, käsitletakse algatatavat detailplaneeringut üldplaneeringut muutvana.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Mihkli II Kavandi külas

Saaremaa Vallavolikogu 26.10.2023 otsusega nr 1-3/72 algatati Kavandi külas Mihkli II detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 6,63 ha hõlmab Kavandi külas Mihkli (katastritunnus 55001:001:0578, maatulundusmaa 100%) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksuse jagamine tootmis- ja maatulundusmaa kruntideks, tootmishoonete, elamu, kõrvalhoonete ja tuulegeneraatorite ehitusõiguse planeerimine ning olemasolevate ehitiste seadustamine ning selleks üldplaneeringu muutmine korruselisuse ja piirinaabrile lähemale kui 5 m ehitamise osas. Üldplaneeringu kohaselt planeeringualal juhtfunktsiooni määratud ei ole. Detailplaneeringuga soovitakse muuta kehtiva osaüldplaneeringuga määratud korruselisust ja piirinaabrile lähemale kui 5 m ehitamist (algatamise vajadus planeerimisseaduse § 142 lg 1 p 2) ning lisaks on detailplaneeringu koostamine nõutav üldplaneeringuga määratud detailplaneeringu koostamise kohustusega alal või juhul (algatamise vajadus planeerimisseaduse § 125 lg 2).

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kõrgemäe Põripõllu külas

Saaremaa Vallavalitsuse 17.10.2023 korraldusega nr 2-3/1251 algatati Põripõllu külas Kõrgemäe detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 4,7 ha hõlmab Kõrgemäe (katastritunnus 55001:006:0022), juurdepääsutee osas osaliselt Kevade tn 3 (katastritunnus 71401:001:1998) ja osaliselt Kevade tn 7 (katastritunnus 71401:001:0760) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on katastriüksuse jagamine neljaks krundiks, elamutele ja abihoonetele ehitusõiguse määramine ning liikluskorralduse lahendamine. Orissaare valla rannaala osaüldplaneeringu alusel tuleb koostada detailplaneering, kui planeeritav ehitus või grupiline ehitus on erinev ajaloolisest (detailplaneeringu algatamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 125 lõikest 2).

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Merikotka tn 8 II Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsuse 17.10.2023 korraldusega nr 2-3/1250 algatati Kuressaare linnas Merikotka tn 8 II detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 2,1 ha hõlmab Merikotka tn 8 katastriüksust (katastritunnus 34901:010:0554) ja juurdepääsutee osas osaliselt Merikotka tänav L1 (katastritunnus 34901:010:0429) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine korterelamute püstitamiseks, tehnovõrkude võimaliku asukoha määramine, liikluskorralduse ja haljastuse põhimõtete määramine. Planeerimisseaduse § 125 lõike 1 kohaselt on linnas detailplaneeringu koostamine nõutav ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Käänu Leisi alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 19.09.2023 korraldusega nr 2-3/1111 algatati Leisi alevikus Käänu detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 2,8 ha hõlmab Leisi alevikus Kalda tn 4 // Käänu (katastritunnus 40302:001:0633, maatulundusmaa 100%) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksusele kuni 20% ärimaa sihtotstarbe määramine, ehitusõiguse määramine elamu ja kõrvalhoonete püstitamiseks ning olemasolevate ehitiste seadustamiseks. Leisi alevik on detailplaneeringu koostamise kohustusega ala. Leisi valla üldplaneeringu järgselt planeeritavale alale juhtotstarvet määratud ei ole.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Ravila tn 33, 37 ja Paju tn 19, 21 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/61 algatati Kuressaare linnas Ravila tn 33 ja 37 ning Paju tn 19 ja 21 detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurusega ca 1,38 ha hõlmab Kuressaare linnas Ravila tn 37 (katastritunnus 34901:005:0072), Paju tn 19 (katastritunnus 71401:001:2338), Paju tn 21 (katastritunnus 71401:001:2339), Ravila tn 33 (katastritunnus 34901:001:0147) katastriüksuseid ja osaliselt Ravila tn L3 (katastritunnus 34901:001:0148), Paju tänav L3 (katastritunnus 34901:001:0128) ja Paju tänav 4 (katastritunnus 34901:001:0209) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine korterelamute ja ühepereelamu ehitamiseks, katastriüksuste sihtotstarbe muutmine ja juurdepääsutee asukoha määramine ning selleks Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringu muutmine juhtotstarbe osas.

Planeeringualal on kohaliku tähtsusega jääkreostusobjekt, millest tulenevalt on vaja teha pinnase uuringud. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kihelkonna jäätmepunkt Kihelkonna alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 29.08.2023 korraldusega nr 2-3/1024 algatati Kihelkonna alevikus Kihelkonna jäätmepunkti detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,3 ha hõlmab Kihelkonna alevikus osa Albi katastriüksust (katastritunnus 30101:003:0452) ja juurdepääsutee osas osaliselt Valla tänav L2 katastriüksust (katastritunnus 30101:003:0413). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine jäätmepunkti rajamiseks ja katastriüksuse jagamine. Kavandatakse suletud territooriumiga kõvakattega platsi (nn jäätmepunkti) statsionaarsele kerghoonele, konteineritele jm, koos teenindavate rajatistega liigiti kogutavate jäätmete vastuvõtuks. Planeerimisseaduse § 125 lõike 2 kohaselt on detailplaneeringu koostamine nõutav üldplaneeringuga määratud detailplaneeringu koostamise kohustusega juhul. Üldplaneeringu alusel tuleb koostada detailplaneering, kui planeeritakse tootmismaad.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kuressaare mnt 22 Salme alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 29.08.2023 korraldusega nr 2-3/1023 algatati Salme alevikus Kuressaare mnt 22 detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,6 ha hõlmab Salme alevikus Kuressaare mnt 22 katastriüksust (katastritunnus 72101:001:0381). Detailplaneeringu eesmärgiks on üksikelamu ja kõrvalhoonete ehitusõiguse määramine. Planeerimisseaduse § 125 lõike 1 kohaselt on alevikus detailplaneeringu koostamine nõutav ehitusloakohustusliku hoone püstitamiseks.

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kadaka Ninase külas

Saaremaa Vallavolikogu 21.06.2023 otsusega nr 1-3/53 algatati Ninase külas Kadaka detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurus on ca 6 ha ja hõlmab Kadaka katastriüksust katastritunnusega 48301:001:0162. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete püstitamiseks ning selleks ranna ehituskeeluvööndi vähendamine hoonestusala ja kinnistusisese juurdepääsutee ulatuses. Kuna üldplaneeringuga ei ole piirkonnas ranna ehituskeeluvööndit vähendatud, käsitletakse algatatavat detailplaneeringut üldplaneeringut muutvana.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Lepiku Väike-Ula külas

Saaremaa Vallavalitsuse 20.06.2023 korraldusega nr 2-3/828 algatati Väike-Ula külas Lepiku detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 4,1 ha hõlmab osa Lepiku katastriüksust (katastritunnus 72101:003:0322, maatulundusmaa 100%, pindala 7,11 ha). Detailplaneeringu eesmärgiks on katastriüksuse jagamine ning kruntidele ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete ehitamiseks. Salme aleviku ja Salme valla sisemaa üldplaneeringu kohaselt tuleb koostada detailplaneering, kui toimub katastriüksuse kruntimine (algatamise alus PlanS § 125 lg 2).

Planeeringu algatamiseks teadaoleva informatsiooni põhjal uuringute vajadus puudub. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Ranniku Pahapilli külas

Saaremaa Vallavolikogu 25.05.2023 otsusega nr 1-3/48 algatati Pahapilli külas Ranniku detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurus on ca 3,5 ha ja hõlmab Ranniku katastriüksust katastritunnusega 48301:006:0456. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamu/suvila ja abihoonete püstitamiseks ning selleks ranna ehituskeeluvööndi vähendamine hoonestusala ja kinnistusisese juurdepääsutee ulatuses. Üldplaneeringus ei ole planeeringualale juhtotstarvet määratud, tegemist on maatulundusalaga, kuid detailplaneeringuga tehakse ettepanek üldplaneeringu muutmiseks ranna ehituskeeluvööndi ulatuse osas, mistõttu detailplaneeringut menetletakse kui üldplaneeringut muutvat detailplaneeringut.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kaiti Paikülas

Saaremaa Vallavalitsuse 02.05.2023 korraldusega nr 2-3/468 algatati Paikülas Kaiti detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Paikülas Kaiti katastriüksust (katastritunnus 37301:002:0537, elamumaa 100%, pindala 10 023 m²). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamu, majutushoone ja abihoone püstitamiseks ning haljastuse ja heakorrastuse põhimõtete määramine. Üldplaneeringu kohaselt on tegemist detailplaneeringu kohustusega alaga. Alal kehtib Tehu-Saadu detailplaneering (kehtestatud 19.12.2008 Kärla Vallavalitsuse korraldusega nr 292), mille muutmiseks tuleb koostada uus detailplaneering (PlanS § 140 lg 7).

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Roomassaare tee 5 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavolikogu 30.03.2023 otsusega nr 1-3/28 algatati Kuressaare linnas Roomassaare tee 5 detailplaneering ja jäeti algatamata keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Planeeringuala suurus on ca 1,4 ha ning see hõlmab Kuressaare linnas Roomassaare tee 5 katastriüksust katastritunnusega 34901:016:0057. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine kontori- ja laohoonete ehitamiseks ning selleks ranna ehituskeeluvööndi vähendamine. Detailplaneering on ühisplaneeringuga juhtotstarbe osas kooskõlas, kuna kavandatakse ärifunktsiooniga hooneid, kuid detailplaneeringuga tehakse ettepanek ühisplaneeringu muutmiseks ranna ehituskeeluvööndi ulatuse osas, mistõttu detailplaneeringut menetletakse kui üldplaneeringut muutvat detailplaneeringut.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et planeeringulahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning planeeringusse lisada. Keskkonnamõju strateegiline hindamine jäeti algatamata, kuna Saaremaa vald on koostatud eelhinnangu põhjal seisukohal, et detailplaneeringuga kavandatava tegevuse elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulist negatiivset keskkonnamõju.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Salme jäätmepunkt Salme alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 21.03.2023 korraldusega nr 2-3/300 algatati Salme alevikus Salme jäätmepunkti detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,3 ha hõlmab Salme alevikus osaliselt Jalgpalli katastriüksust (72101:002:0844, 100% üldkasutatava maa sihtotstarve) ja osaliselt Viiase tee katastriüksust (72101:002:0845) avalikult teelt mahasõidu osas (transpordimaa 100%). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine jäätmepunkti rajamiseks ja katastriüksuse jagamine. Detailplaneeringu koostamise vajadus tuleneb planeerimisseaduse § 125 lõike 1 punktist 3, mille kohaselt on detailplaneeringu koostamine nõutav alevikes olulise avaliku huviga rajatise püstitamiseks. Detailplaneering on kehtiva üldplaneeringuga kooskõlas.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Põdrasarve Türju külas

Saaremaa Vallavalitsuse 14.02.2023 korraldusega nr 2-3/177 algatati Türju küla Põdrasarve detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 2 ha hõlmab Türju külas Põdrasarve katastriüksust (katastritunnus 71401:001:0020, elamumaa 100%, pindala 19 693 m2). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete püstitamiseks. Detailplaneeringuga kavandatu on Torgu valla rannaalade osaüldplaneeringuga kooskõlas. Planeerimisseaduse § 125 lõike 2 kohaselt on detailplaneeringu koostamine nõutav üldplaneeringuga määratud detailplaneeringu koostamise kohustusega juhul. Üldplaneeringuga on määratud alale osaliselt loodusväärtusega ala ja kui maatulundusmaal ehitamisõigust taotlev kinnistu kattub osaliselt või täielikult säilitamisele kuuluva loodusväärtuslike maastike ja koosluste võrgustikuga või kaitsemetsaga, tuleb koostada üldplaneeringu alusel detailplaneering.

Detailplaneeringu algatamise hetkeks kogutud informatsiooni põhjal ei ole vaja detailplaneeringu koostamise käigus teha eraldi täiendavaid uuringuid. Kui detailplaneeringu edasise menetluse käigus selgub, et detailplaneeringu lahenduse väljatöötamiseks on vajalik teha täiendavaid uuringuid, analüüse, ekspertiise vms, siis tuleb need teha ning detailplaneeringusse lisada.

Detailplaneeringu algatamisega seotud materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruumis 308) ja digitaalselt siin.

Kusti, Saarepõllu ja Pidaja Vilsandi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 12.12.2023 korraldusega nr 2-3/1497 jäeti algatamata Vilsandi külas Kusti, Saarepõllu ja Pidaja detailplaneering.

Vastavalt esitatud taotlusele on detailplaneeringu eesmärgiks Kusti katastriüksusel olemasolevatele rehielamule, saunale, ait/kuurile kuni 33% ulatuses juurdeehituse kavandamine, olemasoleva kuuri asemele kuni 100 m² suuruse hoone rajamine, millel saab olema osaliselt avalik kasutus (infopunkt, joogivee kaasavõtt, WC, dušš), kuni 40 m² ehitisealuse pinnaga talveaia ehitamine, biopuhasti rajamine, vee- ja kanalisatsioonitrassi rajamine ja kinnistu piiride korrigeerimine, Saarepõllu katastriüksusel kuni 400 m² ehitisealuse pindalaga külastuskeskuse rajamine, puurkaevu rajamine, vee- ja kanalisatsioonitrassi rajamine ja Pidaja katastriüksusel endise talu hoonestuse taastamine, katastriüksuse jagamine ja piiride korrigeerimine, mille tulemusel liidetakse Kusti kinnistule ca 1000 m² ning moodustatakse avalikult kasutatav teemaa katastriüksus pindalaga ca 500 m².

Detailplaneering jäetakse algatamata, kuna vastavalt PlanS § 128 lg 2 p 2 ei algatata detailplaneeringut, kui on ilmne, et algatatava planeeringu elluviimine tulevikus ei ole võimalik. Käesoleval juhul ei ole tegemist detailplaneeringu koostamise vajadusega Kusti ja Pidaja katastriüksuste osas ning detailplaneering ei ole elluviidav, kuna puudub kaasomanike nõusolek ning Saarepõllu katastriüksuse osas Keskkonnaamet ei nõustu kavandatud tegevusega.

Kihelkonna mnt 22 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsus korraldab Kuressaare linnas Kihelkonna mnt 22 detailplaneeringu eskiislahenduse avaliku väljapaneku. Kihelkonna mnt 22 detailplaneering algatati Saaremaa Vallavolikogu 26.08.2022 otsusega nr 1-3/69.

Planeeringuala suurusega 2,4 ha hõlmab Kihelkonna mnt 22 katastriüksust (katastritunnus 34801:005:0113) ja osa Kihelkonna mnt L2 katastriüksusest katastritunnus (katastritunnus 34901:002:0136). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine äri- ja laohoonete püstitamiseks, liikluskorralduse põhimõtete määramine ning Kuressaare linna ja Kaarma valla ühisplaneeringu muutmine juhtotstarbe osas. Puhkeotstarbelise ala juhtotstarve muudetakse ettevõtlusala ja haljasmaa juhtotstarbeks. Tegemist on üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust. Krundi kasutamise sihtotstarbed on kaubandus-, toitlustus- ja teenindushoone maa 0–20%, laohoone maa 0–60% ja haljasala 40%. Krundil hoonete suurim lubatud ehitisealune pind on 5000 m² ja hoonete suurim lubatud arv on 4.

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimub ajavahemikul 09.05.–07.06.2024. Detailplaneeringu eskiisi materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Eskiisi avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu lahenduse kohta arvamust. Arvamused saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu eskiisi avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 17.06.2024 kell 15.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Nigula, Lepametsa ja Lautri Kaunispe külas

Saaremaa Vallavalitsus korraldab Kaunispe külas Nigula, Lepametsa ja Lautri detailplaneeringu eskiislahenduse avaliku väljapaneku. Nigula, Lepametsa ja Lautri detailplaneering algatati Saaremaa Vallavolikogu 30.03.2023 otsusega nr 1-3/26.

Planeeringuala suurusega ca 20,8 ha hõlmab Nigula (katastritunnus 80701:001:0379), Lepametsa (katastritunnus 80701:001:0787) ja Lautri (katastritunnus 71401:001:1464) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete püstitamiseks, lautri rajamine, tehnovõrkude ja -rajatiste ning juurdepääsutee võimaliku asukoha määramine ning Torgu valla rannaalade osaüldplaneeringu muudatuse ettepaneku tegemine planeeringualale elamumaa juhtotstarbe määramise osas. Tegemist on üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust.

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimub ajavahemikul 25.04.–24.05.2024. Detailplaneeringu eskiisi materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Eskiisi avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu lahenduse kohta arvamust. Arvamused saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu eskiisi avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 30.05.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Kajuaia Leedri külas

Saaremaa Vallavalitsus korraldab Leedri külas Kajuaia detailplaneeringu eskiislahenduse avaliku väljapaneku. Kajuaia detailplaneering algatati Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/60.

Planeeringuala suurusega ca 0,85 ha hõlmab Leedri külas Kajuaia katastriüksust (katastritunnus 43301:001:0861). Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksuse jagamine kaheks ja uutele kruntidele ehitusõiguse seadmine elamu ja abihoonete rajamiseks ning selleks Lümanda valla üldplaneeringu muutmine krundi miinimumsuuruse osas. Lümanda valla üldplaneeringuga on määratud krundi miinimumsuuseks 0,5 ha, planeeringus on kruntide suurused 2645 m² ja 5818 m². Tegemist on üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, mille koostamisele kohaldatakse üldplaneeringu koostamisele ettenähtud menetlust.

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimub ajavahemikul 11.04.–10.05.2024. Detailplaneeringu eskiisi materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Eskiisi avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu lahenduse kohta arvamust. Arvamused saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu eskiisi avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 22.05.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Kaare tn 3 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsus korraldab Kuressaare linnas Kaare tn 3 detailplaneeringu eskiislahenduse avaliku väljapaneku. Kaare tn 3 detailplaneering algatati Saaremaa Vallavolikogu 26.10.2023 otsusega nr 1-3/73.

Planeeringuala suurusega ca 0,72 ha hõlmab Kuressaare linnas Kaare tn 3 (katastritunnus 34901:012:0128), osaliselt Kaare tänav (katastritunnus 34901:012:0147) ja osaliselt Arhiivi tänav L1 (katastritunnus 34901:012:0148) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on Kaare tn 3 katastriüksusele ehitusõiguse määramine kasarmu rekonstrueerimiseks korterelamuks, kasarmuhoone võimalikuks laiendamiseks kuni 33% olemasolevast hoonemahust ja abihoonete ehitamiseks ning üldplaneeringujärgse maakasutuse juhtotstarbe muutmiseks rida- ja korterelamumaaks. Detailplaneeringuga tehakse ettepanek Kaare tn 3 ulatuses üldplaneeringu maakasutuse juhtotstarbe muutmiseks ettevõtlusalast korter- ja ridaelamumaaks. Detailplaneeringut menetletakse kui üldplaneeringut muutvat detailplaneeringut.

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimub ajavahemikul 11.04.–10.05.2024. Detailplaneeringu eskiisi materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Eskiisi avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu lahenduse kohta arvamust. Arvamused saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu eskiisi avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 16.05.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Kivi Haapsu külas 

Saaremaa Vallavalitsus korraldab Haapsu külas Kivi detailplaneeringu eskiislahenduse avaliku väljapaneku. Kivi detailplaneering algatati Saaremaa Vallavolikogu 28.04.2022 otsusega nr 1-3/32.

Planeeringuala suurusega ca 1,9 ha hõlmab Haapsu külas Kivi katastriüksuse osa (katastritunnus 55001:001:0426). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete ehitamiseks. Detailplaneering on Orissaare valla rannaala osaüldplaneeringut muutev planeerimisseaduse § 141 lg 1 p 2 alusel, kuna detailplaneeringuga soovitakse kehtiva üldplaneeringuga määratud hoonestuse kõrguspiirangu suurendamist, ehitisealuse pinna suurendamist ja naaberkruntide elamute vahelise kauguse vähendamist.

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimub ajavahemikul 11.04.–10.05.2024. Detailplaneeringu eskiisi materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Eskiisi avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu lahenduse kohta arvamust. Arvamused saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu eskiisi avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 16.05.2024 kell 15.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Mustika ja Maasika II Vaivere külas

Saaremaa Vallavalitsuse 02.04.2024 korraldusega nr 2-3/330 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Vaivere külas Mustika ja Maasika II detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 10,5 ha hõlmab Mustika (katastritunnus 27003:003:0626) ja Maasika (katastritunnus 27003:003:0620) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on planeeringuala kruntideks jaotamine, ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete püstitamiseks ning juurdepääsuteede võimaliku asukoha määramine. Detailplaneering on kooskõlas Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Detailplaneeringuga moodustatakse planeeringualal 10 elamukrunti, üks teemaa krunt ja üks krunt tehnorajatistele. Elamukruntidele on kavandatud eluhoone ja kolm kõrvalhoonet. Lubatud suurim hoonete ehitisealune pind krundil on 400 m², eluhoone suurim lubatud kõrgus on 8,5 m ja kõrvalhoonetel 6 m. Elamukruntidel hoonete suurim lubatud arv ja ehitisealune pind sisaldab üle 20 m² ehitisealuse pinnaga krundile planeeritud hooneid. Kuni 20 m² hooneid (prügimaja, mängumaja jmt) võib hoonestatavale alale rajada kuni 2. Krundile 12 võib rajada ühe kuni 20 m² ehitisealuse pinnaga hoone. Detailplaneeringuga on määratud hoonestusala ja arhitektuursed tingimused. 

Planeeringualale on kavandatud uus 4,5 m laiusega juurdepääsutee algusega Kuressaare-Püha-Masa tee km 6,41, katendi liigiks vähemalt siirdekatend kahekordse pindamisega. Olemasolev pinnastee mahasõit Krundil 10 tuleb likvideerida. Planeeritav tee on kavandatud avaliku kasutusega teeks, peale tee ehitust antakse see üle vallale. Kadariku katastriüksuse kasuks on Krundile 1 ja Krundile 2 kavandatud teeservituudi vajadus. Parkimine lahendada krundisiseselt. Uute piirete rajamine on lubatud ainult väljaspool rohevõrgustiku ala. Planeeringuala põhjapoolse piiri lähedal asuv kiviaed on lubatud teisaldada kruntide põhjapoolsele piirile. Kiviaia likvideerimine ei ole lubatud.

Suurele osale planeeringualast on teostatud lageraie. Hoonestusalade ja maantee vahelisel alal lasta looduslikul metsal taastuda. Krundile 12 on kavandatud ühine puurkaev, mille kasutamiseks tuleb sõlmida notariaalne veekasutuskord. Planeeritava ala reovee ära juhtimiseks on lubatud paigaldada igale krundile biopuhasti ja immutada puhastatud heitvesi pinnasesse või paigalda reovee kogumismahutid. Sademeveed hoonete katustelt ja kõvakattega teedelt juhtida maapinnakalletega rohelistele aladele või planeeritud teekraavi. Elektrivarustuse tagamiseks kavandatakse uus alajaam. Soojavarustuseks on lubatud kasutada lokaalset puuküttel kütteallikaid ning elektrikütet ja erinevaid soojuspumpasid sh maaküttepumbad, maakütte kontuuri või puuraugud võib rajada ainult hoonestusala piirides.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 25.04.–08.05.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 13.05.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 207). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Sõrve mnt 13 Nasva alevikus 

Saaremaa Vallavalitsuse 02.04.2024 korraldusega nr 2-3/329 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Nasva alevikus Sõrve mnt 13 detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1,6 ha hõlmab Sõrve mnt 13 katastriüksust (katastritunnus 34804:001:0046) ja osa riigiomandis olevast 77 Kuressaare-Sääre tee (katastritunnus 71401:001:3616) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine üksikelamute ja abihoonete ehitamiseks, liikluskorralduse põhimõtete planeerimine, tehnovõrkude ja -rajatiste paigutuse määramine, servituutide ja kitsenduste vajaduse määramine. Detailplaneering on kooskõlas Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Detailplaneeringuga moodustatakse 3 elamumaa krunti ja 1 transpordimaa krunt. Elamumaa kruntidele on kavandatud ehitusõigus kuni 3 hoone ehitamiseks (1 põhihoone ja 2 abihoonet). POS 1 krunt on olemasolevalt hoonestatud. Lubatud suurim hoonete ehitisealune pind krundil on 350 m², põhihoone suurim lubatud kõrgus on 8 m ja abihoonel on 7 m. Detailplaneeringuga on määratud hoonestusalad ja hoonetele arhitektuursed tingimused. Avalikult kasutatavalt teelt kuni planeeritavate kruntideni nähakse ette transpordimaa sihtotstarbega krundi (POS4), millele kavandatakse 4,0 meetri laiuse kruuskattega tee rekonstrueerimine olemasoleva kruuskattega tee asukohas. Eraomandisse jäävale teele nähakse ette servituutide seadmised ning säilib olemasolev juurdepääs Sõrve mnt 15 katastriüksusele (katastritunnus 34804:001:0007). Juurdepääsutee riigimaanteelt Sõrve mnt 13 olemasoleva hoonestuseni (POS1) säilitatakse. Kõrghaljastus metsamaal tuleb maksimaalselt säilitada, raadamine on lubatud üksnes ehitusalal. Planeeritav ala paikneb Maa-ameti üleujutusalade kaardi alusel üleujutusohuga riskipiirkonnas. Maapinda on lubatud sealjuures tõsta kuni kõrguseni 1,30 m, et tagada hoonestuse kaitse võimaliku üleujutuse eest. Lisaks tuleb kaitseks üleujutusohu eest säilitada planeeringualal olemasolev kraavivõrgustik.

Vee- ja kanalisatsioonilahendus on kavandatud tsentraalsena, krunt POS 1 on olemasolev liitumine. Sademeveed juhitakse krundi haljasalale. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast alajaamast. Planeeringuga on kavandatud sidetrass. Planeeringuga nähakse ette lokaalse küttena maaküte, mis on lubatud paigaldada detailplaneeringus ettenähtud hoonestusaladele. Alternatiivküttena võib kombineeritult kasutada õhk-vesi soojuspumpa ja hoonete katustele paigaldatud päikesepaneele. Tuleohutuse tagamiseks tuleb hoonetesse ette näha automaatne kustutamise süsteem või rajada minimaalselt 10 m³ suurune tehislik veevõtukoht, mida saab kasutada aastaringselt.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 25.04.–08.05.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 16.05.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 207). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Koidu Tehumardi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 02.04.2024 korraldusega nr 2-3/328 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Tehumardi külas Koidu detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,7 ha hõlmab Koidu katastriüksust (katastritunnus 72101:001:0123). Detailplaneeringu eesmärgiks on olemasolevale elamule ehitusõiguse määramine uue elamu ja abihoonete püstitamiseks ning juurdepääsutee asukoha määramine. Detailplaneering on kooskõlas Salme ranna-alade osaüldplaneeringuga.

Detailplaneeringuga katastriüksuse piire ei muudeta. Detailplaneeringuga planeeritakse krundile lisaks olemasolevale elamule veel üks elamu ja kõrvalhooned. Krundile on kavandatud ehitusõigus kuni 2 eluhoone ja 5 kõrvalhoone ehitamiseks. Lubatud suurim hoonete ehitisealune pind krundil on 400 m², eluhoone suurim lubatud kõrgus on 8 m ja kõrvalhoonel 7 m. Hoonete suurim lubatud arv ja ehitisealune pind sisaldab üle 20 m² ehitisealusepinnaga krundile planeeritud hooneid. Kuni 20 m² hooneid võib hoonestusalale rajada kuni 3. Detailplaneeringuga on määratud hoonestusalad ja hoonetele arhitektuursed tingimused. Hoonestamisel peab arvestama, et eluhoonete omavaheline kaugus oleks vähemalt 50 m.

Juurdepääs krundile on Tehumardi-Kogula teelt üle Tehumardi linnak katastriüksusel asuva olemasoleva eratee. Väikeses osas paikneb nimetatud tee ka Merivalla katastriüksusel. Tee kasutamiseks sõlmida teeservituudi lepingud. Tee minimaalne laius on 3,5 m ja katend vähemasti kruuskate. Krundil on olemasolev puurkaev ja registrisse kandmata salvkaev. Puurkaevu baasil saab olmevee olemasolev elamu ning samast puurkaevust on kavandatud veeühendus planeeritavatele hoonetele. Kanalisatsioonilahendus on kavandatud tsentraalsena, krunti läbib olemasolev ühiskanalisatsioonitorustik. Krundil on olemas elektriliitumine. Planeeritud hoonete elektritoide lahendatakse olemasoleva liitumise baasil. Alternatiivse energia saamiseks võib kruntidele rajada päikesepaneelid. Lubatud on elamu teenindamiseks mikrotootmist kuni 15 kW. Soojavarustuseks on lubatud kasutada lokaalset puuküttel kütteallikaid ning elektrikütet ja erinevaid soojuspumpasid sh maaküttepumbad. Maakütte kontuuri või puuraugud võib rajada ainult lagedale ilma kõrghaljastuseta alale.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 25.04.–08.05.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare.

Tiigi Sikassaare külas

Saaremaa Vallavalitsuse 05.03.2024 korraldusega nr 2-3/218 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Sikassaare külas Tiigi detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1,5 ha hõlmab osa Tiigi katastriüksusest (katastritunnus 27003:001:0568). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine päikesepargi rajamiseks ja katastriüksuse sihtotstarbe muutmise vajaduse määramine. Detailplaneering on kooskõlas Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Detailplaneeringuga katastriüksuse piire ei muudeta. Detailplaneeringuga määratakse ehitusõigus päikesepargi ja seda teenindava taristu (alajaam, inverterid, jaotuskilbid ja kaablid) rajamiseks. Hoonestust ei planeerita. Paneelid paigaldatakse maapinnale teraskonstruktsioonidele ja üksteisest piisavale kaugusele arvestusega, et read teineteist ei varjutaks. Päikesepaneelide maa-ala suurim ehitisealune pind on 1,06 ha ja paneelide suurim kõrgus maapinnast 3,0 m. Krundi kasutamise sihtotstarve ja osakaal on 20% elektrienergia tootmise ja jaotamise ehitise maa (OE) ning 80% põllumajandusmaa (MP).

Planeeringualale pääseb avalikult 21140 Kuressaare-Sikassaare teelt läbi Sikassaare-Upa eratee (tee nr 2700353), osaliselt on servituudid seatud, puuduolevate servituutide osas tehakse planeeringuga teeservituudi seadmise ettepanek. Uusi juurdepääsuteid ja platse ei planeerita. Planeeringualale on rajatud uus alajaam. Vee- ja kanalisatsioonilahendust planeeritud ei ole. Sademeveed suunatakse paneelidelt pinnasesse ja sealt edasi drenaažisüsteemi ning kraavitusse. Planeeritav ala paikneb liigniiskel alal, mille kuivendamise ainuvõimalikkus on poldrina. Poldrialal tagab normaalse veeseisu pumpamine, kuivendusehitiste korrashoid ja hooldamine. Planeeringusse on lisatud liigveega toimetuleku kava. Ehitustööde teostamisel maaparandussüsteemi maa-alal arvestada maaparandusrajatistega. Enne päikesepargi rajamist hinnata poldri drenaaži ning kuivenduskraavide seisukorda ja vajadusel teostada rekonstrueerimistööd.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 28.03.–10.04.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 17.04.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 207). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Orissaare mnt 2a Leisi alevikus 

Saaremaa Vallavalitsuse 05.03.2024 korraldusega nr 2-3/217 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Leisi alevikus Orissaare mnt 2a detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 0,5 ha hõlmab Leisi alevikus Orissaare mnt 2a (katastritunnus 40302:001:0415, ärimaa 100%, pindala 988 m²) ja Parkla (katastritunnus 40302:001:0408, transpordimaa 100%, pindala 2049 m²) katastriüksuseid ning osaliselt Väljaku (katastritunnus 40302:001:0323) ja Staadioni (katastritunnus 40302:001:0147) katastriüksuseid.

Detailplaneeringu algatamisel määrati planeeringuala suuruseks ca 0,4 ha, kuid koostamise käigus on algset planeeringuala muudetud - planeeringuala on laiendatud Väljaku katastriüksuse põhjapoolses osas parkla planeerimiseks ja vähesel määral Staadioni katastriüksuse osas sademevee immutusala tarbeks. Vastuvõtmise korraldusega määrati uueks planeeringuala suuruseks ca 0,5 ha. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine ärihoone ehitamiseks, liikluskorralduse ja haljastuse lahendamine. Detailplaneering on Leisi valla üldplaneeringuga kooskõlas, kuna planeeringuala reserveeritud juhtotstarvet ei muudeta.

Planeeringualal moodustatakse olemasolevast Väljaku katastriüksusest uus katastriüksus Väljaku parkla. Lisaks muudetakse Parkla ja Orissaare mnt 2a katastriüksuste omavahelist piiri. Olemasolevate katastriüksuste sihtotstarbeid ei muudeta, uue moodustatava Väljaku parkla katastriüksuse sihtotstarbeks saab transpordimaa. Parkla ja Väljaku parkla kruntidele hoonestusala ette nähtud ei ole. Parkla krundile on planeeringulahenduses ette nähtud multifunktsionaalne väljakuala, mida osaliselt saab kasutada parklana. Väljaku katastriüksusest moodustatud Väljaku parkla krunt on planeeritud parkimiseks. Orissaare mnt 2a krundile on planeeritud üks hoonestusala, kuhu on lubatud üks põhihoone (ärihoone) ja üks kõrvalhoone (kuni 60 m2 ehitisealuse pinnaga), suurim lubatud ehitisealune pind krundil on 1100 m2, suurim lubatud peahoone kõrgus on 9 m, kõrvalhoonel 5 m.

Planeeringualale on kavandatud juurdepääsud Orissaare-Leisi-Mustjala maanteelt ja Upa-Leisi maanteelt. Planeeringulahenduses on arvestatud olemasolevate puudega ning neid soovitakse võimalikult suures mahus säilitada. Täpsem haljastuse lahendus selgub projekteerimise käigus. Liitumispunktid ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga on planeeritud Orissaare mnt 2a kinnistu piiri vahetuslähedusse Parkla katastriüksusel. Elektriliitumine olemasolevast alajaamast. Tuletõrjevee võtuks on kaks alternatiivi: Orissaare mnt 1a//Bussipeatuse kinnistule uus maa-alune tuletõrje veehoidla varustatuna kuivhüdrandiga või Väljaku parkla krundile uus maa-alune tuletõrje veehoidla kuivhüdrandiga. Planeeringuga on kavandatud reaalservituudid ja isiklikud kasutusõigused tehnovõrkudele.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 28.03.–10.04.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees) ja Leisi teenuskeskuses aadressil Kooli tn 12, Leisi alevik, kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 16.04.2024 kell 16.00 Leisi teenuskeskuses aadressil Kooli tn 12, Leisi alevik. Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Aasa, Oosi ja Valteri Kingli külas

Saaremaa Vallavalitsuse 20.02.2024 korraldusega nr 2-3/165 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Kingli külas Aasa, Oosi ja Valteri detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 12,2 ha hõlmab Kingli külas Aasa (katastritunnus 38601:001:0451), Oosi (katastritunnus 38601:001:0450) ja Valteri (katastritunnus 71401:001:3164) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine päikesepargi ja selle toimimiseks vajalike ehitiste rajamiseks, katastriüksuste sihtotstarbe muutmine tootmismaaks ja avalikule teele juurdepääsuteede võimaliku asukoha määramine. Laimjala valla üldplaneeringu kohaselt tuleb detailplaneeringu koostamise kohustuseta aladel detailplaneering koostada, kui soovitakse maaüksuse sihtotstarbe muutmist äri- või tootmismaaks. Üldplaneeringu järgselt planeeritavale alale juhtotstarvet ei ole määratud.

Detailplaneeringuga uusi krunte ei moodustata ja olemasolevaid piire ei muudeta. Planeeringualale rajatakse päikesepaneelid, inverterid, jaotuskilbid ja muu taristu taastuvenergia tootmiseks. Katastriüksuste sihtotstarbed muudetakse tootmismaaks, kruntide kasutamise sihtotstarbed muudetakse elektrienergia tootmise ja jaotamise ehitise maaks (OE 100%). Aasa, Oosi ja Valteri kruntidele on lubatud maapinnast kuni 5 m kõrgused ehitised ja kuni 10,67 ha (kruntidel vastavalt: Aasa 1,86 ha, Oosi 6,01 ha ja Valteri 2,80 ha) suuruse ehitisealuse pindalaga päikesepark. Päikeseelektrijaama tootmissuunaline võimsus on 20 MVA ja tarbimissuunaline võimsus 10 MVA. Päikesepargi võimalikul amortiseerumisel ja tegevuse lõpetamisel on võimalik rajatiste alust maad kasutusele võtta uuesti täies mahus maatulundusmaana. 

Planeeringualale pääseb munitsipaalomandis olevalt Kingli siloaugu teelt (katastritunnus 38601:001:0616) läbi Siloaugu (katastritunnus 71401:001:0164) katastriüksuse ja Karjääri teelt (katastritunnus 38601:001:0501) Kaduramäe tee nr 3860186 kaudu läbi Kuke (katastritunnus 38601:001:0302), Mardi (katastritunnus 38601:001:0254), Pärdi (katastritunnus 38601:001:0248), Luhamaa (katastritunnus 38601:001:0586), Heinamaa (katastritunnus 38601:001:0412), Sonni (katastritunnus 38601:001:0588) ja Jussheina (katastritunnus 38601:001:0142) katastriüksuste. Juurdepääsuteede kasutamine eeldab nimetatud katastriüksustele reaalservituutide seadmist. Pendu (katastritunnus 38601:001:0585), Lepiku (katastritunnus 38601:001:0205) ja Koidu (katastritunnus 38601:001:0203) katastriüksustele juurdepääs tagatakse läbi Aasa ja Oosi kinnistute teeservituudi seadmisega. Parkimisala on planeeritud Valteri katastriüksusele. Päikesepargi piiramiseks ja võimalikeks koduloomade karjatamiseks võib rajada loodusesse sulanduva värvitooniga metallkeevisaia. Planeeringualal säilitatakse maksimaalselt päikesepaneelide asukohtadest kõrvale jääv looduslik keskkond. 

Päikesepaneelide ühendamiseks võrguga rajatakse alalisvoolu kaabeldus päikesepaneelidest inverteriteni. Edasi rajatakse vahelduvvoolu kaabeldus päikesepargi jaotuskilpideni ja sealt edasi Valteri kinnistule planeeritava inverterjaamani. Toodetud elektrienergia suunatakse inverterjaamast rajatava kõrgepingekaabliga läbi Madise (katastritunnus 38601:001:0087), Mäeotsa (katastritunnus 38601:001:0191), Matu (katastritunnus 38601:001:0109, 71401:001:3366), Kingli sootee (katastritunnus 38601:001:0617) ja Aia (katastritunnus 71401:001:3638) katastriüksuste ning rajatakse alajaam Aia (katastritunnus 71401:001:3638) katastriüksusele Orissaare – Valjala 35-110kV õhuliiniga ühendamiseks. Ühendus teostatakse vastavalt Elering AS liitumislepingule. Veevarustuse ja kanalisatsiooni vajadused puuduvad. Päikesepargi maa-alal esinevad sademeveed suunatakse drenaažisüsteemi ning kraavitusse või immutatakse pinnasesse. Planeeringuga on kavandatud teeservituudid ja isiklikud kasutusõigused tehnovõrkudele.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 28.03.–10.04.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (I korruse fuajees), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 18.04.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Ninanuki Triigi külas

Saaremaa Vallavolikogu 25.01.2024 otsusega nr 1-3/4 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Triigi külas Ninanuki detailplaneering.

Planeeringuala suurus on ca 2,23 ha ja hõlmab Ninanuki (katastritunnus 40302:001:0630) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärk on üksikelamu ja seda teenindavate abihoonete planeerimine vana piirivalvekordoni asukohas hoonestuse taastamiseks, liiklusskeemi ja parkimise lahendamine, haljastuse lahendamine, tehnovõrkude ja -rajatiste planeerimine, servituutide ja kitsenduste vajaduse määramine, Läänemere ranna ehituskeeluvööndi vähendamine planeeritava hoonestusala ja kinnistusisese ligipääsutee ulatuses. Planeeringulahenduse tulemusel uusi katastriüksuseid ei moodustata, Ninanuki katastriüksus jääb maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuseks.

Krundile planeeritakse moodustada üks hoonestusala, mille asukohaks on valitud ajaloolise piirivalvekordoni asukoht. Planeeritavale krundile on lubatud ehitada 1 elamu ja kuni 2 abihoonet (mh kuni 60 m² ehitisealuse pinnaga hooned), hoonete suurim lubatud ehitisealune pind 330 m², hoonete suurim lubatud kõrgus elamul 8 m ja abihoonetel 6 m, korruselisus elamul maapealseid 2 ja maa-aluseid 1, abihoonetel vastavalt 1 ja 0.

Juurdepääs planeeritud krundile on kavandatud olemasolevalt Leisi-Triigi kõrvalmaanteelt, edasi Patiaugu teelt üle Karjalasma metskond 38 (katastritunnus 40302:001:0444) maaüksuse teed kuni Ninanuki maaüksusel olemasolevat rekonstrueeritavat pinnasteed. Seada tuleb juurdepääsutee servituut. Planeeritavalt veevarustus ja kanalisatsioon lokaalsed. Krundi elektriliitumine toimub vastavalt Elektrilevi OÜ väljastatud tingimustele. Kuna Leisi valla üldplaneeringuga ei ole piirkonnas ranna ehituskeeluvööndit vähendatud, käsitletakse detailplaneeringut üldplaneeringut muutvana.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 22.02.–22.03.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 03.04.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Liiva Liivaranna külas

Saaremaa Vallavolikogu 25.01.2024 otsusega nr 1-3/3 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Liivaranna külas Liiva detailplaneering.

Planeeringuala suurus on ca 1 ha ja hõlmab osa Liiva (katastritunnus 71401:001:2740) katastriüksusest. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete ehitamiseks ning krundi minimaalsuuruse vähendamine. Planeeringulahenduse tulemusel jagatakse olemasolev hoonestatud Liiva katastriüksus kaheks maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuseks, millest planeeringualale tekkivale Mereliiva krundile taotletakse ehitusõigust.

Moodustatavale krundile planeeritakse üks hoonestusala, millele on lubatud ehitada 1 elamu ja 2 abihoonet (+2 väikeehitist), hoonete suurim lubatud ehitisealune pind 350 m², hoonete suurim lubatud kõrgus elamul 8,5 m ja abihoonetel 6 m.

Planeeringulahenduses ühendatakse kaks olemasolevat teed nii, et planeeritav tee läheks juba olemasolevate Liiva katastriüksuse hoonete tagant. Seada tuleb juurdepääsutee servituut. Planeeritavalt veevarustus ja kanalisatsioon lokaalsed. Krundi elektriliitumine toimub vastavalt Elektrilevi OÜ väljastatud tingimustele. Detailplaneering on Mustjala valla külade üldplaneeringut muutev, kuna planeeritav krunt on ca 1 ha (üldplaneeringus min 3 ha), rohekoridori alale rajatavate majade õuealade või maaüksuste piirete vahekaugus 200 meetrit ei ole tagatud, rohekoridori riba kõrvalhoone asupaiga osas on nõutud 70 meetri asemel 60 meetrit.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 22.02.–22.03.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 27.03.2024 kell 15.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Papissaare sadama II Rootsikülas

Saaremaa Vallavolikogu 25.01.2024 otsusega nr 1-3/2 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Rootsikülas Papissaare sadam II detailplaneering.

Planeeringuala suuruseks määrati vastuvõtmisel ca 2,4 ha, mis hõlmab Papissaare sadam (katastritunnus 71401:001:2937) ja Papissaare kalasadam (katastritunnus 30101:003:0498) katastriüksuseid, osaliselt Läänemerd ja juurdepääsu osas osaliselt Papissaare töökoda (katastritunnus 30101:003:0360) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine äri- ja sadamahoonete ehitamiseks, tankla, elektrisõidukite laadimisala, ujuvkaide, rannakindlustuse ja slippide rajamiseks, liikluskorralduse põhimõtete, tehnovõrkude ja -rajatise asukoha määramine ning ranna ehituskeeluvööndi vähendamine. Detailplaneeringuga katastriüksuste piire ei muudeta.

Papissaare sadam krundile on planeeritud hoonestusalad äri- ja sadamahoonete rajamiseks, tankla mahutavusega kuni 20 m³, elektrisõidukite laadimisalad, parkimisalad, ujuvkaid, rannakindlustus, ala sidemasti rajamiseks ning tehnovõrgud hoonete ja rajatiste teenindamiseks. Krundile on kavandatud 3 hoonet ehitisealuse pinnaga kuni 600 m², kõrgus paadikuuril kuni 12 m, külalistemajal kuni 8 m ja sidemastil kuni 22 m. Papissaare kalasadam krundile on kavandatud hoone hõljukile, inventarile ja olmeruumidele, juurdepääsutee, parkla, manööverdusala, rannakindlustus. Krundile on lubatud ehitada kuni 3 hoonet ehitisealuse pinnaga kuni 400 m² hoonete lubatud kõrgus kuni 12 m.

Juurdepääs Papissaare sadam krundile on Kihelkonna–Papissaare teelt, Papissaare kalasadam krundile on planeeritud uus avaliku kasutusega juurdepääsutee. Papissaare sadam krundile on veeühendus planeeritud Linnaku katastriüksuse puurkaevust, Papissaare kalasadam krundile planeeritud uus puurkaev. Mõlemale krundile on planeeritud lokaalne kanalisatsioon. Papissaare sadam krundil on elektriliitumine, Papissaare kalasadam krundile liitumine olemasoleva maakaabelliini baasil. Kuna planeeritavad hooned asuvad ranna ehituskeeluvööndis, tehakse detailplaneeringuga ehituskeeluvööndi vähendamise ettepanek Papissaare sadam krundi osas.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 22.02.–22.03.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308), kontaktisik Piret Paiste ([email protected], +372 452 5093) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 28.03.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Juhani Oitme külas

Saaremaa Vallavolikogu 25.01.2024 otsusega nr 1-3/1 võeti vastu ja suunati avalikule väljapanekule Oitme külas Juhani detailplaneering.

Planeeringuala suurus on ca 6 ha ja hõlmab Juhani (katastritunnus 40302:001:0007) katastriüksust, juurdepääsu tee osas osaliselt Ranna-Jaani (katastritunnus 40302:001:0605), Lambi (katastritunnus 71401:001:2243), Hotelli (katastritunnus 40302:001:0356) ja Väike-Liiva (katastritunnus 40302:001:0363) katastriüksuseid ning vähesel määra Orissaare-Leisi-Mustjala kõrvalmaanteed. Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse planeerimine elamu, abihoonete ja paadisilla ehitamiseks, juurdepääsutee rajamiseks ning selleks ranna ehituskeeluvööndi vähendamine. Planeeringulahenduse tulemusel uusi katastriüksuseid ei moodustata.

Juhani krundile planeeritakse üks hoonestusala, kuhu on lubatud ehitada 1 elamu ja 4 abihoonet (lisaks kaks 0–60 m² ja kuni 5 m kõrgust hoonet), hoonete suurim lubatud ehitisealune pind 400 m², hoonete suurim lubatud kõrgus elamul 9 m ja abihoonetel 6 m. Lisaks talukoha taastamisele rajatakse tiik ja randa paadisild.

Planeeritakse uus juurdepääsutee Orissaare-Leisi-Mustjala kõrvalmaanteelt. Seada tuleb juurdepääsuservituudid. Planeeritavalt veevarustus ja kanalisatsioon lokaalsed. Kinnistul on olemasolev elektriliitumine. Kuna Leisi valla üldplaneeringuga ei ole piirkonnas ranna ehituskeeluvööndit vähendatud, käsitletakse detailplaneeringut üldplaneeringut muutvana.

Detailplaneeringu avalik väljapanek toimub 22.02.–22.03.2024. Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308), kontaktisik Liina Järveots ([email protected], +372 514 1686) ja digitaalselt siin.

Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamust saab esitada kirjalikult aadressil [email protected] või Tallinna tn 10, 93819 Kuressaare. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu toimub 27.03.2024 kell 16.00 Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 215). Avalikul arutelul arutatakse avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja vallapoolseid seisukohti nende kohta.

Kalevi tn 10 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsuse 19.03.2024 korraldusega nr 2-3/275 kehtestati Kuressaare linnas Kalevi tn 10 detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1,9 ha hõlmab Kuressaare linnas Kalevi tn 10 katastriüksust (katastritunnus 34901:003:0037) ning juurdepääsuteede osas osaliselt Põhja tänav L4 (katastritunnus 34901:003:0244) ja osaliselt Kalevi tänav (katastritunnus 34901:003:0251) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine äri- ja tootmishoonete püstitamiseks, tehnovõrkude võimaliku asukoha määramine, liikluskorralduse ja haljastuse põhimõtete määramine. Detailplaneering on kooskõlas Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga.

Detailplaneeringuga katastriüksuse piire ei muudeta. Kalevi tn 10 katastriüksusele on kavandatud ehitusõigus kuni kahe äri- ja tootmishoone ning 2 abihoone ehitamiseks. Lubatud suurim hoonete ehitisealune pind krundil on 9000 m², hoonete suurim lubatud kõrgus on 9 m. Maksimaalse ehitisealuse pinna sisse arvestatakse nii ehitusloakohustuslikud kui ka ehitusloakohustuseta hooned. Katastriüksuse planeeritud sihtotstarbed on 50% ärimaa ja 50% tootmismaa. Hoonestusala kaugus sõidutee servast on planeeritud sarnaselt Kalevi tn 1 hoonestusele tänava alguses. Tänava ja hoonete vahel on piisav ala, et planeerida kõrghaljastus ja jätkuv kergliiklustee. Kalevi tänavaga piirnevalt on kavandatud uus kõrghaljastus alleena. Puude reas istutust jätkatakse ka krundi ida- ja läänepiiril.

Juurdepääs Kalevi tn 10 krundile toimub Kalevi tänavalt. Kinnistule on planeeritud kaks juurdepääsu Kalevi tänavalt ning üks juurdepääs perspektiivselt Põhja tänavalt. Planeeringualale on planeeritud 150 parkimiskohta. Vee- ja kanalisatsioonilahendus ning sadeveekanalisatsioon on kavandatud tsentraalsena, liitumispunkt ühisveevärgiga on planeeritud Kalevi tn 26 arendajale kuuluvale torustikule. Elektrivarustuse tagamiseks kavandatakse uus komplektalajaam Põhja tn L4 katastriüksusele. Planeeringuga on kavandatud tänavavalgustus ja sidetrass. Soojavarustus on planeeritud kaugküttena.

Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Sarapiku, Kustu ja Tilga Upa külas

Saaremaa Vallavalitsuse 20.02.2024 korraldusega nr 2-3/167 kehtestati Upa külas Sarapiku, Kustu ja Tilga detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 5,2 ha hõlmab Upa külas Sarapiku (katastritunnus 71401:001:1568), Kustu (katastritunnus 43301:001:0435), Tilga (katastritunnus 27003:001:0987) ja Sarapiku tee T2 (katastritunnus 43301:001:0439) katastriüksuseid ning osaliselt juurdepääsuteede osas Sarapiku tee T1 (katastritunnus 27003:001:1042), Sarapiku tee (katastritunnus 27003:001:1041), Rukkilille (katastritunnus 43301:001:0436), Pähkli (katastritunnus 43301:001:0437) ja 79 Upa-Leisi tee (katastritunnus 27003:001:0344) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on planeeringuala kruntideks jaotamine, ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete püstitamiseks ning juurdepääsuteede võimaliku asukoha määramine.

Detailplaneeringuga moodustatakse 7 krunti elamuehituseks ja krundid juurdepääsuteedele. Elamukruntidel on hoonete suurim lubatud arv 4 (1 elamu + 3 abihoonet), suurim lubatud ehitisealune pind on 400 m², eluhoone maksimaalne kõrgus on 9 m ja abihoonel on 6 m. Lisaks on lubatud hoonestusalale maksimaalselt 4 kuni 20 m² ehitisealuse pinnaga hoonet.

Planeeringualale on juurdepääsud Upa-Leisi teelt, kruntidele 1–4 on kavandatud olemasoleva mahasõidu kaudu, kruntide 5–7 juurdepääsuks on kavandatud nihutada olemasolev km 0,232 ristumiskoht ca 28 m põhjasuunas. Selleks rajatakse riigimaanteelt uus mahasõit Rukkilille katastriüksusele. Olemasolev mahasõit Sarapiku teele likvideeritakse. Tee tuleb rajada minimaalse laiusega 3,5 m ja vähemasti kruuskattega. Krundil 1 on olemasolev puurkaev, millest saab olmevee ka krunt 2. Kruntide 3–7 olmevee tarbeks on krundile 3 kavandatud ühine puurkaev. Krundil 1 asuv septik tuleb asendada biopuhastiga ja imbpeenar tuleb rajada puurkaevust vähemalt 60 m kaugusele. Reovee ära juhtimiseks on lubatud paigaldada biopuhastid ja immutada puhastatud heitvesi pinnasesse või paigaldada hoonete juurde reovee kogumismahutid. Sademeveed immutatakse pinnasesse. Elektrivarustus kavandatakse piirkonna alajaamast. Krundile 1 on määratud ala päikesepaneelide paigaldamiseks. Ülejäänud kruntidel on päikesepaneelid lubatud paigaldada hoonete katustele või maapinnale hoonestusala piirides. Kruntide 1, 2, 3 ja 4 välise tulekustutusvee jaoks on planeeritud Krundile 4 30 m³ veemahuti ja veevõtukoht. Ülejäänud kruntide hoonestusalade vahe on vähemalt 40 m, seega saab neil veevõtukohana käsitada lähimat nõuetele vastavat veevõtukohta. Lähim tuletõrje hüdrant asub Upa külas Kooli tee ääres, planeeringualast ca 400 m kaugusel. Seni kehtivad juurdepääsu servituudid jäävad kehtima. Rukkilille katastriüksusele kavandatavale teele seatakse teed kasutavate katastriüksuste kasuks juurdepääsuservituudid.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Herilase ja Lillevälja Kudjape alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 20.02.2024 korraldusega nr 2-3/166 kehtestati Kudjape alevikus  Herilase ja Lillevälja detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1,1 ha hõlmab Kudjape alevikus Lillevälja tn 10 (katastritunnus 27003:001:0876), Lillevälja tn 12 (katastritunnus 27003:001:0882), Lillevälja tn 14 (katastritunnus 27003:001:0878), Herilase tn 1 (katastritunnus 27003:001:0879), Herilase tn 2 (katastritunnus 27003:001:0883), Herilase tn 3 (katastritunnus 27003:001:0881), Herilase tn 4 (katastritunnus 27003:001:0877), Herilase tänav (katastritunnus 27003:001:0880) katastriüksuseid ja osaliselt 4330018 Lillevälja tänav (katastritunnus 71401:001:0479) katastriüksust. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete ehitamiseks.

Detailplaneeringuga kruntide piire ja sihtotstarvet ei muudeta. Elamukruntidele on kavandatud 1 elamu ja 2 abihoonet (lisaks ehitusloakohustuslikele hoonetele on lubatud rajada kuni 2 maksimaalselt 20 m² ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 m kõrgusega abihoonet/rajatist). Kõigi hoonete (ehitusloa kohustuslike hoonete ja ehitusloa kohustust mitteomavate ehitiste) maksimaalne ehitisealune pind kokku on 280 m². Elamu lubatud kõrgus on kuni 9 m ja abihoonetel kuni 5 m ning hoonetele on määratud planeeringuga arhitektuursed põhimõtted.

Planeeringualale pääseb munitsipaalomandis olevalt Lillevälja tänavalt, elamukruntidele juurdepääsuks rajatakse Lillevälja tänava puuduolev lõik ja eraomandis olev Herilase tänav. Tänavatele on kavandatud tolmuvaba kate. Lillevälja tänav tuleb ehitada siirdekatendiga kahekordse pindamisega tardkivikillustikuga. Herilase tänava lõppu on planeeritud ümberpöördekoht päästeautodele. Herilase tänav rajatakse erateena, millele määratakse vastavad servituudid. Edaspidi on vajaduse korral võimalik määrata Herilase tänav avalikuks kasutamiseks. Tee projektiga tuleb lahendada ka Lillevälja tänava tänavavalgustus. Lillevälja tänava väljaehitamine on kohustuslik enne esimese hoone ehitusloa väljastamist. Herilase tänav peab olema välja ehitatud enne kruntidele nr 6 ja 7 hoone ehitusloa väljastamist. 

Piirded on lubatud rajada krundi piirile. Ette on nähtud rajada uus tuletõrjehüdrant Lillevälja ja Herilase tänava ristmikule. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast piirkonna alajaamast. Veevarustus ja kanalisatsioon lahendatakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni baasil. Planeeritava ala sademevesi lahendatakse sademevee ühiskanalisatsiooniga. Hoonete küte lahendatakse lokaalsena hoonete projekteerimisel, maakütte puhul on lubatud horisontaalse kollektoriga süsteem. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Mati Sikassaare külas

Saaremaa Vallavalitsuse 30.01.2024 korraldusega nr 2-3/98 kehtestati Sikassaare külas Mati detailplaneering. 

Planeeringuala suurusega ca 39 ha hõlmab Mati katastriüksust (katastritunnus 27003:001:0556). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine päikesepargi rajamiseks ja katastriüksuse sihtotstarbe muutmise vajaduse määramine. 

Detailplaneeringuga katastriüksuse piire ei muudeta. Detailplaneeringuga kavandatakse Mati katastriüksuse sihtotstarbe muutmist osaliselt tootmismaa sihtotstarbeks ja sellele alale ehitusõiguse määramist päikesepargi rajamiseks. Päikesepaneelid paigaldatakse maapinnale teraskonstruktsioonidele. Päikesepaneelide maa-ala suurim ehitisealune pind on 19,17 ha ja paneelide suurim kõrgus maapinnast 3 m. Päikesepargi rajamise eesmärk on piirkonna ettevõtetele alternatiivsete energiatarbimise võimaluste ja energia varustuskindluse pakkumine. Selleks planeeritakse otseliin lähimate ettevõtete territooriumile ja sealt edasi läbi jaotuspunkti taastuvenergiat soovivatele tarbijatele 6 km ulatuses. Enne päikesepargi rajamist hinnata poldridrenaaži ning kuivenduskraavide seisukorda ja vajadusel teostada rekonstrueerimistööd. Päikesepargile piirdeid ei kavandata. 

Juurdepääs krundile on kavandatud Kuressaare-Sikassaare riigiteelt läbi eraomandis oleva Marguse katastriüksuse mööda mitteavalikku Sikassaare-Upa teed ja Marguse teed. Juurdepääsutee kasutamiseks on tehakse juurdepääsuservituudi seadmise ettepanek. Päikeseelektrijaama ühendust võrguvaldajatega (Elektrilevi OÜ, Elering AS) käesoleva detailplaneeringuga ei kavandata, kuid perspektiivselt on võimalik ühendus rajada Sikassaare 110/35/10 alajaamaga. Vee- ja kanalisatsioonilahenduse vajadus puudub ja detailplaneeringuga ei kavandata. Sademeveed suunatakse paneelidelt pinnasesse ja sealt edasi drenaažisüsteemi ning kraavitusse. Planeeritav ala paikneb liigniiskel alal, mille kuivendamise ainuvõimalikkus on poldrina. Poldrialal tagab normaalse veeseisu pumpamine, kuivendusehitiste korrashoid ja hooldamine. Planeeringusse on lisatud liigveega toimetuleku kava. Detailplaneering on kooskõlas Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. 

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Laumapõllu Lümanda külas

Saaremaa Vallavalitsuse 23.01.2024 korraldusega nr 2-3/77 kehtestati Lümanda külas Laumapõllu detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 1 ha hõlmab Laumapõllu katastriüksust (katastritunnus 43301:001:0990). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine korterelamute/ridaelamute ehitamiseks.

Detailplaneeringuga moodustatakse katastriüksusest 3 krunti, millest ühele krundile kavandatakse Lümanda lasteaia maaküttekontuur ja sellest eraldiseisvat katastriüksust ei moodustata, vaid liidetakse Lasteaia katastriüksusega. Ülejäänud kahele krundile kavandatakse korterelamuid, hoonete suurim lubatud arv krundil on 2 (1 elamu + 1 abihoone, ehitisealune pind sisaldab üle 20 m² ehitisalusepinnaga krundile planeeritud hooneid), hoonete maksimaalne ehitisealune pindala on 500 m² ja eluhoone maksimaalne kõrgus on 9 m. Krundi kasutamise sihtotstarbed on korterelamumaa ja hoolekandeasutusemaa. Kahe korterelamu vahele on kavandatud ühine mängu- ja puhkeala.

Juurdepääs kruntidele on kavandatud Mustjala-Kihelkonna-Tehumardi teelt mööda Lasteaia teed ja Pumbamaja teed. Tee tuleb rajada vähemasti siirdekatend kahekordse pindamisega. Parkimine lahendatakse planeeringualal. Vee- ja kanalisatsiooni-lahendus on kavandatud tsentraalsena. Elektrivarustus kavandatakse piirkonna alajaamast, päikesepaneele on lubatud paigaldada hoonete katustele. Soojavarustus on kavandatud elektri baasil kasutades erinevaid soojuspumpasid. Detailplaneering on kehtiva Lümanda valla üldplaneeringuga kooskõlas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Sõrve tee 2 Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavalitsuse 19.12.2023 korraldusega nr 2-3/1525 kehtestati Kuressaare linnas Sõrve tee 2 detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Sõrve tee 2 katastriüksust (katastritunnus 71401:001:3436). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine ärihoone püstitamiseks ja liikluskorralduse põhimõtete määramine.

Detailplaneeringuga on planeeritud kauplus, sõidu- ja kõnniteed, parkla ja haljastus. Olemasolev kauplus likvideeritakse. Krundipiire ei muudeta. Olemasolevaid mahuteid ei muudeta, täiendavaid mahuteid ei planeerita. Krundi kasutamise sihtotstarve on ärimaa. Hoonete suurim lubatud arv on 2 ja suurim lubatud maapealne ehitisealune pindala on 1000 m² (kaasa arvatud kuni 20 m² ja kuni 5 m kõrged hooned) ja maa-alune ehitisealune pindala on 500 m². Hoone maksimaalne kõrgus on 9 m.

Planeeringualal on olemasolevad juurdepääsud ja väljasõidud Merikotka tänava ja Sõrve tee kaudu. Parkimine lahendatakse planeeringualal. Planeeringuga tehakse ettepanek luua kõnnitee ühendused tankla ja Sõrve tee äärse kergliiklustee vahel. Väljaehitatud tehnovõrkude põhimõttelisi lahendusi ei muudeta. Soojavarustus on kavandatud kaugküttena. Detailplaneering on kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga kooskõlas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Heinakivi tn 7 Kudjape alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 03.10.2023 korraldusega nr 2-3/1174 kehtestati Kudjape alevikus Heinakivi tn 7 detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Heinakivi tn 7 // Heinakivi tänav katastriüksust katastritunnusega 27003:001:0101. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete ehitamiseks.

Detailplaneeringuga moodustatakse 4 elamumaa krunti suurustega 2919–3147 m², 1 transpordimaa krunt ning 1 veetootmise ja veepuhastuse ehitise maa krunt. Elamukruntidele on kavandatud 1 elamu ja 2 abihoonet. Kavandatavate Heinakivi tn 7 ja 9 kruntide maksimaalne ehitisealune pind kokku on 500 m² ja Heinakivi tn 12 ja 14 kruntidel on 600 m². Elamu lubatud kõrgus on kuni 8,5 m ja abihoonetel kuni 6 m. Juurdepääs on avalikult Kuressaare-Püha-Masa teelt.

Juurdepääs tuleb tagada planeeritavast alast lõunas olevale Mampslikivi kinnistule (27003:001:0701) ja kallasrajale. Heinakivi tee kavandatakse anda munitsipaalomandisse. Veevarustus lahendatakse ühise puurkaevuga. Kanalisatsioon lahendatakse kogumismahutitega, perspektiivselt ühiskanalisatsiooniga. Sademeveed tuleb juhtida ümbritsevatesse kraavidesse. Detailplaneering on kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga kooskõlas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Haldi, Kallase ja Mere Tagaranna külas

Saaremaa Vallavalitsuse 03.10.2023 korraldusega nr 2-3/1173 kehtestati Tagaranna külas Haldi, Kallase ja Mere detailplaneering.

Planeeringuala suurusega ca 7,9 ha hõlmab Tagaranna külas Haldi (katastritunnus 48301:001:0487, maatulundusmaa 100%), Kallase (katastritunnus 48301:001:0486, maatulundusmaa 100%) ja Mere (katastritunnus 48301:001:0485, maatulundusmaa 100%) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on katastriüksustele ehitusõiguse määramine elamute ehitamiseks, kruntide ehitusõiguse ja arhitektuursete tingimuste määramine, liikluskorralduse põhimõtete määramine, tehnovõrkude, trasside ja tehnorajatiste asukoha määramine, hoonestuse ja haljastuse põhimõtete ja ulatuse määramine, keskkonnatingimuste seadmine planeeringuga kavandatu elluviimiseks, seadustest ja teistest õigusaktidest tulenevate kitsenduste ja servituutide ulatuse määramine.

Detailplaneeringuga ei moodustata uusi krunte ja olemasolevate katastriüksuste piire ei muudeta. Planeeringuga kavandatakse kõigile kolmele krundile ehitusõigust elamute ja abihoonete ehitamiseks. Katastriüksuste sihtotstarbed on maatulundusmaa, planeeritavate kruntide kasutamise sihtotstarbed on kaitseotstarbelise metsa maa (MK 95%) ja üksikelamu maa (EP 5%). Igal krundil on lubatud maksimaalne hoonete ehitisealune pind 180 m², lubatud on 1 põhihoone ja 2 abihoonet, põhihoone maksimaalne planeeritav kõrgus maapinnast kuni 8 m, abihoonel kuni 6 m.

Planeeringualale on kavandatud juurdepääs Tõlli-Mustjala-Tagaranna teelt läbi eraomandis olevate Vahuranna, Mäemetsa, Kajumaa, Rannamaa ja Kiti katastriüksuste. Juurdepääsutee kasutamiseks esitatakse Vahuranna ja Mäemetsa katastriüksustele ettepanek juurdepääsuservituudi seadmiseks planeeritavate kruntide kasuks, Kajumaa katastriüksusele esitatakse ettepanek juurdepääsutee osaliselt avalikku kasutusse määramiseks. Rannamaa, Kiti ja osaliselt Kajumaa katastriüksuste juurdepääsuteedele on seatud avalik kasutus. Alternatiivse variandina planeeritakse juurdepääsuteed Mäemetsa katastriüksuse põhjapoolse piiri lähedusse. Parkimine lahendatakse kruntide piires. Piirded on lubatud rajada üksnes hoonestusala piirile. Kruntide haljastuse lahendus esitatakse ehitusprojektide koostamise käigus. Planeeringuala on valdavalt metsamaa kõlvik. Lageraie on lubatud maksimaalselt 30 x 30 meetrisel alal kavandatud hoonestusaladel. Väljaspool hoonestusalasid on lubatud üksnes valikraie, harvendusraie ja sanitaarraie. Metsa raadamine on lubatud väljaspool hoonestusalasid üksnes käesolevas detailplaneeringus kavandatud juurdepääsude ja tehnovõrkude rajamiseks vajalikus mahus. Elektrienergia ühendus on ette nähtud Kordoni alajaamast. Igale krundile planeeritakse rajada puurkaev ja reoveekanalisatsiooni tarbeks imbväljakuga omapuhasti. Planeeritava ala sademevesi käideldakse kruntidel. Planeeringuga on kavandatud teeservituudid ja isiklikud kasutusõigused tehnovõrkudele. Detailplaneering on kehtiva Ninase poolsaare üldplaneeringuga kooskõlas, planeeringuala reserveeritud juhtotstarvet ei muudeta ulatuslikult. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. 

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Kuressaare mnt 24 Salme alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 26.09.2023 korraldusega nr 2-3/1143 kehtestati Salme alevikus Kuressaare mnt 24 detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Salme alevikus Kuressaare mnt 24 katastriüksust katastritunnusega 72101:001:0441. Detailplaneeringu eesmärgiks on katastriüksuse jagamine ja ehitusõiguse määramine üksikelamute ja kõrvalhoonete ehitamiseks.

Detailplaneeringuga jagatakse katastriüksus kaheks maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuseks. Mõlemale krundile on kavandatud 1 elamu ja 2 abihoonet (lisaks võib püstitada hoonestusalale alla 20 m² suuruseid ja alla 5 m kõrguseid abihooneid), kokku on kõigi hoonete maksimaalseks ehitisealuseks pinnaks 350 m². Elamu lubatud kõrgus on kuni 9 m ja abihoonetel kuni 5 m.

Maa-alale pääseb Kuressaare-Sääre teelt üle Kuressaare mnt 26 katastriüksuse kulgeva tee ja parkimine lahendatakse krundi piires. Planeeringualalt tagatakse juurdepääs Kuressaare mnt 22 katastriüksusele. Piirded on lubatud rajada hoonestusala piirile. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast piirkonna alajaamast. Veevarustus lahendatakse ühise puurkaevu baasil ning kanalisatsioon on kavandatud ühiskanalisatsioonivõrguga liitumisega. Sademevesi käideldakse omal krundil. Detailplaneering on kehtiva Salme aleviku ja Salme valla sisemaa üldplaneeringuga kooskõlas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Kopli Kübassaare külas

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/66 kehtestati Kübassaare külas Kopli detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Kübassaare külas Kopli katastriüksust (katastritunnus 63401:005:0032). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine ühe elamu ja ühe abihoone ehitamiseks ning ranna ehituskeeluvööndi vähendamine.

Kopli katastriüksus jagatakse kaheks maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuseks, millest ühele taotletakse ehitusõigus 1 elamu ja 1 abihoone ehitamiseks. Hoonete suurim lubatud arv krundil on 2, hoonete suurim lubatud ehitisealune pind on 100 m² ja hoonete suurim lubatud kõrgus elamul 8 m (2-korruseline) ja abihoonel 6 m (1-korruseline).

Juurdepääs planeeringualale toimub olemasoleva mahasõidu kaudu Trooja kinnistul asuvalt erateelt (Kübassaare tee nr 6340001). Juurdepääsutee on olemasolev pinnastee. Elektrivarustuseks on kinnistu omanik sõlminud liitumislepingu. Alternatiivse variandina elektrivarustuseks on võimalik kasutada päikesepaneele, mis on lubatud paigaldada ainult hoonete katustele. Veevarustus ja kanalisatsioon planeeritavalt lokaalsed. Detailplaneeringuga muudetakse Pöide valla üldplaani ranna ehituskeeluvööndi ulatuse osas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. 

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Piiri Tirbi külas

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/65 kehtestati Tirbi külas Piiri detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Tirbi külas Piiri katastriüksust (katastritunnus 71401:001:3149). Detailplaneeringu eesmärk on anda ühe elamu ja abihoonete ehitusõigus.

Krundi kasutamise sihtotstarve on planeeritud üksikelamu maa ja looduslik haljasmaa. Lubatud kuni 3 hoonet (eluhoone + 2 kõrvalhoonet), elamu kõrgus on kuni 8,5 m ja abihoonel kuni 5 m. Suurim lubatud ehitisealune pind on 400 m². Hoonete suurim lubatud arv ja ehitisalune pind sisaldab üle 20 m² ehitisalusepinnaga krundile planeeritud hooneid. Kuni 20 m² hooneid võib krundi hoonestatavale alale rajada kuni kaks.

Juurdepääs Vanamõisa-Laheküla teelt üle Aida ja Pärna kinnistute juurdepääsutee. Parkimine tuleb lahendada krundisiseselt. Veevarustus ja kanalisatsioon planeeritavalt lokaalsed. Elektrivarustus on piirkonnas oleva liitumiskilbi baasil. Lubatud on elamu teenindamiseks päikesepaneele kuni 15 kW. Detailplaneeringuga muudetakse Pihtla valla rannikualade üldplaneeringut elamute miinimumkauguse osas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. 

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Anna asum Reo külas

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/64 kehtestati Reo külas Anna asumi detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Reo külas Andruse katastriüksust (katastritunnus 71401:001:1071). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine Anna asumi hoonete ehitamiseks, sh rida- ja üksikelamu ning üldkasutatava kogukonnamaja ehitamiseks.

Soovitakse rajada kogukonna koduküla Anna Asumi, mis koosneb kolmest ehitisest: poolavalik kogukonnamaja, ridaelamu ja peremaja; lisaks saun, kasvuhooned, jalgrataste varjualune ja külakiigega mänguväljak. Mõlemasse elamusse on lisaks eluruumidele kavandatud ruumid majutuse pakkumiseks. Olemasolevatest hoonetest säilitatakse vana kelder, rehielamu lammutatakse. Detailplaneeringuga on lubatud hoonete maksimaalne arv 4 ja maksimaalne lubatud ehitisealune pind 1500 m². Lubatud hoone maksimaalne kõrgus on 9 m, abihooned (kasvuhooned, kelder jmt) 5 m. Krundi kasutamise sihtotstarbeks on majutushoonete maa, üksikelamu maa, ridaelamu maa ja hoolekandeasutuse maa. Hoonete kaitsmiseks normtasemest kõrgema mürataseme eest on maantee äärde planeeritud müratõkkesein. Müratõkkeseina vajadus otsustatakse pärast mürauuringute tegemist.

Juurdepääs on Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare maanteelt Saare tee kaudu. Krundi lõuna- ja kaguosasse on kavandatud päikesepaneelide ala. Veevarustus ja kanalisatsioon planeeritavalt lokaalsed. Detailplaneeringualal puudub üldplaneering. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Tammemetsa Sikassaare külas

Saaremaa Vallavalitsuse 04.07.2023 korraldusega nr 2-3/877 kehtestati Sikassaare küla Tammemetsa detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Sikassaare külas Tammemetsa (katastritunnus 27003:001:0017) katastriüksust ja osa riigiomandis olevast 76 Kuressaare ringtee L1 (katastritunnus 34901:015:0087) katastriüksusest. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine ärihoonete ehitamiseks, teede ning liikluskorralduse planeerimine, tehnovõrkude ja -rajatiste paigutuse määramine ning juurdepääsu, servituutide ja kitsenduste vajaduse määramine.

Detailplaneeringuga moodustatakse olemasolevast Tammemetsa katastriüksusest kaks krunti: ärimaa (80%) ja maatulundusmaa (20%) sihtotstarbega krunt ja transpordimaa sihtotstarbega krunt. Ärimaa krundile kavandatakse üks ärihoone (ehitisealune pind kuni 10 300 m² ja kõrgus kuni 11 m) ning üks kuni 20 m² väikeehitis. Transpordimaa katastriüksusele planeeritakse mustkattega tee, mis koos seda teenindava maaüksusega peale valmimist antakse munitsipaalomandisse.

Linna sissesõidu osas teostada projekteerimise staadiumis sidus, terviklik väliruumi projekteerimine. Projektlahenduses tagatakse, et haljastuse protsent ei langeks alla 20%. Läbi planeeringuala tagatakse kommunikatsiooniühenduse võimalused Tammepõllu ja Leemeti kinnistutele. Veevarustus ja kanalisatsioon kavandatakse tsentraalsena, soojavarustus kaugküttena. Sademevee eelvooluna on planeeritud kasutada olemasolevat Kudjape peakraavi. Olemasolev kraavitus Tammemetsa ja Tammepõllu katastriüksuste piiril süvendatakse. Elektrivarustuseks on ette nähtud uue komplektalajaama ehitamine kinnistu edelanurka. Peamine juurdepääs planeeringualale on kavandatud Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare tee kaudu planeeringuala kirdenurgast. Lisapääs Kuressaare poolt, Ringtee suunalt on kavandatud ühesuunalise sissepääsuna üle Roonimäe tankla kinnistu (Ringtee 2a, Sikassaare küla) kagunurga. Parkimine lahendatakse kinnistusiseselt. Detailplaneering on kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga kooskõlas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Sassi Liigalaskma külas

Saaremaa Vallavalitsuse 06.06.2023 korraldusega nr 2-3/635 kehtestati Liigalaskma küla Sassi detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab osa Liigalaskma küla Sassi katastriüksust (katastritunnus 55001:007:0347). Detailplaneeringu eesmärgiks on Sassi katastriüksusele ehitusõiguse määramine päikesepargi ja selle toimimiseks vajalike ehitiste rajamiseks.

Olemasolev Sassi katastriüksus jagatakse kaheks krundiks: tinglikult nimetatuna Sassi 1 ja Sassi 2. Sassi 1 krunt jääb planeeritava ala piiridesse ning käesoleva planeeringuga määratakse Sassi 1 krundile ehitusõigus, Sassi 2 krunt jääb planeeringualast välja ja käesoleva planeeringuga Sassi 2 ehitusõigust ei käsitleta. Moodustatavale Sassi 1 krundile on kavandatud päikesepargi ja selle toimimiseks vajalike ehitiste rajamine. Planeeritava Sassi 1 krundile on lubatud kuni 5 m kõrgune ja kuni 10 000 m² suuruse ehitisealuse pindalaga päikesepark võimsusega kuni 499 kW. Krundi planeeritav kasutamise sihtotstarve on elektrienergia tootmise ja jaotamise ehitise maa.

Juurdepääsutee on kavandatud Orinõmme-Saikla kõrvalmaantee nr 21163 ja eratee kaudu üle Tõnulaasu (katastritunnusega 55001:007:0070) ja Sassi (katastritunnusega 55001:007:0347) katastriüksuste. Juurdepääsuks planeeritavale Sassi 1 krundile seada teeservituudid. Parkimisvajadus puudub. Krundile piirdeid kavandatud ei ole. Päikesepark rajatakse krundi lagedale osale. Uut haljastust kavandatud ei ole. Sassi päikesepark liidetakse elektrivõrguga Liigalaskma alajaama kaudu. Veevarustuse ja kanalisatsiooni vajadused puuduvad. Planeeritava ala sademeveed imbuvad pinnasesse. Planeeringuga on kavandatud teeservituudid ja isiklikud kasutusõigused tehnovõrkudele. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Orissaare valla rannaala osaüldplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Tiiru Leisi alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 23.05.2023 korraldusega nr 2-3/574 kehtestati Leisi aleviku Tiiru detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Leisi alevikus Tiiru katastriüksust (katastritunnusega 40302:001:0347). Detailplaneeringu eesmärgiks on elamukruntide moodustamine ning neile ehitusõiguse määramine elamu ja abihoonete püstitamiseks.

Detailplaneeringuga on kavandatud maaüksuse jagamine kokku 4 maaüksuseks, millest 3 on ehitusõigusega elamumaa sihtotstarbega krunti (krundi kasutamise sihtotstarve üksikelamumaa EP 100%) ja üks ehitusõiguseta maatulundusmaa sihtotstarbega maaüksus (krundi kasutamise sihtotstarve looduslik maa HL 100%). Elamumaa kruntidele on kavandatud 1 eluhoone ja kuni 2 abihoonet, kokku on lubatud maksimaalne ehitisealune pind krundil 300 m². Suurima lubatud ehitisealuse pinna hulka on arvestatud üle 20 m² suurused hooned, väiksemaid hooneid võib hoonestusalale ehitada lisaks kuni 2. Suurim lubatud kõrgus on elamul 8,5 m ja abihoonel 6 m.

Juurdepääs kruntidele on kavandatud Mere tänavalt, osaliselt on kasutatud olemasolevat pinnastee osa ja osaliselt on kavandatud uus tee. Olemasolevat tee osa on eelkõige kasutatud kaitstavate taimede kasvualas ja poolloodusliku koosluse alal. Planeeritud tee minimaalne laius on 3,5 m ja kasutada tuleb vähemalt tolmuvaba katendit. Juurdepääs kallasrajale ja riigimetsa tuleb tagada mööda planeeritud teed ja olemasolevat teed jalgsi, jalgrattaga ja muul sellesarnasel viisil. Parkimine lahendatakse krundi piires. Kruntidele on kavandatud individuaalsed puurkaevud ja reovee kogumismahutid. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Leisi valla üldplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Suure-Vatsliku Kipi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 16.05.2023 korraldusega nr 2-3/532 kehtestati Kipi küla Suure-Vatsliku detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab osa Suure-Vatsliku katastriüksusest (katastritunnus 44001:003:0209). Detailplaneeringuga moodustatakse ärimaa sihtotstarbega katastriüksus, millele kavandatakse 1 ratsamaneež ja kuni 4 abihoonet (max ehitisealune pind kokku 1200 m², max kõrgus kuni 14 m). Detailplaneeringuga veevarustust ja kanalisatsiooni ei kavandata.

Juurdepääs on kohalikult Kilgi-Rüüsa teelt ja parkimine lahendatakse krundi piires. Eraldi juurdepääsuteed ei rajata. Hoonete elektrienergiaga varustamine lahendatakse Suure-Vatsliku kinnistult tuleva maakaabliga. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Lümanda valla üldplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Kase tn 18 Orissaare alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 25.04.2023 korraldusega nr 2-3/456 kehtestati Orissaare aleviku Kase tn 18 detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Orissaare alevikus Kase tn 18 katastriüksust (katastritunnus 71401:001:2715). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine tootmishoonete ehitamiseks.

Maa-ala jagatakse kolmeks krundiks. Kahele krundile on kavandatud tootmishoone rajamine, ühele päikesepargi rajamine. Kase tn 18 krundile kuni 2 hoonet ehitisealuse pinnaga 1000 m² kõrgusega kuni 9 m. Kase tn 18b krundile kuni 2 hoonet ehitisealuse pinnaga 700 m², kõrgusega kuni 9 m. Kase tn 18c krundile on kavandatud päikesepark võimsusega kuni 100 kW. Juurdepääs on kavandatud Kase tänavalt ja parkimine lahendatakse krundi piires. Uut haljastust on kavandatud kruntide vahelistele aladele ja Kase tänava äärde. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast jaotuskilbist Kase tn 16 kinnistult. Veevarustus ning kanalisatsioon on kavandatud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni baasil. Planeeringuga on kavandatud teeservituudid ja isiklikud kasutusõigused tehnovõrkudele.

Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Orissaare aleviku ja sisemaa üldplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Jõe tn 12a Kärla alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 07.02.2023 korraldusega nr 2-3/147 kehtestati Kärla alevikus Jõe tn 12a detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Kärla alevikus Jõe tn 12a katastriüksust (katastritunnus 71401:001:2251). Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete ehitamiseks.

Detailplaneeringuga jagatakse maa-ala kolmeks elamumaa sihtotstarbega katastriüksuseks, millele on kavandatud 1 elamu ja 2 abihoonet (lisaks on lubatud rajada kuni kaks max 20 m² abihoonet/rajatist: puukuur, väliköök, mängumaja vms) max ehitisealuse pinnaga 350 m². Elamu lubatud kõrgus on kuni 9 m ja abihoonetel on kuni 6 m.

Maa-alale pääseb avalikult Pargi põik tänavalt. Kruntide lõunapiirile on soovitav rajada täiendav kõrghaljastus. Trasside (sh drenaažitorustiku) kohale ja nende kaitsevööndisse kõrghaljastust mitte istutada. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast piirkonna alajaamast. Veevarustus ja kanalisatsioon on kavandatud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni baasil. Planeeritava ala sademevesi käideldakse omal krundil. Hoonete küte lahendatakse lokaalsena hoonete projekteerimisel, maakütte puhul on lubatud horisontaalse kollektoriga süsteem. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Kärla valla üldplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele. 

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Pargi tn 5a Orissaare alevikus

Saaremaa Vallavalitsuse 31.01.2023 korraldusega nr 2-3/115 kehtestati Orissaare alevikus Pargi tn 5a detailplaneering.

Detailplaneeringu ala hõlmab Orissaare alevikus Pargi tn 5a katastriüksust tunnusega 71401:001:0876. Detailplaneeringu koostamise eesmärk on elamukruntide moodustamine, neile ehitusõiguse määramine elamute püstitamiseks, liikluskorralduse ja tehnovõrkude lahendamine.

Detailplaneeringuga on kavandatud Pargi tn 5a katastriüksuse jagamine 11 elamukrundiks ning neid teenindavaks teemaa krundiks. Detailplaneeringuga on näidatud lubatud hoonestusala koos ehitusõigusega. Lubatud hoonete arv on kuni 3 hoonet (üks elamu ja kuni kaks abihoonet), suurim lubatud ehitisealune pind on 250 m². Hoonete suurim lubatud kõrgus elamul 8 m, abihoonetel 6 m. Planeeringualale on juurdepääs Kuuse tänavalt, Pargi tänavalt ja Kadaka tänavalt.

Kruntidele juurdepääsuks rajatakse avalikult kasutatav tee Kuuse tänavalt. Pargi tänavaga on planeeritud ühendus vaid jalgteena, sõidukite läbimine takistatakse liikluskorraldusvahenditega. Juurdepääsuks kasutatav sõidutee peab olema kõva kattega ja tolmuvaba (minimaalselt siirdekatend). Parkimine lahendatakse krundi piires. Krundid liidetakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga. Planeeritud on side- ja elektrikaablid. Detailplaneering on kehtiva Orissaare aleviku ja sisemaa üldplaneeringuga kooskõlas, kuna planeeringulahenduse kohaselt üldplaneeringu maakasutuse juhtotstarvet ei muudeta, kruntide suurus vastab üldplaneeringu tingimustele ja maksimaalne ehitisealune pind on kruntidel 250 m². Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse majandus-, sotsiaal-, kultuuri- ning looduskeskkonnale.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Välibaasi Kõiguste külas

Saaremaa Vallavolikogu 26.01.2023 otsusega nr 1-3/7 kehtestati Kõiguste küla Välibaasi detailplaneering.

Detailplaneeringu ala hõlmab Kõiguste külas Välibaasi katastriüksuseid katastritunnustega 38601:004:0011, 38601:004:0012 ja 38601:004:0013, Uue-Välibaasi katastriüksust katastritunnusega 71401:001:2851 ning Välibaasi katastriüksusega (katastritunnus 38601:004:0013) piirnevat mereala. Detailplaneeringu koostamise eesmärk on väikelaevade kai, sadamahoone ning mereuuringute välibaasi hoonete planeerimine, tehnovõrkude ja -rajatiste planeerimine, keskkonnatingimuste määramine.

Detailplaneeringuga tehakse ettepanek ranna ehituskeeluvööndi vähendamiseks planeeritava hoonestusala ulatuses. Detailplaneeringuga kavandatakse Tartu Ülikooli Kõiguste välibaasi laiendamist. Selleks soovitakse rajada uus suurem majutushoone olemasoleva asemele, laiendada ja kaasajastada laborihoonet ja saun-võrgukuuri, rajada sadamahoone koos uurimisaluste ujuvkaiga ning abihoone inventari puhastamiseks ja ladustamiseks ning suvisteks majutusteks. Lisaks rajatakse vee- ja kanalisatsioonitrassid koos puhastusseadmetega ning uus kompleksi vajadusi rahuldav puurkaev.

Juurdepääs planeeringualale on Kõiguste-Sääretirbi teelt, parkimine lahendatakse krundil. Detailplaneeringuga muudetakse kehtivat Laimjala valla üldplaneeringut ranna ehituskeeluvööndi ulatuse osas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse majandus-, sotsiaal-, kultuuri- ning looduskeskkonnale.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Sirgu Mustjala külas

Saaremaa Vallavolikogu 26.01.2023 otsusega nr 1-3/1 kehtestati Mustjala küla Sirgu detailplaneering.

Detailplaneeringu ala hõlmab Mustjala külas Sirgu katastriüksust tunnusega 48301:002:0539. Detailplaneeringu koostamise eesmärk on ehitusõiguse määramine olemasoleva elamu ja abihoone seadustamiseks ning võimalikuks juurdeehituseks, tehnovõrkude planeerimine, juurdepääsu ja parkimise lahendamine, servituutide vajaduse määramine, haljastuse ja heakorra tingimuste määramine.

Krundi kasutamise sihtotstarbeks planeeritakse üksikelamumaa ja antakse ehitusõigus kuni 3 hoone rajamiseks (1 elamu +2 kõrvalhoonet, sh kaks olemasolevat ebaseaduslikult rajatud hoonet) kokku maksimaalse ehitisealuse pinnaga 100 m² (sh olemasolevad hooned: suvila ehitisaluse pinnaga 74 m² ja välikäimla ehitisaluse pinnaga 3 m²). Lubatud hoonete maksimaalne kõrgus on 5 m.

Krundile on juurdepääs Kooli tänavalt mööda olemasolevat munitsipaalomandis pinnasteed nimega Põllu tee (71401:001:2041). Parkimine lahendatakse krundisiseselt. Planeeringualale planeeritakse uus puurkaev. Reovee ärajuhtimiseks paigaldatakse reoveekogumismahuti. Krundil on olemasolev elektriliitumine. Detailplaneeringuga muudetakse kehtivat Mustjala valla külade üldplaneeringu maakasutuse juhtotstarbe osas (elamuala E4) ja minimaalse krundi suuruse osas. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse majandus-, sotsiaal-, kultuuri- ning looduskeskkonnale.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Mere ja Mereääre Muratsi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 24.01.2023 korraldusega nr 2-3/90 kehtestati Muratsi küla Mere ja Mereääre detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Muratsi külas Mere (43301:001:0201) ja Mereääre (43301:001:0202) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärgiks on määrata ehitusõigus elamu ja abihoonete püstitamiseks, vähikasvatustiikide ja neid teenindava hoone püstitamiseks.

Mereääre krundile on lubatud ehitada 1 elamu ja 3 abihoonet maksimaalse hoonete aluse pinnaga 550 m², elamu kõrgus 8 m, abihoonetel 6 m. Mere krundile on kavandatud vähikasvatustiigid, lubatud püstitada kuni 3 hoonet maksimaalse hoonete aluse pinnaga 400 m². Hoonete ja rajatiste projekteerimisel ja ehitamisel tuleb arvestada, et osa planeeringualast võib olla aegajalt üleujutatav.

Juurdepääs planeeringualale on kavandatud olemasoleva mahasõidu kaudu Saare teelt. Planeeringualal on Mereääre katastriüksusel kehtiv võrguleping liitumiseks elektrivõrguga. Veevarustus lahendatakse puurkaevude baasil, kanalisatsioon lahendada omapuhastiga või kogumismahutiga. Vähikasvanduses rakendatakse vee korduvkasutust. Planeeritud imbpeenra kitsenduse ala 50 m ulatub naaberkinnistutele Loo (43301:001:0847) ja Metsaääre (43301:001:0846). Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Redika Muratsi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 10.01.2023 korraldusega nr 2-3/40 kehtestati Muratsi küla Redika detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Muratsi külas Redika katastriüksust (katastritunnus 27003:003:0253) ja osaliselt Ranna katastriüksust (katastritunnus 43301:001:1170) avalikuks kasutuseks seatud teelt mahasõidu osas. Detailplaneeringu eesmärgiks on ehitusõiguse määramine elamute ja kõrvalhoonete ehitamiseks ning päikesepaneelide püstitamiseks.

Detailplaneeringuga jagatakse maaüksus kaheks elamumaa ja kaheks maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuseks, millest kolmele katastriüksusele on kavandatud 1 elamu ja 2 abihoonet maksimaalse ehitisaluse pinnaga kuni 400 m². Elamu lubatud kõrgus on kuni 9 m ja abihoonetel kuni 6 m.

Juurdepääs olemasolevalt avaliku kasutusega asfaltkattega Saare teelt. Parkimine lahendatakse krundisiseselt. Elektrivarustus tagatakse olemasolevast piirkonna alajaamast ning lubatud on rajada iga elamu tarbeks kuni 15 kW maapealne päikesepark ja/või päikesepaneelid hoonete katustele. Veevarustus lahendatakse puurkaevude baasil, kanalisatsioon on võimalik lahendada biopuhastiga või kogumismahutiga. Detailplaneering on kooskõlas kehtiva Kuressaare linna ja Kaarma valla kontaktvööndi ühisplaneeringuga. Detailplaneeringu elluviimisega ei avaldata olulist mõju tegevuse ala ja selle lähiümbruse kultuuri- ning looduskeskkonnale, majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele.

Detailplaneeringu materjalidega on võimalik tutvuda tööaja jooksul Saaremaa vallavalitsuses aadressil Tallinna tn 10, Kuressaare (ruum 308) ja digitaalselt siin.

Pikk tn 64b ning Põduste jõe ja Ringtee vaheline ala Kuressaare linnas (osaliselt Meierei tn 3 katastriüksuse osas)

Saaremaa Vallavolikogu 28.03.2024 otsusega nr 1-3/19 tunnistati osaliselt kehtetuks Kuressaare linnas Pikk tn 64b ning Põduste jõe ja Ringtee vahelise ala detailplaneering Meierei tn 3 katastriüksuse osas.

Detailplaneeringu koostamise eesmärk oli Pikk tn 64b jagamine neljaks krundiks, riigi reformimata maal maaüksuste moodustamine ning neile sihtotstarbe määramine ja juurdepääsutee kavandamine, Pikk tn 64b kinnistust moodustavatele kruntidele hoonestuse kavandamine, liikluskorralduse ja tehnovõrkude lahendamine ning servituutide vajaduse määramine. Detailplaneeringuga määrati Meierei tn 3 katastriüksusele ärimaa sihtotstarve, kuid konkreetsete arendussoovide puudumisel ehitusõigust ei määratud. Meierei tn 3 katastriüksuse omanik soovib krundil ajutiselt ladustada inertseid puistematerjale, tegevus klassifitseerub tootmismaa sihtotstarbega maakasutuse tegevusvaldkonda, mistõttu esitas omanik taotluse detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnustamiseks.

Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 omaniku taotluse alusel, kuna soovitakse planeeringu elluviimisest loobuda. Detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine ei avalda mõju kehtima jäävale detailplaneeringu lahendusele.

Suuremetsa ja Männiranna Undva külas

Saaremaa Vallavolikogu 28.03.2024 otsusega nr 1-3/18 tunnistati kehtetuks Undva külas Suuremetsa ja Männiranna detailplaneering.

Detailplaneeringuala hõlmab Undva külas Suuremetsa (katastritunnus 30101:001:0214) ja Männiranna (katastritunnus 30101:001:0228) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk oli hoonestustingimuste määramine kahe suvila ja nende teenindamiseks mõeldud abihoonete püstitamiseks. Detailplaneeringuga määratud ehitusõigust ei ole asutud ellu viima ja tulenevalt Keskkonnaameti kui hoiuala valitseja seisukohast, ei ole hoiualal detailplaneeringut võimalik ellu viia tulenevalt Tagamõisa hoiuala kaitse-eesmärgiks seatud elupaigatüüpidele.

Planeerimisseaduse § 140 lõike 1 punkti 1 kohaselt võib detailplaneeringu tunnistada kehtetuks, kui detailplaneeringu kehtestamisest on möödunud vähemalt viis aastat ja detailplaneeringut ei ole asutud ellu viima ning punkti 2 alusel, kui planeeringu koostamise korraldaja soovib planeeringu elluviimisest loobuda.

Ranna ja Mereääre Kudjape alevikus (osaliselt kehtetuks tunnistamata jätmine)

Saaremaa Vallavolikogu 25.01.2023 otsusega nr 1-3/5 jäeti kehtetuks tunnistamata Kudjape alevikus Ranna ja Mereääre detailplaneering Rannavahe tee 15 katastriüksuse osas.

Planeeringualas asuva Rannavahe tee 15 katastriüksuse omanik soovib detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnistamist Rannavahe tee 15 katastriüksuse osas, kuna soovib ehitusmahu suurendamist, st soovitakse ehitada 102,7 m² suuruse ehitisealuse pinnaga katusealust. Katastriüksusel on olemasolevad hooned ehitisealuse pinnaga kokku ca 265,3 m². Detailplaneeringuga on määratud Rannavahe tee 15 katastriüksusele maksimaalne ehitusalune pind 250 m². Seega ei ole võimalik kehtiva detailplaneeringu alusel püstitada kavandatavat 102,7 m² suuruse ehitisealuse pinnaga katusealust. Planeerimisseaduse (PlanS) § 140 lõike 7 kohaselt tuleb detailplaneeringu muutmiseks koostada uus sama planeeringuala hõlmav detailplaneering. Seega, kui detailplaneeringut ei soovita ellu viia vastavalt detailplaneeringus esitatud tingimustele ja soovitakse kehtivast detailplaneeringust erinevat lahendust, on võimalus koostada osaliselt uus detailplaneering, mille menetlemisse kaasatakse detailplaneeringu ala kruntide omanikud, naabrid ja laiem avalikkus.

PlanS § 140 lõike 8 kohaselt muutub uue detailplaneeringu kehtestamisega sama ala kohta varem kehtestatud detailplaneering kehtetuks. Eelnevast tulenevalt on vallavolikogu seisukohal, et soovitud ehitustegevuse lubamise kaalumiseks tuleb koostada detailplaneering.

Ringtee ja Pika tänava vaheline ala Kuressaare linnas

Saaremaa Vallavolikogu 26.10.2023 otsusega nr 1-3/75 tunnistati kehtetuks Kuressaare linnas Ringtee ja Pika tänava vahelise ala detailplaneering.

Kehtiv detailplaneeringuala hõlmas Pikk tänav L9 (katastritunnus 34901:001:0241), Pikk tänav L10 (katastritunnus 34901:001:0247), Pikk põik 7 (katastritunnus 71401:001:3004), Pikk põik 5a (katastritunnus 34901:001:0014), Pikk põik (katastritunnus 34901:001:0248), Pikk põik 5 (katastritunnus 71401:001:0039), Pikk tn 79a (katastritunnus 34901:001:0180), Pikk põik 6 (katastritunnus 34901:001:0032), Pikk põik 4 (katastritunnus 34901:001:0030), Pikk tn 75 (katastritunnus 34901:001:0012), Ringtee 20 (katastritunnus 34901:001:0081), Ringtee 18 (katastritunnus 34901:001:0058), Ringtee 18a (katastritunnus 34901:001:0082), Pikk põik 8 (katastritunnus 34901:001:0025), Pikk põik 10 (katastritunnus 34901:001:0008), Pikk tn 75a (katastritunnus 34901:001:0004) ja Ringtee 16 (katastritunnus 34901:001:0019) katastriüksuseid. Ringtee ja Pika tänava vahelise ala detailplaneering koostati eelkõige ala kruntideks jaotamiseks. Kruntidel on määratud alad perspektiivseteks ehitusteks, kuid detailplaneeringuga ei ole määratud ehitusõigust tänase PlanS-i regulatsiooni mõistes, muu hulgas maksimaalset ehitisealust pindala.

Käesolevaks hetkeks moodustatud krundid ei järgi planeeringus toodud krundijaotust. Planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 alusel võib detailplaneeringu tunnistada kehtetuks, kui planeeringu koostamise korraldaja soovib planeeringu elluviimisest loobuda.

Pärapõllu Jämaja külas

Saaremaa Vallavolikogu 26.10.2023 otsusega nr 1-3/76 tunnistati kehtetuks Jämaja küla Pärapõllu detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Jämaja külas Pärapõllu katastriüksust tunnusega 80701:001:0440. Detailplaneeringu oli kavandatud ehitusõiguse määramine suvemaja püstitamiseks ja juurdepääsude ning keskkonnakaitseabinõude määramine.

Keskkonnaamet on esitanud seisukoha, et detailplaneeringu elluviimine ei ole võimalik ja tegi ettepaneku tunnistada detailplaneering kehtetuks, kuna tegevus on vastuolus LKS 38 lg-ga 3, mille kohaselt on ehituskeeluvööndis keelatud uute hoonete ja rajatiste püstitamine, ning ehitustegevust ei ole võimalik ellu viia Kaunispe hoiuala ja loodusala kaitse-eesmärke kahjustamata. Planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 alusel võib detailplaneeringu tunnistada kehtetuks, kui planeeringu koostamise korraldaja soovib planeeringu elluviimisest loobuda.

Põhja ja Talli tänava pikendus Sikassaare külas (osaliselt Talli tn 13 katastriüksuse osas)

Saaremaa Vallavolikogu 28.09.2023 otsusega nr 1-3/70 tunnistati osaliselt kehtetuks Kuressaare linnas Põhja ja Talli tänava pikenduse detailplaneering osaliselt Talli tn 13 katastriüksuse osas.

Detailplaneeringu koostamise eesmärk oli seoses Põhja tänava pikenduse kavandamisega Kalevi tänavani ja läbimurde projekteerimiseks Talli tänavale planeerida krundistruktuur ning hoonestatavatele kinnistutele määrata ehitusõigus. Talli tn 13 katastriüksus on 100% ärimaa sihtotstarbega ja ehitisregistri alusel asub katastriüksusel tööstushoone. Talli tn 13 katastriüksus oli kaasatud planeeringualasse, kuna sellele on kavandatud perspektiivselt projekteeritav kergliiklustee katastriüksuse põhjapoolsesse nurka. Tegemist oli olemasoleva hoonestatud kinnistuga ja uut ehitusõigust detailplaneeringuga ei määratud. Sihtotstarbeks oli määratud tootmismaa 100%.

Talli tn 13 katastriüksuse omanik esitas taotluse detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnustamiseks Talli tn 13 kinnistu osas, kuna kinnistul asuva pesumaja hoone idapoolses otsas on endised bürooruumid, mida soovitakse kasutusele võtta muu lühiajalise majutuse ruumidena, kuid kehtiv detailplaneering seda ei võimalda. Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 omaniku taotluse alusel, kuna soovitakse planeeringu elluviimisest loobuda. Detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine ei avalda mõju kehtima jäävale detailplaneeringu lahendusele.

Leemeti Sikassaare külas (osaliselt juurdepääsutee osas)

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/68 tunnistati osaliselt kehtetuks Sikassaare külas Leemeti detailplaneering riigiteelt mahasõidu osas.

Detailplaneeringu eesmärk on määramine elamu ehitamiseks. Detailplaneeringuga määrati planeeringualale juurdepääsuks Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare teelt mahasõit Tammemetsa katastriüksuse poolsest äärest mööda Kudjape peakraavi parempoolset kraaviperve.

Käesolevaks hetkeks planeeringujärgset riigiteelt mahasõitu rajatud ei ole. Leemeti katastriüksuse kasuks on seatud juurdepääsuservituut Tammemetsa katastriüksuselt ja uus juurdepääsutee on välja ehitatud. Leemeti kinnistu kehtiv detailplaneering tuleb tunnistada riigiteelt juurdepääsu osas kehtetuks, kuna maanteede projekteerimisnormide järgi ei ole võimalik Tammemetsa ja Leemeti kinnistutele rajada riigiteelt eraldi kõrvuti asetsevaid ristumiskohti. Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2, kuna soovitakse planeeringu elluviimisest loobuda. Detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine ei avalda mõju kehtima jäävale detailplaneeringu lahendusele.

Abaja Paaste külas (osaliselt katastriüksuste suletud brutopinna osas)

Saaremaa Vallavolikogu 31.08.2023 otsusega nr 1-3/67 tunnistati osaliselt kehtetuks Paaste küla Abaja kinnistu detailplaneering katastriüksuste suletud brutopinna osas.

Detailplaneeringu eesmärk on planeeritava maa-ala ehitusõiguse määramine, kruntide hoonestusala piiritlemine, tehnovõrkude- ja rajatiste asukoha ning servituutide vajaduse määramine, kruntidele juurdepääsu lahendamine ja kruntide sihtotstarbe määramine.

Planeeringualas asuvate Abaja, Sambliku ja Pähkli katastriüksuste omanik esitas taotluse detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnistamiseks kõigi kolme katastriüksuste suletud brutopinna osas, jättes muus osas detailplaneering kehtima. Detailplaneeringus seatud tingimused suletud brutopinna kohta ei vasta enam tänapäeva vajadustele, lisaks ei ole selle näitamine seadusest tulenevalt vajalik. Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 planeeritava kinnistu omaniku taotluse alusel. Detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine ei avalda mõju kehtima jäävale detailplaneeringu lahendusele.

Pargi Kihelkonna alevikus

Saaremaa Vallavolikogu 21.06.2023 otsusega nr 1-3/50 tunnistati kehtetuks Kihelkonna aleviku Pargi detailplaneering.

Planeeringuala hõlmab Pargi katastriüksust tunnusega 30101:003:0472 (elamumaa sihtotstarve, pindala 5224 m2) ja Pargimetsa katastriüksust tunnusega 30101:003:0473 (maatulundusmaa sihtotstarve, pindala 68 208 m2). Detailplaneeringu eesmärgiks oli kinnistu jagamine kaheks, ehitusõiguse määramine ühepereelamu ja kuni kahe kõrvalhoone ehitamiseks.

Pargi maaüksusel ehitamiseks on vajalik Keskkonnaameti nõusolek, kes on seisukohal, et Pargi detailplaneeringuga elluviimine ei ole võimalik ja tegi ettepaneku tunnistada Pargi detailplaneering kehtetuks. Esiteks, tegevus on vastuolus LKS 38 lg-ga 3, mille kohaselt on ehituskeeluvööndis keelatud uute hoonete ja rajatiste püstitamine. Teiseks, see ala on määratud kaitstava koosluse lood levikualana. Kolmandaks, ebaselge on tegevuse (hoonestamise) mõju Vilsandi rahvuspargi kultuuripärandi kaitse-eesmärkidele. Eeltoodust tulenevalt ei ole Pargi detailplaneeringuga kavandatud tegevust võimalik ellu viia. Planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 alusel võib detailplaneeringu tunnistada kehtetuks, kui planeeringu koostamise korraldaja soovib planeeringu elluviimisest loobuda.

Pajapõllu Mändjala külas (osaliselt Vahe tee, Heina ja Hirve katastriüksuste osas)

Saaremaa Vallavolikogu 25.05.2023 otsusega nr 1-3/46 tunnistati osaliselt kehtetuks Mändjala küla Pajapõllu detailplaneering Vahe tee, Heina ja Hirve katastriüksuste osas.

Detailplaneeringu eesmärk on maaüksuse jagamine elamuehituskruntideks, maakasutuse sihtotstarbe muutmine, ehitusõiguste määramine, kruntidele juurdepääsu lahendamine ning hoonete ja tehnovõrkude paigutuse lahendamine. Planeeringualas asuva Vahe tee ja Heina katastriüksuste omanik ning Hirve katastriüksuse omaniku volitatud esindaja esitasid taotluse detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnistamiseks nimetatud katastriüksuste osas, kuna soov on Vahe tee üle anda vallale. Hetkel kulgeb välja ehitatud tee teekoridorist väljas.

Selleks tuleb teekoridori muuta tulenevalt tegelikust olukorrast, kuid kehtiva detailplaneeringu alusel ei ole see võimalik. Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 planeeritava kinnistu omaniku taotluse alusel, kuna soovitakse planeeringu elluviimisest loobuda. Detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine ei avalda mõju kehtima jäävale detailplaneeringu lahendusele.

Transvaali tn 48 Kuressaare linnas (osaliselt Karja tn 6a katastriüksuse osas)

Saaremaa Vallavolikogu 26.01.2023 otsusega nr 1-3/3 tunnistati osaliselt kehtetuks Kuressaare linna Transvaali tn 48 detailplaneering Karja tn 6a katastriüksuse osas.

Planeeringuala hõlmab praeguseid Transvaali tn 48 (34901:011:0062) ja Karja tn 6a (34901:011:0063) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on olemasoleva kinnistu jagamine kaheks. Detailplaneeringuga on mõlemale krundile lubatud maksimaalselt 2 hoonet maksimaalse ehitusaluse pinnaga 170 m², lubatud krundi täisehitusprotsent on 24%.

Karja tn 6a krundi omanik on Saaremaa vallale esitanud taotluse detailplaneeringu kehtetuks tunnistamiseks endale kuuluva krundi osas. Planeerimisseaduse § 140 lg 1 p 2 alusel võib detailplaneeringu või selle osa kehtetuks tunnistada, kui planeeritava kinnistu omanik soovib planeeringu elluviimisest loobuda. Planeerimisseaduse § 140 lg 2 kohaselt võib tunnistada detailplaneeringu osaliselt kehtetuks, kui on tagatud planeeringu terviklahenduse elluviimine pärast detailplaneeringu osalist kehtetuks tunnistamist. Kuna katastriüksuse omanik soovib edaspidi loobuda detailplaneeringu elluviimisest, siis on põhjendatud detailplaneeringu osaline kehtetuks tunnistamine Karja tn 6a katastriüksuse osas. Detailplaneeringu lahenduse kohaselt ei ole Karja tn 6a katastriüksuse planeeringulahendus otseselt seotud teise krundiga, seega saab detailplaneeringut kehtima jäävas osas ellu viia.

Golfikompleksi II etapp Kuressaare linnas (osaliselt Merikotka tn 32 katastriüksuse osas)

Saaremaa Vallavolikogu 26.01.2023 otsusega nr 1-3/2 tunnistati osaliselt kehtetuks Kuressaare Linnavalitsuse 04.11.2003 korraldusega nr 750 kehtestatud „Golfikompleksi detailplaneeringu II etapp" Merikotka tn 32 katastriüksuse osas.

Detailplaneeringuga planeeriti planeeringualale golfiväljak ja elamukrundid.

Planeeringualas asuva Merikotka tn 32 (katastritunnus 34901:010:0407, pindala 820 m²) kinnistu omanik esitas Saaremaa Vallavalitsusele taotluse Golfikompleksi detailplaneeringu osaliselt kehtetuks tunnistamiseks nimetatud katastriüksuse osas, kuna soovitakse ehitada suurema ehitisealuse pindalaga elamu, kui detailplaneeringus on määratud. Detailplaneering tunnistatakse osaliselt kehtetuks vastavalt planeerimisseaduse § 140 lg 2 planeeritava kinnistu omaniku taotluse alusel, kuna detailplaneeringut ei soovita sellisel kujul ellu viia. Kavandatava elamu ehitisealune pind vastab kehtivale ühisplaneeringule. 

Paraniidi Jaani külas

Jaani küla Paraniidi detailplaneeringu koostamine lõpetati Saaremaa Vallavolikogu 29.02.2024 otsusega nr 1-3/6.

Planeeringuala suurusega ca 3,23 ha hõlmab Jaani külas Paraniidi katastriüksust (katastritunnus 55001:001:0106, pindala 3,23 ha, 100% maatulundusmaa sihtotstarbega). Detailplaneeringu eesmärk on üksikelamu ja abihoonete ehitusõiguse ning hoonestusala ja lautrikoha määramine, veevarustuse, kanalisatsiooni ja elektrivarustuse lahendamine, juurdepääsutee ja liikumisvõimaluse määramine.

Huvitatud isik esitas Saaremaa vallale avalduse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks. Keskkonnaamet ei ole andnud 5 aasta jooksul nõusolekut ranna ehituskeeluvööndi vähendamiseks. Vastavalt planeerimisseaduse § 129 lg 1 p 2 võib detailplaneeringu koostamise lõpetada, kui kinnisasja omanik esitab taotluse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks.

Nigula Kaunispe külas

Saaremaa Vallavalitsuse 11.04.2023 korraldusega nr 2-3/387 lõpetati Kaunispe küla Nigula detailplaneeringu koostamine.

Planeeringuala suurusega ca 5,6 ha hõlmab Kaunispe külas osaliselt Nigula katastriüksust (80701:001:0379, sihtotstarve maatulundusmaa 100%, pindala 7,74 ha). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine elamu ja kõrvalhoonete ehitamiseks ning juurdepääsutee võimaliku asukoha määramine.

Huvitatud isik esitas Saaremaa vallale avalduse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks, kuna samale alale on algatatud ka teine detailplaneeringu menetlus. Vastavalt planeerimisseaduse § 129 lg 1 p 2 võib detailplaneeringu koostamise lõpetada, kui kinnisasja omanik esitab taotluse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks.

Mõntu sadama maa-ala II Mõntu külas

Saaremaa Vallavolikogu 30.03.2023 otsusega nr 1-3/25 lõpetati Mõntu külas Mõntu sadama maa-ala II detailplaneeringu koostamine.

Planeeringuala hõlmab Mõntu külas Kraavi (80701:003:0014), Kämpingu (59201:005:0619), Pargi (80701:003:0012), Motelli (80701:003:0011), Kaevu (80701:003:0246), Sadama (80701:001:0848), Kaluri (80701:001:0847), Mõntu kai (80701:001:0754), Külmhoone (80701:001:0846), Tankla (80701:001:0851), Karavani parkla (80701:001:0852) ja Mõntu liitsiht (80701:003:0747) katastriüksusi. Detailplaneeringu eesmärk oli uute kruntide moodustamine, nendele ehitusõiguse määramine ja sihtotstarbe määramine ning liikluskorralduse ja tehnovõrkude lahendamine.

Detailplaneeringu algatamisest on möödunud ca 19 aastat. Vallale teadaolevalt edasine menetlus on seiskunud ja detailplaneeringut ei ole kehtestatud. Tulenevalt eelnevast lõpetati detailplaneeringu koostamine.

Kolde, Koldevälja, Kadakaoksa, Kalda ja Rannavälja Muratsi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 28.03.2023 korraldusega nr 2-3/324 lõpetati Muratsi küla Kolde, Koldevälja, Kadakaoksa, Kalda ja Rannavälja detailplaneeringu koostamine.

Planeeringuala suurusega ca 90 ha hõlmab Muratsi külas Kolde (katastritunnus 27003:003:0910), Koldevälja (katastritunnus 27003:003:0911), Kadakaoksa (katastritunnus 43301:001:0189), Kalda (katastritunnus 27003:003:0223), Rannavälja (katastritunnus 27003:003:0007), Kadakamarja (katastritunnus 43301:001:0420), 2700122 Puhkeplatsi tee T2 (katastritunnus 27003:003:0996), Riba (katastritunnus 71401:001:1972), 2700121 Vani tee (katastritunnus 27003:003:1024), Rannaniidu (katastritunnus 43301:001:0195), Loopealse (katastritunnus 43301:001:0194), Roostiku (katastritunnus 43301:001:0193), Kaldaveere (katastritunnus 43301:001:0192) ja Kaldaääre (katastritunnus 43301:001:0191) katastriüksuseid. Detailplaneeringu eesmärk on elamu- ja puhkeala planeerimine.

Huvitatud isik esitas avalduse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks. Vastavalt planeerimisseaduse § 129 lg 1 p 2 võib detailplaneeringu koostamise lõpetada, kui kinnisasja omanik esitab taotluse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks.

Jahimaja Kaavi külas

Saaremaa Vallavalitsuse 14.02.2023 korraldusega nr 2-3/178 lõpetati Kaavi küla Jahimaja detailplaneeringu koostamine.

Planeeringuala suurusega ca 1,86 ha hõlmab Kaavi külas Jahimaja katastriüksust tunnusega 80701:002:0142. Detailplaneeringu eesmärk on olemasoleva ehituskeeluvööndi vähendamine ja uue ehitusõiguse määramine koos liiklusskeemi, heakorrastuse ja tehnovõrkude lahendamisega. Detailplaneeringu algatamisest Torgu Vallavalitsuse 04.02.2002 korraldusega nr 1-4/18 on möödunud ca 21 aastat.

Torgu Vallavalitsuse 28.02.2002 korraldusega nr 1-4/299 võeti detailplaneering vastu, planeeringulahenduse avalik väljapanek toimus 01.–15.03.2002 ja avalik arutelu toimus 15.03.2002. Edasine menetlus vallale teadaolevalt on seiskunud ja detailplaneeringut ei ole kehtestatud. Tulenevalt eelnevast lõpetati detailplaneeringu koostamine.

Papissaare sadam Rootsikülas 

Saaremaa Vallavolikogu 26.01.2023 otsusega nr 1-3/6 lõpetati Rootsiküla Papissaare sadama detailplaneeringu koostamine.

Planeeringuala hõlmab Rootsikülas osaliselt Papissaare sadama katastriüksust (katastritunnus 71401:001:2937). Detailplaneeringu eesmärk on ehitusõiguse määramine äri- ja sadamahoonete ehitamiseks, tankla rajamiseks nii veesõidukite kui ka maismaatranspordi tankimiseks, elektrisõidukite laadimisala, ujuvkai ja rannakindlustuse rajamiseks ning ranna ehituskeeluvööndi vähendamine.

Huvitatud isik esitas Saaremaa vallale avalduse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks, kuna samale alale on algatatud ka teine detailplaneeringu menetlus. Vastavalt planeerimisseaduse § 129 lg 1 p 2 võib detailplaneeringu koostamise lõpetada, kui kinnisasja omanik esitab taotluse detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks.

Kontakt ja lisainfo

Liina Järveots

Liina Järveots

Planeeringuspetsialist

Tallinna tn 10, Kuressaare
Piirkond: Kuressaare, Laimjala, Leisi, Mustjala, Orissaare, Pihtla, Pöide, Valjala

Tallinna Tehnikaülikool, tüürimees (kõrgharidus)

Tallinna tn 10, Kuressaare
Piirkond: Kuressaare, Laimjala, Leisi, Mustjala, Orissaare, Pihtla, Pöide, Valjala

Piret Paiste

Piret Paiste

Planeeringuspetsialist

Tallinna tn 10, Kuressaare
Piirkond: Kuressaare, Kaarma, Kihelkonna, Kärla, Lümanda, Salme, Torgu

Eesti Maaülikool, kinnisvara planeerimine (kõrgharidus)

Tallinna tn 10, Kuressaare
Piirkond: Kuressaare, Kaarma, Kihelkonna, Kärla, Lümanda, Salme, Torgu

Viimati uuendatud 11.04.2024

Kas sellest lehest oli abi?