Kultuur ja sport

Mustjala Rahvamaja

Mustjala rahvamaja

Alevi 9, Mustjala, Saaremaa vald
Juhataja Pille Venda, tel 457 9736
e-post: mustjala.rahvamaja@saare.ee

Mustjala Rahvamaja on ajaloolise väärtusega hoone, mis ehitati XX sajandi alguses. Seoses Pidula 4-klassilise algkooli avamisega 1923. aastal jäi Rahtla küla Maeva külakool seisma ja nii saadi sealt palgid. Vabariigi 10. aastapäevaks (1928) olid seinad püsti. Tolleaegse nimetusega seltsimaja valmis esialgsel kujul 1931 ning anti vallavalitsuse nõusolekuga haridusseltsi Koit kasutada. Sama aasta 5. juulil andis vabariigi hariduse ja sotsiaalminister seltsile 400 krooni toetust maa näitelavade täiustamiseks ja rahvamajade korrastamiseks, millest aga ei piisanud. 1939 seisis maja ikka veel valmis ehitamata ning vallavalitsus andis hoone Mustjala kaitseliidule kasutada. Kaitseliit lubas hoone ehitada moodsaks koduks koos avara pidusaaliga. Sellel ajal oli kaitseliit kohaliku seltskondliku elu kandja ja arendaja. Järgnevate sõja-aastate tõttu jäi ka kaitseliidu unistus täitumata.
Rahvamaja sisuline tegevus algas 1938, kui majale väljastati pass ning aastal 2018 koos Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga täitub rahvamajal 80. sünnipäev.
Läbi aastate on rahvamaja tegevust juhatanud lugupeetud Oskar Õunpuu, Johannes Sepp, Hilja Laos, Mihkel Nõmm, Leena Kulbanovitsh, Hildegard Viira, Johannes Põld, Eerika Õunpuu, Anne Randlaht (Plaato), Valve Lõhmus (Alt), Olga Heinmets, Antonina Tashlõkova, Linda Paomees, Mihail Kauber, Vello Paju, Jaanus Pere, Virge Varilepp, Kalle Kolter, Reine Vinter, Monika Põld, Pille Venda. 2016. aastast juhib rahvamaja tegevust Edith Viira.

Aastaid  on rahvamajas tegutsenud seltskonnatantsurühm Mustjala Memmed, juhendajad aegade jooksul Valve Lõhmus, Reine Vinter, Liili Ader.
45Dat sünnipäeva pidas meie naisrühm Kuldking, juhendajaks tunnustatud folkloorijuht Helje Raaper.
Veebruaris 2016 tähistas segakoor Mustel oma 20. sünnipäeva, koorijuhiks austatud Imbi Kolk. Segakoori poolt välja andnud CD: 2005, 2006, 2007, 2010,2016.  Osaletud järjestikustel üldlaulu-ja tantsupidudel: 1998, 2004, 2009 ja 2014.
Rahva poolehoiu on võitnud rahvamaja näitetrupp, kes aastavahetustel oma loominguga rahva ette astub. Meeldejäävaid etendusi on olnud väga palju. Näitetrupi eestvedajaks koolmeistri ametit pidav Ilme Kolter.
Rahvamaja bänd Collection tähistas 2015. aastal oma 30. sünnipäeva, koosseisus Almer Lopp, Meelis Lopp, Evo Metsmaa, Enno Kolter ja Kalle Kolter.

Pillimeestele on olemas ka noor järelkasv, bändikooli projekt on väga tänuväärne ja meie laste pillirühm on väga tubli.
Rahvapärimuslik Mustjala pulm on tegutsenud aastast 2000, mis on ainulaadne kogu maailmas (idee autor Valve Lõhmus). Välja on antud pulma DVD ning käidud pulmakombeid tutvustamas Vastseliinas, Kihnus, Avinurmes, Hiiumaal, Jõgeval, Tallinnas folkloorilaval, Ruhnus, Pranglil, Märjamaal. Lisaks kümned etendused kruiisilaeva Lili Marleen reisijatele ja oma saare rahvale. Aastast 2002 on Mustjala pulm tunnustatud traditsiooniline rahvakultuuriüritus, valla tippsündmus, kultuuripärl.
Mustjala Anna ja õigeusu kirikud on suurepärased kontserdipaigad.
Mustjala muusikafestival on üle aegade tuntuim festival, kunstiliseks juhiks valla teenetemärgi omanik, tšellist Aare Tammesalu. 2018 toimub üritus XX korda.
Laste laululinnuvõitlus toimub tänavu XI korda. III Mustjala laulupidu toimub 14.07. 2018.

Meie külaplatsi kaunistab nüüd  ainulaadne, laevakujuline (autor skulptor Mati Karmin), punakarva laastukatusega, valgustatud kõlakoda.
Sügislaat toimub,  eestvedajaks kodukultuuriselts "Koit". Talgute korraldamine on moes. Mustjala küla oli Saaremaa Kauni küla nominent 2015 ja külaseltsi (esimees Mait Põld) tunnustati haldusministri tänukirjaga.
Sporditegemistes oleme valdade spordi paarikümneaastase tegevuse juures 13 korda võitnud. Meil on oma Euroopa noorte medaliomanikke jõutõstmises; vabariiklike lauamängude ja kergejõustiku võistluste võitjaid; TV10 olümpiastardi üksikalade kolmekordseid võitjaid. Treenerid Paavo Vara ja Mihhail Kauber.
2015 valmis rahvamajas uus põrand ja 2017 aasta sügisel avasime me renoveeritud ja uue ilme saanud ilusa ja sooja maja.

Rahvamaja juhataja Edith Viira

Mustjala Raamatukogu
Kooli 3, Mustjala, Saaremaa vald
Avatud: E-N 8.00-16.00
Juhataja Jana Kaasik, tel 457 9766
e-post: mustjala.raamatukogu@saare.ee

Võhma Raamatukogu
Võhma küla, Saaremaa vald
Avatud: R 8.00-16.00
Juhataja Jana Kaasik, tel 457 0615

Mustjala Anna kirik
Koguduse tel 457 9644, e-post: mustjala@eelk.ee

Seltsid ja seltsingud
MTÜ Võhma Jahiselts
MTÜ Kodukultuuriselts Koit
MTÜ Mustjala Ühinenud Jahiselts
MTÜ Varese sadam
MTÜ Tuiu-Paatsa Külaselts Rauamäed
MTÜ Vanakubja Külaselts
MTÜ Küdema Külaselts Kurisu
Mustjala spordi- ja kultuuriseltsing
MTÜ Panga Areng
Mustjala Kodulooseltsing
MTÜ Võhma Küla Selts
MTÜ Võhma Spordi- ja Kultuuriselts
MTÜ Rahtla Küla Selts
Ohtja küla seltsing
Kiruma küla kultuuriseltsing
MTÜ Vahuranna
MTÜ Ninase Küla Selts
MTÜ Võhma Kivikülv
Silla küla ühistegevuse seltsing
MTÜ Mustjala Külaselts
MTÜ Panga Küla Kalameeste ja Pärandkultuuri Selts