« Back

Tunnustati kultuurivaldkonna silmapaistvamaid

13. jaanuaril 2022 Kuressaare kultuurikeskuses toimunud kultuuriaasta 2021 piduliku lõpetamise raames tunnustati oma valdkonna parimaid. Saaremaa vald ja Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp andsid kätte oma aastapreemiad, Kultuuripärli ja Hendrik Krummi auhinnad ning samuti anti üle elutöö auhind.

Palju õnne!

Kokku anti välja 11 preemiat:
 

 • AASTAPREEMIA 2021 - LAIAHAARDELISE MUUSIKALISE TEGEVUSE JA SAAREMAA RÜTMI- JA IMPROVISATSIOONILAAGRISSE PANUSTAMISE EEST

  MARIA FAUST
  Kuressaarest pärit vabakutseline saksofonist, helilooja ja arranžeerija, kelle loomingut on tunnustatud nii Eestis kui Taanis. Tema looming on just viimase viie aasta jooksul saanud tuule tiibadesse, elavdanud Saaremaa muusikaelu ning tutvustanud Saaremaad paljudes maailma metropolides. Lisaks mahukatele rahvusvahelistele muusikaprojektidele ja kontsertide andmisele on ta panustanud juba 12 aastat Saaremaa rütmi- ja improvisatsioonilaagris noormuusikute muusikalise ande arendamisse.


   
 • AASTAPREEMIA 2021 - MUUSIKAMAASTIKU RIKASTAMISE EEST AUTORIALBUMIGA "PADRIKUS"

  PILVI KARU
  Ta on tuntud kui kõrgetasemeline Saaremaal noorte laulusolistide ja ansamblite juhendaja. Aastaid on ta innustanud ja inspireerinud meie saare laste muusikalembust ja uudishimu. Möödunud aastal tegi aastaid juhendajana tuntud muusikahing sammu väljapoole oma mugavusruumi ja esitles oma autoriplaati. Tunnustust ei vääri mitte ainult see loominguline samm vaid ka selle plaadi kunstiliselt kõrge tase.


   
 • AASTAPREEMIA 2021 - VÄLJAPAISTVA LOOMINGULISE TEGEVUSE JA PEDAGOOGILISE TÖÖ EEST

  ÕIE PÄRTEL
  Ta on Saare maakonna pärimusmuusika propageerija ja järjepidevuse hoidja. Ta on jaganud lauluharidust ja pillimänguoskust sadadele saarlastele mudilastest memmedeni. Tema juhendamisel on õpetatud pärimusmuusika instrumente juba 29 aastat.

 

 • AASTAPREEMIA 2021 - HINGEMINEVATE DOKUMENTAALFILMIDE EEST, MIS PEEGELDAVAD SAAREMAAD MÕTLEMAPANEVATE NURKADE ALT

  EEVA MÄGI

  Saaremaalt pärit väga isikupärase käekirjaga hingeminevate tõsielufilmide autor, kes dokumentaalide kõrval on nüüd kätt proovimas ka mängufilmide tegemisel. Tema üles võetud dokumentaalfilmid „Lembri Uudu" ja „Süda Sõrve sääres" peegeldavad Saaremaad mõtlemapanevate nurkade alt, mis on toonud teostele ka rahvusvahelise tunnustuse.


   
 • AASTAPREEMIA 2021 - DIGIPÄDEVUSE ARENDAMISE EEST ÕPETAMISE JA KULTUURI JAGAMISE EESMÄRGIL UUDSETES OLUDES

  MARTTI NÕU
  Ta on Orissaare muusikakoolile loonud tugeva digiplatvormi ja koostanud abijuhendeid nii õpetajatele kui lapsevanematele, kuidas uudsete tehniliste lahendustega toime tulla. Tänu sellele saavad õpilased rühmatundides osaleda ka üle veebi ning ei pea karantiini või haiguse tõttu õppetööst ilma jääma.


   
 • AASTAPREEMIA 2021 - AINULAADSE JA OMANÄOLISE TANTSUETENDUSE „MO KÄES" LOOMISE JA LAVALE TOOMISE EEST

  KADRI JA JUHAN KANEMÄGI

  Nende poolt juhendatav tantsukollektiiv Lips tõi möödunud suvel lavale oma esimese täispika tantsuetenduse „Mo käes". Tunnustust väärib nende pikaaegne töö kõrgtasemel tantsujuhendajatena ning nende kirg tantsimise vastu, mis innustab ja tõmbab kaasa nii publikut, kui ka tantsijaid.


   
 • SAAREMAA KULTUURIPÄRL 2021 - KERGEJÕUSTIKUTREENER, KES LÄBI SPORDITARKUSE JA INIMLIKE VÄÄRTUSTE KASVATAB MEISTREID

  ANDRES LAIDE

  Teda saab iseloomustada kui oma ala põhjalikku ja professionaalset tundjat. Ligi 30 aastat on ta järjekindlalt suunanud meie lapsi ja noori spordirajale, õpetades neile sporditarkusi ja inimlikke väärtusi. Teda on kaheksal korral valitud Saare maakonna parimaks treeneriks. Ta on Saaremaa Spordikooli kergejõustikutreener ja kergejõustikuklubi Saare tegevjuht.


   
 • HENDRIK KRUMMI NIMELINE KULTUURIPREEMIA 2021 - KUULSAIM SAARLANE MAAILMA OOPERILAVADEL

  AIN ANGER
  Saaremaalt pärit ooperilaulja, kes tegi eelmisel aastal ilma New Yorgi Metropolitan Opera laval, olles seega esimene eestlane METi laval. Ta on nõutud esineja kõigil maailma suurematel ooperilavadel juba üle kümne aasta. Ta on esinenud enam kui 30 riigis ja laulnud ligi sajas rollis. Mullu pälvis ta esimese eestlasena ka Saksamaa ja Austria ooperilaulja kõrgeima tunnustuse - Kammersänger'i tiitli.


 

 • ELUTÖÖPREEMIA 2021 - PIKAAEGSE JA KÕRGETASEMELISE TÖÖ EEST SAAREMAA KULTUURILOO UURIMISEL

  OLAVI PESTI

  Keelelist täpsust ja sõnaosavust kõrgelt hindavana on ta koostanud ja toimetanud üle 30 raamatu, tal on olnud oluline roll ka kõigi hetkel Kuressaare linnuses eksponeeritavate Saaremaa ajaloo püsinäituste valmimise juures. Teda on tunnustatud Eesti Muinsuskaitse Seltsi tänukirja ja Konstantin Pätsi medaliga, Valgetähe V klassi ordeniga, H. Krummi nimelise kultuuripreemiaga, Saare Maavalitsuse teeneteplaadiga ning Kuressaare linna teenetemärgiga.


 

 • PARIM RAAMATUKOGUHOIDJA

  AIVE SEPP

  Tema kujundatud maitsekaid, hubaseid ja avaraid ruume kasutatakse lisaks igapäevasele raamatukogutööle ka erinevateks koosviibimisteks, koolitusteks, kaugtööks ja püsinäitusteks. Koroonaperioodil toimis raamatukogus tõrgeteta kontaktivaba laenutus ja suurenes tunduvalt koduteeninduse maht. Südamega tehtud töö eest oma lugejate ja kogukonna heaks ning panuse eest Saaremaa valla külaraamatukogude komplekteerimise põhimõtete väljatöötamisel parim maaraamatukoguhoidja, Laimjala haruraamatukogu juhataja Aive Sepp.


   
 • PARIM LASTERAAMATUKOGUHOIDJA

  RITA LAUGE

  Tornimäe haruraamatukogu juhataja. Tunnustame südamega tehtud töö eest laste lugemistraditsiooni hoidmisel ja edendamisel Saaremaal. Vaatamata keerulistele aegadele õnnestus tal korraldada mitmeid toredaid ettevõtmisi nii täiskasvanutele kui lastele. Raamatukogus alustas tööd laste raamatukoguring.