« Back

Uuskasutuskeskuse buss peatub 8. juulil Kuressaares

MTÜ Uuskasutuskeskus annab teada, et 8. juulil kell 12-14 peatub uuskasutusbuss Kuressaares Jysk kaupluse parklas (Mooni 2). Kohapeal on võimalik taaskasutuseks ära anda koduses majapidamises üle jäänud puhtaid ja terveid esemeid (rõivad, jalanõud, aksessuaarid, mänguasjad, raamatud, CD-plaadid, filmid, mööbel, töötav kodutehnika, laudlinad, kangajäägid, lauanõud, potid-pannid, toataimed jm).
 
Keegi ei ole õnnelik elades hunniku asjadega, mida tal vaja pole. Küll aga toob palju rõõmu mõte,  et sinu vana asi võiks elada uut elu kellegi teise juures, kes vajab ja hindab seda sinust rohkem. Üheks selliseks võimaluseks on annetada oma kasutatud, kuid veel puhtad, terved ja korralikud esemed uuskasutuseks. 
 
Eesti suurim uuskasutusega tegelev sotsiaalne ettevõtte MTÜ Uuskasutuskeskus tuleb Saaremaale. Kevadise kodu korrastamise käigus pane esemed ja riided, mis sulle enam rõõmu ei paku, ühte kokku ning oota ära Uuskasutuskeskuse kaubik, kes annetused vastu võtab ja ära viib. Uuskasutus on asjade korduvkasutamine või neile uue kasutuseesmärgi andmine. Selle asemel, et toota juurde üha uusi asju, püüab uuskasutus asjade eluiga hoopis pikendada. MTÜ Uuskasutuskeskuse tegevusmudel on üles ehitatud Eesti inimestelt annetuste kogumisele ning seejärel asjade uuele ringile suunamisele läbi oma 14 kaupluse ning e-poe.
 
Annetamiseks sobib kõk puhas ja korralik
Asjade müügist saadud tuluga katab Uuskasutuskeskus kaupluste ülalpidamiskulud ning laieneb üle Eesti, et pakkuda järjest rohkematele inimestele võimalust nii annetada kui ka soetada soodsalt teise ringi esemeid. Tänu uuskasutusele jõuab igal aastal prügimägedele mitusada tonni vähem jäätmeid. Uuskasutuskeskuse unistus on, et Eestis oleks miljon uuskasutajat. Uuskasutuseks annetamiseks sobib peaaegu kõik majapidamises leiduv, mis on endiselt puhas, terve ja kasutuskõlblik. Lisaks rõivastele, jalanõudele, aksessuaaridele ja mänguasjadele leiavad Uuskasutuskeskuse kaudu hõlpsasti uue kodu ka raamatud, CD-plaadid ja filmid, mööbel, vana kodutehnika, laudlinad, kangajäägid, lauanõud, potid-pannid ja isegi toataimed.
 
On siiski esemeid, mis annetamiseks ja uuesti kasutamiseks ei sobi. Kasutatud patareid, vanad värvid, ehitusjäätmed, metalliromu, plastid, paber, papp, rehvid, katkised elektrija elektroonikaseadmed, pakendid ja lehtklaas on asjad, mis peaksid tingimata leidma tee keskkonnajaama või prügilasse. Lisaks eelmainitule ei saa Uuskasutuskeskus turvalisust silmas pidades uuele ringile saata ka vanu kineskooptelereid ning laste turvahälle.
 
Sinu asi saab uue elu
Uuskasutuskeskus toetab ka erinevaid abivajajaid ning teisi sotsiaalselt mõjusaid ettevõtmisi. Koostöös Tallinna Sotsiaaltöö Keskusega korraldab Uuskasutuskeskus iga-aastast tasuta asjade turgu peredele ja inimestele, kes on vähekindlustatud või mingil põhjusel kodu kaotanud. Lisaks aidatakse materjaliga Eesti teatri- ja filmitegijaid ning käsitöölisi, hoides niimoodi ära erinevate uute rekvisiitide ühekordse soetamise ja tarbimise.
 
Kogumiskampaaniad
Sarnaseid kaubikuga kogumiskampaaniaid on Uuskasutuskeskus korraldanud juba mitmeid. Heameelega käiakse kõikjal, kuhu pole veel kauplustega laienetud, kuid kus ollakse oodatud ning vajatud. Hiljuti tehti suurem kogumisring Hiiumaal. Järgmised sarnased kampaaniad on plaanis teha näiteks Muhumaal ning Vormsil. Saaremaale jõuab Uuskasutuskeskuse kaubik 8. juulil. Uuskasutuskeskuse logodega kaubik peatub Kuressaares Jyski kaupluse parklas kell 12–14. 
 
Kuna Saaremaal veel Uuskasutuskeskust pole, siis on oluline teada, et aprillis tegi Uuskasutuskeskus uuskasutamise kõikidele Eesti inimestele kergesti kättesaadavaks, avades Uuskasutuskeskuse oma e-poe, mida saab uudistada aadressil www.pood.uuskasutus.ee. Uuskasutuskeskuse kauplustest tarvilikku soetades ja omale mittetarvilikku neile annetades
aitad kaasa taaskasutamise edendamisele ning prügi vähendamisele Eestis. 
 
Diana Paakspuu
MTÜ Uuskasustuskeskus tegevjuht