« Tagasi

„Lapivaip 100“ näitus jõudis Saaremaale

Eesti sajandaks sünnipäevaks meisterdasid lapitööhuvilised uhke kingituse. Sada eesti naist võttis nõuks õmmelda sel puhul igaüks ühe 1x1 m suuruse lapivaiba, nii et neist sai kokku 100 meetrit ilu kehastust tekstiilis! Kõik vaibad koguti kokku, ühendati omavahel ning neist kujunes näitus, mis on rännanud mööda Eestimaad juba mitu aastat. Näituse üld teemaks on "Minu Eesti täna", iga autor sai seda oma nägemust mööda tõlgendada, millisena paistab nüüdne Eesti ja mis on oluline ja kallis.

„Lipp lipi peal, lapp lapi peal pole ainult sibul, vaid meie kliimas ka inimene – oma kihilise riietuse sees. Pikk sügis, külm talv ja tuuline kevad on meie esiemad pannud kuduma, õmblema, tikkima, lappima," mõtiskleb lapivaibaprojekti eestvedaja Sirje Pakler albumi „Lapivaip 100. Minu Eesti täna" sissejuhatuses. „Kuid me pole võtnud seda kui sundi, vaid elame värvides ja mustrites välja oma rõõmu, ikka lipiti ja lapiti. Lapi nõiad olla ju need kõige kõvemad nõiad."

Vaiba autorid on alates 7. klassi õpilastest Aegviidust kuni 90ne aastase memmeni Põlvamaal. Ka Saare maakonnast on mitu autorit ja seepärast on eriti põnev näitust külastada ja „omadele kaasa elada". Kokku töötas vaibanäituse valmimisel 177 inimest, kelle töörõõm jääb imetlemiseks meile loodetavasti kauaks.

Alates neljapäevast saab seda suurepärast näitust näha rahvamajades Kihelkonnal, Sandlas, Taritus ja Kärlal. Oleme näituse jaganud erinevatesse kuudesse ja mitme piirkonna vahel. Septembrist kuni aasta lõpuni rändab näitus erinevate piirkondade rahvamajadesse nii Saaremaal kui Muhus. Loodetavasti on kogu tervik näha mais 2021 Kuressaare Kultuurikeskuses.
Lapivaibanäituse 100 meetrit armastust oma maa ja rahva vastu on looming, mis 100 aasta pärast nimetatakse ehk rahvakunstiks.