« Tagasi

Valime üheskoos Kahni keskusele asukohta

Saaremaa vallavalitsus koos heade partneritega on planeerimas Kuressaarde Louis Kahni keskust. Eelmisel aastal esitati Riigikogu kultuurikomisjonile ettepanek lisada kavandatav kunstide kohtumise paik riiklikult tähtsate kultuuriehitiste nimistusse. Keskuse projekt valiti üheteistkümne parima hulka ning sel aastal jätkub töö keskuse idee ja selle jõudsa arendamisega. 

Saaremaa vallavalitsuse soov on, et keskus oleks tõeline arhitektuuriline maamärk. Erilist rõhku pööratakse planeeritava hoone ilmele ning mõjule nii seest kui ka väljast. Keskus peaks toimima sünergias olemasoleva linnaruumiga, pakkudes samaaegselt seniolematut avaliku ruumi kogemust. 

Kuhu aga rajada selline kunstide kodu ja erinevate kultuuride kohtumispaik? Kahni keskuse projektimeeskond on välja valinud mõned keskusele sobivad asukohad, mille osas palutakse vallaelanike eelistusi. Olenemata lõplikust asukohast on soov, et keskust ümbritsev paik oleks inspireeritud Kuressaares sündinud Kahni isikust, loomingust ja ideedest. Kutsume kõiki kaasa mõtlema – aadressil www.bit.ly/kahnikeskus on kaart Kahni keskuse võimalike asukohtadega, millele saad oma hääle anda. Juhul, kui sinu asukoha mõte ei ole kaardile kantud, siis tee julgesti ettepanek kommentaaridesse. Jääme ootama 1. maini teie mõtteid ja ettepanekuid, kuhu sobiks rajada Louis Kahni keskus – kunstide kodu!

 

MERIKOTKA TÄNAV 2 

Tuulte Roosis asuv kinnistu on mitmekülgne suur ala, kus on unikaalne võimalus kasutada planeeritavates lahendustes jõge ning selle kallast. Keskuse vaated merele oleksid saarele iseloomulikud ning vaade Kuressaare lossile avaneb  harjumuspärasest erineva nurga alt. Keskuse asukoht oleks vaid kiviviske kaugusel paljudest suurematest spaadest, olemasolev kergliikluse taristu ja rajatav Aia tänava läbimurre kutsub keskust väisama jalutades või rattaga.

STAADIONI TÄNAV 9

See asukoht hõlmaks staadioni kõrvale jäävat osa, kus sünergia merega pakuks arhitektuuriliselt nii loomingulisi lahendusi kui ka väljakutseid. See on juba praegu armastatud paik, kuhu keskuse loomine lisaks uue funktsiooni ning arendaks rannaäärt veelgi. Asukohta Kuressaare lossi vahetus läheduses võib pidada ka Kahni loomingu algallikaks, on ju Louis Kahn ise öelnud, et tema töödes on mõjutusi Kuressaare piiskopilinnusest. Ilusa ja mõõduka jalutuskäigu kaugusel nii kesklinnast kui ka külaliste seas armastatud majutuskohtadest.

KESKLINNA PIIRKOND

Mõttena on läbi käinud ka keskuse rajamine Saaremaa vallavalitsuse Tallinna 10 maja ja Kultuurikeskuse vahetusse lähedusse. Võib küsida, et kuhu siis veel ehitada märgiline keskus kui mitte Kuressaare linna südamesse, mis annaks kesklinna piirkonnale sootuks uue ilme. Kerge ligipääsetavus pakuks külastajatele nii lähedalt kui kaugelt mugavust keskuse külastamisel. Louis Kahn ning tema pärand ei saaks siin vist küll kellelgi meelest minna. 

 

Mis on Louis Kahni keskus?

See on Kunstide kodu, kus fookuses on aastaringne mitmekülgne ja rikkalik kultuurikogemus nii kohalikele elanikele kui ka saare külalistele. Kultuurne kohtumispaik, kus võimalus meeldivalt ning sisukalt aega veeta. Olgu nendeks siis moodsad kunstinäitused, põnevust pakkuvad kultuurisündmused, piire nihutav kehakunst või hoopis uuenduslik kombinatsioon neist kõigist.

Planeeritavasse keskusesse on mõeldud isikuarhiiv Kahni pärandi tutvustamiseks ja säilitamiseks, paindlike ruumilahendustega näitusepinnad ja kontserdisaalid. Muu hulgas oleks keskuses ka koht residentuuri läbiviimiseks, kus arhitektuuri üliõpilased saaksid üksteiselt õppida ja kogemusi edasi anda.

Kahni keskus võimestaks aastaringse kultuuriturismi arengut, pakkudes leevendust sesoonsusele, kus suvine kõrghooaeg vaheldub talvise vaikeluga.