« Tagasi

Lossipargis avati Louis Kahni mälestustähis

Täna, 5. mail 2022 avati Kuressaare lossipargis Ameerika arhitekti Louis Kahni mälestustähis. On rõõm tõdeda, 20. sajandi ühe olulisima arhitekti sünnilinnana on tunnistatud Kuressaaret. Aastakümneid oli selleks Ameerika teatmeteostes märgitud Venemaa.

Käsitööna ja liivavalu meetodil alumiiniumtahveldise on teinud Ameerika juhtiv ajalooliste tähiste valmistaja Sewah Studios. Tähise algne kujundus pärineb Kahni õpetajalt arhitekt Paul Philippe Cret'lt. Järjepidevalt üle 100 aasta väldanud programm on jõudnud esmakordselt ajaloos Ameerika Ühendriikide piiridest välja ja meil on rõõm, et see juhtus just Saaremaal.

1901. aastal sündinud Louis Kahn (sünninimega Itze-Leib Schmuilowsky) elas Saaremaal oma viis esimest aastat ja 1906. aastal emigreerus pere USA-sse. Kahn kasvas üles Philadelphias, Ameerika Ühendriikides.

Louis Kahni loomingule avaldas mõju lapsepõlves nähtud monumentaalne Kuressaare linnus. Seda on tunnistanud nii Kahn ise kui tema loomingu uurijad.

1928. aastal külastas ta taas Eestit ja Saaremaad. Tema kaastööline eestlasest insener August E. Komendant on meenutanud: "Ta mäletas veel imepäraseid valgeid öid, kiviseid randu ning eineid, mis koosnesid väikestest punaseist kartuleist ja lestakalast. Kahn mainis sageli, et tema soontes voolab vähemalt 25% "head eesti verd" ning nimetas alati oma sünnikohana Eestit ja mitte Venemaad, nagu mõnikord ekslikult märgitakse."

Louis Kahn õppis Pennsylvania ülikoolis ja oli samas professor aastast 1955, kuid täiendas end ka Euroopas.

Kahni tähtteosed pärinevad 1960. aastatest.

Louis Kahni sünnilinna tähise paigaldamisele aitasid kaasa Pennsylvania osariigi ajaloo-ja muuseumikomisjon, Ameerika Ühendriikide saatkond Eestis, Eesti peakonsulaat New Yorgis, Saaremaa vallavalitsus ja Louis Kahni Eesti sihtasutus.

Ühtlasi tähistati Louis Kahni mälestustähise püstitamisega Eesti ja Ameerika diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva. See on taaskord üks hea näide, kuidas kunst ületab piire ja ühendab kultuure.
Kuni mai lõpuni on Kuressaare kultuurikeskuses avatud ka näitus „Vaikus ja Valgus",  mis on  valminud ETH Zürichi, Louis Kahni Eesti SA ja Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) koostöös.