Saaremaa perearstide pöördumine seoses koroonaviiruse leviku ja tervishoiusüsteemi vastupidavuse osas

Saaremaa vallavalitsus edastab Saaremaa perearstide pöördumise seoses praeguse koroonaviiruse leviku ja inimeste käitumise pärast ning sellest tulenevalt kogu tervishoiusüsteemi vastupidavuse osas:

Meie põhisõnum on – inimesed hoolige iseendast ja kaaskodanikest, ainult nii saame viiruse levikut piirata!

Perearstidele teeb muret inimeste vähene ohutunne ja seaduskuulekuse puudumine. Haigussümptomite ilmnemisel (nohu, köha, väike palavik, lihasvalu) ei jääda tihtipeale koju, ei pöörduta testimiseks perearsti või perearsti nõuandeliini poole. Ikka ja jälle märkame poes isolatsiooni määratud lähikontaktseid, poodi on tuldud ka tervete peredega. COVID testimispunkti järjekorras tuttavaid kohates tormatakse suures rõõmus üksteist kallistama. Kaupluste kassajärjekorras on inimestevaheline distants heal juhul 20 cm, mitte 2 meetrit.

Täiesti on unustatud eelmisel kevadel kehtinud reeglid: hoida distantsi, püsida kodus, vältida rahvarohkeid kohti ja mittevajalikke kontakte, seda ka pereringis. Loomulikult tuleb kanda maski ja pesta käsi!

Praegu ei ole aeg pidude ja ürituste korraldamiseks, ei sise- ega välitingimustes. Mida vähem inimestevahelisi kontakte, seda vähem saab haigus levida. Kontaktide vähendamine ja juba teadaolevate lähikontaktsete 10 päevane isolatsioon on vajalik, sest haigus on nakkav juba paar päeva enne sümptomite ilmnemist.

Perearstikeskuste prioriteet järgnevatel nädalatel on COVID-nakkuse vastane vaktsineerimine. Märtsi esimesel nädalal alustasid Saaremaa perearstid 1. ja 2. riskigrupi (s.o. üle 70-aastaste) vaktsineerimist. Kui perearstikeskusest helistatakse ja teid kutsutakse vaktsineerima – ärge mõelge kaua, vaid kasutage võimalus ära. Praegu saab iga perearstinimistu vaktsineerida ainult 40 inimest.

Perearstide vastuvõttude võimalus ja plaanilise töö maht on koroonaviiruse kiire leviku tõttu piiratud. Palume patsientidel tõsise tervisemure korral pöörduda perearstikeskuste poole esmalt telefoni või e-posti teel, et vältida haigete ja tervete kokkupuudet keskuses. Kui terviseprobleem ei ole nii pakiline või on soov lihtsalt profülaktiliseks tervisekontrolliks, siis võiks arstile tulekut edasi lükata. Praegu tuleb meil põhijõud suunata ägedate haigete abistamisele ning vaktsineerimistele.

Taaskord – olgem hoolivad endi ja teiste suhtes!