Vallavanem Mikk Tuisk: Saaremaa kaubandusettevõtted annavad koroonaviiruse leviku tõkestamisel olulise panuse

Täna, 3. märtsil toimus Saaremaa vallavalitsuse eestvedamisel virtuaalne koosolek Saaremaa suuremate kaubandusettevõtete esindajatega, et arutada, kuidas ühiselt tõkestada COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse levikut. Kohtumisest võtsid Politsei- ja Piirivalveameti esindajatena osa ka Kuressaare politseijaoskonna juht Rainer Antsaar ja jurist Irina Punko.

Virtuaalsel kohtumisel oli esindatud ligi 20 Saaremaa kaubandusettevõtet ning peamiseks arutlusteemaks oli avalikes siseruumides suu ja nina katmise kohustusest kinnipidamine ja selle nõude kontrollimine.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk märkis, et 28. veebruaril saadeti Saaremaa kriisistaabi ettepanekul pöördumine Vabariigi Valitsusele, et ettevõtjad saaksid kontrolli teostuseks vajalikku tuge. „Tänasel kohtumisel tuli jutuks näiteid, kus klient keeldub müügi- ja teenindussaalis suu ja nina katmisest – ettevõttel on õigus sellise kliendi teenindamisest keelduda. Tunnustan väga ettevõtjaid, kes on isegi valmis omalt poolt kliendile kaitsemaski või visiiri andma, et klient saaks teenindatud ning järgitud kehtivaid nõudeid," sõnas Tuisk.

„Politsei- ja Piirivalveameti esindaja Rainer Antsaar selgitas hästi, et kui klient ei ole nõus suu ja nina nõuetekohaselt katma ning muutub ebaviisakaks ja rikub avalikus kohas käitumise üldnõudeid, on täielik õigus helistada numbrile 112 ja olukorra lahendab politsei. Lisaks maskikohustusele jälgib politsei kaubandusettevõtetes ka hajutamisnõude täitmist," lisas vallavanem. „On suur abi, kui ettevõtted, kellel on suuremad müügi- või teenindussaalid, paigutavad sissepääsude juurde isiku, kes juhib tähelepanu kaitsemaski kandmise kohustusele."

Koosoleku kokkuvõtteks tõdes Mikk Tuisk, et arutelu oli konstruktiivne ning ettevõtjatel oli konkreetseid näiteid ja küsimusi, mis on informatiivsed nii vallavalitsusele kui ka Politsei- ja Piirivalveametile. Lisaks räägiti kaubandustöötajate vaktsineerimisvajadusest.

Saaremaa valda lisandus viimase ööpäevaga 70 positiivset testi ning Saare maakonna viimase 14 päeva nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta on 1904,30, mis on Eesti kõrgeim.