Info Ukraina sõjapõgenikele ja seoses sõjaga Ukrainas

Üleskutse – Saarlaste abi Izjumile

Pöördume saarlaste poole üleskutsega aidata leida väikekaubikuid, et aidata talv üle elada Ukrainas Harkivi oblastis asuva Izjumi piirkonna inimestel, kellel on õnnestunud Venemaa sõjast vabastatud aladel ellu jääda. Olles loonud otsekontakti Izjumi rajooniga, teame, et postiettevõte „Ukrposhta" on seal praegu praktiliselt ainuke toimiv infrastruktuur. Kuna postkontorid on puruks pommitatud, püsib inimeste varustamine, eriti maapiirkondades, ainult mobiilsel postiteenusel, mida osutatakse Citroën Berlingo väikekaubikutega. Kuna poode ei eksisteeri, toimetavad Ukrposhta autod inimesteni süüa, ravimeid, lastetarbeid jne, ka pensionide ja toetuste maksmine käib läbi nende. Ettevõte koos kohaliku omavalitsusega toimib nagu kogukonnakuller.

Üleskutse eesmärk on leida 1–3 autot, komplekteerida need humanitaarabiga (toit, soojad asjad, hügieenitarbed) ja toimetada jõuluks Izjumi kohale. Autode leidmiseks, varustamiseks ja teele saatmiseks vajame kõigi, kes meid suudavad ja soovivad aidata, rahalist tuge. Selleks on võimalik teha annetus Eesti Punane Rist MTÜ kontole (EE742200001180001436), märksõna "Izjum". Loe lisaks siin.

Info Ukraina põgenikele

Ukrainlasi abistab Saaremaa vallavalitsuses (aadressil Tallinna 10, Kuressaare) sotsiaaltöö- ja lastekaitsespetsialist Ulvi Lehtsalu (ulvi.lehtsalu@saaremaavald.ee, tel 5420 0382) ja hariduse peaspetsialist Kelly Erin-Uussaar (kelly.erin-uussaar@saaremaavald.ee, tel 452 5062). Haridusküsimustega võib pöörduda ka Nataliia Maievska poole (tel 5420 0395).

Mida teha, kui viibin Ukrainas või pean sinna minema?

Seoses Venemaa sõjalise rünnakuga Ukraina vastu uuendas Eesti välisministeerium reisihoiatust: Ukrainas viibivatel Eesti kodanikel on palutud riigist lahkuda esimesel võimalusel ja tagasi pöörduda Eestisse. Venemaa sõjalisest tegevusest tulenevalt soovitatakse täielikult Ukrainasse reisimist vältida. Ukraina õhuruum on suletud, riigist saab lahkuda maismaad pidi.

Lisainfo riigikantselei veebilehel www.kriis.ee.

Ülevaade Ukraina kodanike võimalustest Eestisse tulla ja Eestis viibida

Eesti keeles: Ukraina kodanike võimalused Eestisse tulla ja siin viibida

Inglise keeles: Overview of the current conditions of the possible arrival and adaptation of Ukrainian citizens in Estonia

Ukraina keeles: Інформація для біженців з України

Vene keeles: Обзор действующих правил для возможного прибытия граждан Украины в Эстонию и их адаптации

Voldik "Tere tulemast Eestisse", neljas keeles

Eesti keeles: "Tere tulemast Eestisse!"

Ukraina keeles: "Ласкаво просимо до Естонії!"

Inglise keeles: "Welcome to Estonia!"

Vene keeles: "Добро пожаловать в Эстонию!" 

Töökohad Ukraina põgenike jaoks Eestis

Eesti keeles: Leia töökoht Eestis (Eesti Töötukassa)

Inglise keeles: Find a job in Estonia (Estonian Unemployment Insurance Fund)

Vene keeles: Найти работу в Эстонии (Эстонская Касса по безработице)

Kontakt ja lisainfo

Kriisinõustaja
Gunnar Havi
tel 452 5181, 5698 9929
gunnar.havi@saaremaavald.ee

Kriisireguleerimine