« Tagasi

Geenidoonorid saavad 11. juunil proove anda vallavalitsuses

Esmaspäeval, 11. juunil kell 10.00-16.00 saavad geenidoonoriks soovijad proove anda ka Saaremaa Vallavalitsuse saalis (Lossi 1). Geenidoonoriks soovijatel tuleb enne proovide andmist esitada vastav avaldus: https://geenidoonor.ee/nousoleku-vorm. Geenidoonorite vastuvõtt vallahoones korraldatakse koostöös Kuressaare haiglaga, tulenevalt suurest huvist geenidoonorluse vastu.

Muul ajal saab proove anda Kuressaare haiglas üldjärjekorra alusel esmaspäeviti kell 7.30-12.30,13.00 ja 15.00 ning teisipäeviti kell 7.30-12.00. Teistel nädalapäevadel geeniproove anda ei saa, sest proovid pannakse Kuressaarest teele teisipäeval ja need jõuavad geenivaramussse kolmapäeval.

Geenidoonoriks saamine võimaldab doonoril teada saada isiklikud haigusriskid ja anda panus teaduse ja meditsiini arengusse. Geenidoonoriks saamine on tasuta, vereproovi andmiseks aega broneerima ei pea.
 

Eesti Vabariigi juubeliaastal kogutakse geenivaramusse 100 000 inimese andmed, seega 2018. aasta lõpuks on Eestis 152 000 geenidoonorit. Uutele geenidoonoritele tehakse geenikaart, mille alusel saab edaspidi hinnata personaalseid haigusriske ja ravimite sobivust. Geenivaramu andmebaasis olevad geeniandmed on kavas lähiaastatel integreerida igapäevameditsiini osaks. Projekti eesmärk on anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis.

Lisainfo: https://geenidoonor.ee
Vaata ka: www.saarehaigla.ee/uudised/uudis/2018/05/21/geenidoonorlus-loob-voimalused-personaliseeritud-meditsiiniks