Üleskutse – Saarlaste abi Izjumile

Tee annetus: www.redcross.ee/anneta/saarlaste-abi-izjumile või otse kontole: Eesti Punane Rist MTÜ (EE742200001180001436), märksõna "Izjum".

Saaremaa ja Bornholm on Izjumiga

Pöördume vabatahtlikena saarlaste poole üleskutsega aidata leida väikekaubikuid, et toetada talve üle elamist Ukrainas, Harkivi oblastis asuva Izjumi piirkonna inimestel, kellel on õnnestunud Venemaa sõjast vabastatud aladel ellu jääda.

Hiljuti Balti Silla taaskohtumisel Bornholmil otsustasid saarlased ja bornholmlased üheskoos, et praegu kõige olulisem toetada neid, kellel on kõige rohkem abi vaja. Läbi nende kontaktide oleme leidnud piirkonna Ukrainas, kellega saame arendada peale sõja lõppu pikaajalisi suhteid. Praegu tuleb aga panna õlg kiirelt alla sellega, mida kohapeal on hetkel kõige enam vaja.

Harkivi oblasti Izjumi rajooniga oleme loonud otsekontaktid ja teame, et postiettevõte „Ukrposhta" on seal praegu praktiliselt ainuke toimiv infrastruktuur. Kuna postkontorid on puruks pommitatud, püsib inimeste varustamine, eriti maapiirkondades, ainult mobiilsel postiteenusel, mida osutatakse Citroën Berlingo väikekaubikutega.

Kuna poode ei eksisteeri, toimetavad Ukrposhta autod inimesteni süüa, ravimeid, lastetarbeid jne, ka pensionide ja toetuste maksmine käib läbi nende. Ettevõte koos kohaliku omavalitsusega toimib nagu kogukonnakuller.

Väikekaubikutest on eelistatud diislil sõitvad Citroënid, Peugeot'd ja Škodad, kuna kvaliteetse bensiini kättesaadavus on kehv ja varuosade kättesaadavus on kõige parem just nende markide puhul. Autode järgi on väga suur vajadus! Izjumi rajoonis on vaja ideaalis 10 autot, kuid nad on loomulikult tänulikud ka juba ühe auto puhul. Auto ei pea olema uus, tähtis on, et see oleks heas töökorras, misläbi jõuaksid teenused ka edaspidi abivajajateni.

Meie üleskutse eesmärk on leida 1–3 autot, komplekteerida need humanitaarabiga (toit, soojad asjad, hügieenitarbed) ja toimetada jõuluks Izjumi kohale.

  • Esimene vahe-eesmärk on novembri lõpuks saada selgeks, mitu autot suudame me hankida ja milline on nende seisukord.

  • Teiseks soovime varustada autod tehniliselt ning täita need Izjumis vajamineva humanitaarabiga.

  • Kolmandaks tuleb need ka töökorras Ukrainasse kohale toimetada.

Autode leidmiseks, varustamiseks ja teele saatmiseks vajame kõigi, kes meid suudavad ja soovivad aidata, rahalist tuge. Selleks on võimalik teha annetus Eesti Punane Rist MTÜ kontole EE742200001180001436, märksõna "Izjum".

Oleme väga tänulikud iga toetuse eest!

Eestvedajad

Jaanika Tiitson, Käthe Pihlak, Eveli Ait (Saaremaa vald), Koit Kelder (Saarte Koostöökogu) ja Janne Raun (vabatahtlik Lümandast). Meil on abiks ka Maire Lodi (Balti Silla taustaga Euroopa Postiagentuuri töötaja, Ukrposhta kontaktisik). Kommunikeerimisel on toeks Risto Kaljuste, logo autor on Reta Lall (Saaremaa vald).

Lisainfo ja kontakt

Üleskutse eestvedaja
Jaanika Tiitson
tel 5623 6402
jaanika.tiitson@saaremaavald.ee

Üleskutse leht Facebookis
Ukrposhta koduleht