Info täieneb jooksvalt. Vaata ka: www.maalelamisepaev.ee.
Asva Nasva Salme

 

 

Maal elamise päev

25. septembril toimub üleriigiline maaelu väärtustav "Maal elamise päev", millest sel aastal võtab osa ka Saaremaa vald. Maal elamise päeva programmi on loonud vald koostöös kohaliku kogukonnaga ja Viikingiaastal on teema-aastale kohaselt tegevuste keskuseid kolm: viikingiküla Asva, Saare maakonna aasta küla Nasva alevik ja eelviikingite leiupaik Salme. Tegevusi on nii uutele tulijatele ja ka kohalikule elanikule igas eas. 

Maal elamise päeva programm Saaremaa vallas:

ASVA VIIKINGIKÜLA

Koordinaator: Kajar Lember

info@vikingvillage.ee

Asva Viikingikülas on sel aastal viimast päeva avatud seikluspark, looma-linnupark ja linnusetegevused, uudistamist jagub nii suurtele kui väikestele.

Hobustel ratsutajadAvatud Nooda elustiili talu, kus perenaine Mare Kallas ehk Nooda Mare räägib lähemalt oma maale elama tulemise loo. Kuidas sellest on paari aastaga välja kasvanud Nooda koduleiva ja sepiku küpsetamise traditsioon, haldjakuued, pärimuslikud grupiprogrammid jm.

Tulijale pakub perenaine ahjusooja rukkileiba, juuretisega sepikut ja Noodal sündinud leivakatet.  Soovija saab endale soetada raamatu „Laimjala muistsed maitsed" soodsa Laimjala hinnaga.  Võimalus selga proovida, osta või tellida omale ka kena kuub. Nooda taimeaiast saab soovi korral taimepoegi.

Nooda talu väravad on valla kell 12-14.

Laimjala jahimehed tutvustavad seltsimaja hoovis jahipidamise käigus kasutatavat tehnikat, relvi, elektroonilisi abivahendeid, ulukite töötlemiseks kasutatavaid ruume. Uudistada saab ka seltsi jahikoeri. Võimalus esitada jahi korraldamise osas küsimusi ja luua kontakte. Väljas ka viimaste aastate suuremad kütitud trofeed ning ka väärtustatud uluki lihast toodangut saab maitsta. 

Jahimehed on Laimjala JS seltsimaja juures kell 13-16

- Heli Maajärv Laimjala Loodussõprade Seltsist tutvustab kogukonna seltsingu väge, mida kõike võib üheskoos maal korda saata (Debora Vaarandi kuju, veesilm, Luulespaa, Laimjala Valss, pärimusmatkad jm).

Laimjala Loodussõprade Selts on Debora kuju juures kell 12-14.

Laimjala busspieatus

Ühtlasi tutvustab Laimjala Loodussõprade Selts kl 12-14 kohe Debora kuju kõrval asuva Laimjala bussipeatuse ümbersünni lugu, seda, kuidas kogukonna ettevõtmisel sai sellest siinsete loopealsete taimeaabits, ainulaadne Eestis!

Külalisi ootab Kõiguste sadam, mis on samuti ehe näide maale tulemisest - sadamapere Külli ja Niklas tutvustavad oma lugu, kuidas nende kahe vedamisel on ühest väikesest üpris lagunenud sadamast paari aastaga saanud rahvusvaheliselt tuntud ja Muhu väina regatti võõrustav sadam!

Kõiguste sadam ootab külla kell 12-16.

Tuuritamiseks ja tutvumiseks on avatud Laimjala teenuskeskus ja Laimjala raamatukogu. Tutvustatakse piirkonna võimalusi ja teenuseid – raamatukogu, lasteaed, kool jm.

Kell 12 avatakse Laimjala mõisas näitus "Saarlased Nõukogude sõjaväebaasidel jalus (1939-1941)"  (näitus saadud Saaremaa Muuseumilt).

Teenuskeskus ja raamatukogu Laimjala mõisas ootavad külla 12-16.

Valla infotelk Asval: mälumäng, ristsõna lastele valla kohta, sportmängud, joonistusülesanne lastele teemal: „Mida Saaremaal ei ole, aga võiks olla" ja „(Saare)maal on hea elada". Uudistada saab valla kõige uuemat koolibussi. Kohal teenistujad arenduse-, sotsiaal-, ehituse- ja planeeringu-, majandus- ja haldusosakonnast. Küsi julgelt valla igapäevatöö ja -teenuste kohta!

#saaremaaleelama

 

SAARE MAAKONNA AASTA KÜLA - NASVA ALEVIK

MoNo ehk mobiilse noorsootöö buss

Koordinaator: Hiie Mook
nasva.klubi@saare.ee

Nasva klubi avab uksed kell 11.00

- Kuressaare Edukontori töötajad tutvustavad kaugtöövõimalusi Saaremaal.

Pindi kinnisvara jagab infot maade ja majade ostu-müügi ning asjaajamise kohta.

- Uudistamiseks vurab kohale MoNo buss ehk ratastel noortekeskus.

- Valla töötajad teevad kaugtööd ja vastavad lahkesti küsimustele. 

- Kell 12-14 teeb Suurap Mälk klubi saalis võrgu rakendamise õpitoa.

- Kell 12- 14 lastele õpituba „Puuvilja disain"

Kell 11.00 Filmid ekraanil:

„Teateid tegelikkusest: Nasva" - saade tutvustab Nasva sadamat ja küla, saate autorid on Hans Malmstein ja Kalle Keskküla 1996. aastal. Filmi tutvustab Kalle Kesküla.

Nasva alevik on Saare maakonna Aasta Küla 2021 – just sellise tunnustuse on Nasva Külaselts oma tegemiste eest saanud. Ka selle auks valmis kogukonna inimestega film, mida tasub vaadata. Eesti Aasta küla kandideerimiseks filmi monteerisid kokku Kuressaare Ametikooli õpilased. Filmi tegemist tutvustab Airika Käsper.

Sel päeval toimub ka Nasva kogukonna naiste vestlusring: „Õunapuusse peidetud saladused. Piparmünditeest õunakoogini!" – kui teil on üks õun ja üks retsept on nendel korvitäis õunu ja 100 retsepti! Nasva kogukonna naised räägivad oma toidukultuurist läbi ajaloo ja jagavad parimaid retsepte. Üks kord elus tuleb kõik ära rääkida.

Nasva aleviku ettevõtted avavad uksed külastamiseks:

Tihemetsa talus pakutakse (kl 12–16) sooja suitsukala, heeringat ja kooki ning rahvuslikku jooki.

Kala suitsutamine2009a asutatud Goldfish OÜ tegeleb põhiliselt kala suitsutamise, kuivatamise ja soolamisega ning Saaremaa kohalikust toorainest valmistatud toodete müügiga. Tootmist tutvustavaid tuurid toimuvad kell 12-16. Kohapeal saab osta värskeid tooteid.

Kapten Hillar Lipp kutsub "seitsme tee ristil" Lipu sadamasse. Kai külge kinnitatud viitadelt saab lugeda, kuhu Hillar oma alusega huvilised viia võib. Kanuud on 3–15 inimesele. Trassil läbitakse üht Saaremaa suurimat, omapärast Nasva jõge ja sisejärvi – Suur-Mullutu, Vägara ja Linnulaht. Põduste jõel möödutakse Eesti pikimast kivisillast (105 m), mis on ehitatud 1813.a.

Restoran SÄRG on aga koht, kus saab kõhu täis ja meele röömsaks. SÄRG hindab kõrgelt kohalikku toorainet ja peab lugu kalaroogadest. Menüüst leiab maitseid ka maade ja merede tagant.

#saaremaaleelama

 

EELVIIKINGITE LEIUPAIK - SALME ALEVIK

Koordinaator: Kaia Kuul, kaia.kuul@saaremaavald.ee

Päevajuht: Meelis Juhandi

Tutvustamiseks ja tuuritamiseks on avatud koolimajalasteaedraamatukogu ja rahvamaja!

Koolis algus kl 12.00, lasteaias algus kl 13.00, raamatukogu on avatud kl 11.00-15.00 (muinasjuttude kirjutamine, lugemine ja kaltsunuku töötuba).

Sõrve mnt 3 majas (vana vallamaja) avatud turismiinfopunkt ja Viikingi näitus.

Salme rahvamajas toimuvad järgmised avalikud näidendiproovid ja trennid:

• Kl 12 valges saalis „Veel üks pilet" esimene vaatus, laval Marika Paas
• Kl 13.30 suures saalis Meelespea memmede tantsutrenn
• Kl 15 valges saalis „Pink", laval Annika Juhandi ja Meelis Juhandi

Avatud on Salme Vet Punkt:

Kell 11 räägitakse kassidest, nende käitumisest. Tehakse kliinilist ülevaatust. 
Kell 12 räägitakse koertest ja nende terviseprobleemidest. Tehakse kliinilist ülevaatust. 
Kell 14 räägitakse närilistest ja tehakse küülik Jukule tervisekontrolli. 

Õues saab näha suurloomi ja räägitakse nende kasvatamisest ning tervisest. 

Salme jõesadamas sõidud viikingipaadiga Orm, vibu laskmine ja oda viskamine. Saab Viikingi moodi süüa! 

Suure Tõllu Raiesmaal pakub Teeääre Tall hobusejalutamist. Jalutuskäik 2.-

Saarte Koostöökogu korraldamisel toimub esmakordselt EHTNE märgikandjate laat Salmel! 2012. aasta lõpust on Saaremaa ettevõtjad kasutanud oma toodetel märki tekstiga "Saaremaa EHTNE toode". Sellist nime kannab piirkonna märgis, mis annab tarbijale hea võimaluse poes, turul, söögikohas lihtsalt leida ja ära tunda Saaremaal või Muhumaal valmistatud toote.

Rahvamaja kõrval on nälja kustutamiseks avatud pannkoogitelk!

Kell 13-16 Rahvamaja kõrval Paul Tohvi viikingilaevade meisterdamise töötuba 

Kell 16 „Viikingid lähevad merele!" ehk laevukeste vette laskmine

Ilusa ilmaga on väljas Ulmela OÜ müügilett – „Iga arvuti kõrvale 5 liitriline vaas kasvõi ühe kalaga!"

Kell 12-13 räägib Eesti Politsei- ja Piirivalveamet kogukonna turvalisusest ja piirkondlikust politseitööst.

Salmel, Sõrve mnt 8 on avatud Sõrve Värava Maja 10.00-16.00

Kohvitoas kodused küpsetised ja kuumad joogid, käsitöötoas toimuvad õpitoad lastele ja täiskasvanutele (korraga kuni 8 osavõtjat). 

11.00 Keraamika
12.00 Trühvlite valmistamine
13.00 Maalimine tekstiilile
14.00 Portselanimaal
15.00 Viltimine

Osaluspanus 5.- Eelregistreerimine tagab koha õpitoas. Info tel 5269755 
#sorvevarav 

Anseküla Seltsimaja

14.30 Sörulaste Raadiu saate avalik salvestus 
TraktorRegistreeru osalejaks info@sorvemaa.ee!

15.00 tegevused Anseküla seltsimaja õuel
• mängud ja õpitoad (sasku, käsitöö jne)
• näitused ja pisine laat (kauplemine sularahas!)
• õunakoogi ja sügismoosi konkurss; info elve@sorvemaa.ee

15.30 Õpitund traktorite ja traktoristidega
16.00 Seltsisloulmine (Ammuker, Pärimusring)
17.00 Räägime Anseküla kandi giugraahviast 
17.30 Supp
18.00 Vaba lava
Kavasse võib tulla muudatusi!

Hõljuk

Suurnal avatud Nipi Rantšo - saab näha erinevaid tõugu veiseid, erinevaid liiki linde, lisaks küülikud ja lambad. Saab kätt proovida pulli püüdmises lassoga ja kaasa osta talus kasvatatud toodangut. Tutvustav ringkäik igal täistunnil. AVATUD KODUKOHVIK!

Otse Salme külje all on avatud tutvumiseks Tehumardi Puhkekeskus kell 11.00-15.00. Saab paadiga sõita ja kalu toita. Lastele mänguväljak.

Valla töötajad tutvustavad Salme jõe ääres valla hõljukit ja võsalõikur- teedepuhastuse traktorit, samuti on tutvumiseks kohal nõudluspõhise transpordi masin (VEDAS projekt). Raamatukogus loevad vallavalitsuse töötajad lastele ette valitud lugusid ning õmblevad kaltsunukke. Teenuskeskuses saab vastuseid ehituse ja planeeringualastele küsimustele, samuti hoonete kasutuslubade jms kohta.

#saaremaaleelama