Ülevaade COVID-19 olukorrast Saaremaal (5. mai)

Kolmapäeval, 5. mail lisandus Terviseameti andmetel Saare maakonda 4 positiivset koroonatesti tulemust ja need kõik Saaremaa valda (sh 1 Kuressaare linna). Kokku tehti 99 testi. Teisipäeval, 4. mail oli maakonnas 2 uut nakatunut (teste kokku 102), kellest 1 viibib Saaremaal. Eestis oli 5. mail esmaseid positiivseid teste kokku 430. Viimase 7 päeva nakatumuskordaja 100 000 elaniku kohta on Eestis 179 ja Saare maakonnas 54. Kuressaare Haiglas oli 5. mai hommiku seisuga ravil 2 COVID-19 positiivset patsienti.

Töötaja positiivse koroonatesti tõttu on Kuressaare Ida-Niidu Lasteaia Päevakoera rühm suunatud 8. maini eneseisolatsiooni.

Saare maakonnas oli tänahommikuse seisuga COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud kokku 11631 inimesele, kellest 6458 on saanud mõlemad doosid. Maakonnas on vähemalt üks kord vaktsineeritud 75,4% 80-aastastest ja vanematest inimestest. 70–79-aastaste hulgas on vaktsineerimisega hõlmatus 77,6% ja 60–69 aastaste seas 72%. Vaktsineerimisandmeid maakonna ja omavalitsuse ning vanusegruppide lõikes näeb Terviseameti kodulehel. Vaktsineerimisega seotud infot leiab veebilehelt vaktsineeri.ee.

Esmaspäevast, 3. maist avanesid osaliselt üldhariduskoolid ja poed ning samuti tohib avamisaja, liikumis- ja ruumipiiranguid arvestades toitlustusasutuste väliterrassidel kohapeal einestada. Avalikus siseruumis liikumisele jääb kehtima 2+2 reegel ja maskikandmise kohustus. Juhul, kui epidemioloogiline olukord võimaldab, vähendatakse piiranguid mai jooksul veelgi. Info Vabariigi Valitsuse kehtestatud riiklike piirangute kohta on leitav lehelt kriis.ee.

 

Riigi põhisõnumid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks:

  • Olukord on paranenud, kuid haigestumise tase püsib kõrge. Koroonaviirusega nakatunute ja haiglaravi vajavate koroonapatsientide arv on viimastel nädalatel küll vähenenud, kuid viiruse leviku riskitase on siiski kõrge. Seega võib nakatuda kõikjal, kus on teiste inimestega kokkupuuteid.
  • Ärme kaotame valvsust ka piirangute leevenedes. Järgime viiruse leviku vähendamiseks kehtestatud reegleid ja liigume rohkem õues, kuid hoiame ka seal teiste inimestega turvalist vahemaad. Hoidume reisimisest ning tähistame nii emadepäeva kui ka teisi tähtpäevi ohutult, vältides suuri kogunemisi ja pidusid. Iga inimese vastutustundlik käitumine aitab kaasa, et saaksime naasta järk-järgult tavapärase elukorralduse juurde.
  • Vaktsineeri esimesel võimalusel, et kaitsta end raske haigestumise eest. Vaktsineerimine päästab elusid, vähendab haiglaravi koormust ning võimaldab piiranguid samm-sammult leevendada. Sellest nädalast oodatakse vaktsineerima tänavu 50-aastaseks saavaid ja vanemaid inimesi. Rohkem infot leiad leheküljelt vaktsineeri.ee.
  • Kuulame ja märkame laste muresid. Lapsed lähevad tagasi kooli, kuid mitmed neist tulevad sinna muremõtete ja raske pagasiga nagu pereliikmete haigestumine, surm või perevägivald. Kõik koolis, sotsiaalvaldkonnas, tervishoiusüsteemis ja lasteasutustes töötavad inimesed, küsige lastelt, kuidas neil läheb ning märgake muutusi nende meeleolus. Nõuandeid saab lasteabitelefonilt 116 111.

 

Saaremaa kriisistaap regulaarseid koosolekuid enam ei pea. Küll aga jälgitakse pidevalt olukorda ja koosolek kutsutakse kokku vastavalt vajadusele. Samuti arutavad koroonaviirusega seotud teemasid vallavalitsuse liikmed iganädalastel nõupidamistel. Ülevaated COVID-19 olukorrast Saaremaal on avaldatud valla veebilehel saaremaavald.ee/koroonaviirus.

COVID-19 olukorra ülevaade: 5. mai 2021