Alusharidus ja lasteaiad

Alushariduse eesmärgiks on toetada laste individuaalsust, loovust ja mängu kaudu õppimist. Saaremaa vallas on 18 alusharidust pakkuvat munitsipaallasteaeda, kaks eralasteaeda ja kaks lastehoidu.
  • Alushariduse omandavad pooleteise kuni seitsme aastased lapsed koolieelses lasteasutuses (edaspidi lasteaed).

  • Lasteaed toetab lapse perekonda, soodustades lapse kasvamist ja arenemist ning tema individuaalsuse arvestamist. Lastevanemate soovil loob koolieelses eas lastele võimalused alushariduse omandamiseks kohalik omavalitsus.

  • Lasteaia õppe- ja kasvatuskorralduse aluseks on lasteaia õppekava, mis vastab koolieelse lasteasutuse riiklikule õppekavale. Lasteaed toetab lapse üldoskuste ja teadmiste ning hoiakute kujunemist luues eeldused põhihariduse omandamiseks.

  • Lasteaia õppekava läbinule annab lasteaed välja koolivalmiduskaardi, milles on kirjeldatud lapse arengu tulemused ja mille lapse vanem esitab kooli, kus laps asub täitma koolikohustust.

Lasteaiakoha taotlemine

  • Lasteaeda võetakse vastu 1,5 (1 aasta ja 6 kuud) kuni 7-aastaseid lapsi, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Saaremaa vallas.
  • Lapsele lasteaiakoha taotlemiseks, muutmiseks, tühistamiseks, lõpetamiseks jne esitab vanem taotluse haridussüsteemis ARNO.
  • Taotluste esitamine toimub igal kevadel. Vanem saab taotlusesse märkida kuni kaks soovitud lasteaeda. Kui eelistatud lasteaias pole vaba kohta, pakutakse kohta teise eelistuse lasteaeda. 
  • Igale lasteaiale on kinnitatud oma teeninduspiirkond. kuhu esmajärjekorras võetakse selle piirkonna lapsed. Vabade kohtade olemasolul võetakse lapsi väljastpoolt teeninduspiirkonda. Kui vanem esitab taotluse lasteaiakohale väljaspool taotlusperioodi, määratakse lapsele koht lasteaeda, kus on vabu kohti.

    Lasteaiakoha taotlemine

Lasteaia osalustasu ja soodustused

  • Osalustasu

    Koolieelse lasteasutuse seadusest tulenevalt võib vanema poolt tasutava osa määraks ehk osalustasuks olla kuni 20% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammäärast. Saaremaa vallas on erinevates teeniduspiirkondades erinev osalustasu suurus, mis moodustab 2–9% kehtestatud palga alammäärast.

    Osalustasu tasumise kohustus tekib päevast, mil laps arvatakse direktori käskkirjaga lasteaia nimekirja ja lõpeb lapse nimekirjast väljaarvamise kuu viimase päevaga. Osalustasu arvestatakse täiseurodes. Lasteaia osalustasu ühe lapse kohta kuus on:

    • 53 eurot (Kuressaare Ida-Niidu Lasteaed, Kuressaare Pargi Lasteaed, Kuressaare Ristiku Lasteaed, Kuressaare Rohu Lasteaed ja Kuressaare Tuulte Roosi Lasteaed);
    • 18 eurot (Aste Lasteaed Mõmmik, Kaali Kool, Kihelkonna Kool, Kärla Lasteaed, Laimjala Kool, Leisi Kool, Lümanda Karu-Kati Lasteaed, Mustjala Kool, Orissaare Lasteaed Päikesekiir, Pihtla Kool, Pöide Kool, Salme Lasteaed ja Valjala Lasteaed).
  • Toiduraha

    Lisaks tuleb tasuda lapse toiduraha, mille päevamaksumus on vahemikus 1,00–2,10 eurot. Lasteaia toiduraha päevamaksumuse kinnitab iga lasteaed hoolekogu ettepaneku alusel.

Osalustasust on võimalik saada vabastus suvekuude (juuni, juuli, august) eest juhul, kui laps ei kasuta lasteaiakohta terve kuu ulatuses. Osalustasust vabastuse saamiseks esitab lapsevanem lasteaia direktorile kirjaliku taotluse (docx), mille alusel direktor vormistab vabastuse ja edastab selle raamatupidamisele täitmiseks.

Osalustasu soodustust aga saab lapsevanem, kelle perest käib lasteaias kaks või enam last. Pere teise lapse eest saab vanem 50% soodustust, kolmanda ja järgneva lapse eest 100% soodustust. Osalustasu soodustuste rakendamiseks peab üks lapsevanem ja tema lapsed elama Eesti rahvastikuregistri andmetel Saaremaa vallas ühel aadressil. Osalustasu soodustuse taotlemiseks tuleb lapsevanemal esitada iga õppeaasta algul lasteaia direktorile taotlus (docx) hiljemalt jooksva kuu 5. kuupäevaks.

Suverühm komplekteeritakse vanemate poolt kuni maikuu lõpuni esitatud taotluste alusel. Suverühma osalustasu arvestatakse nädala kaupa vastavalt taotluses broneeritud ajale. Lapsevanemal, kes on taotlenud lapsele suverühma koha, säilib osalustasu kohustus ka juhul, kui laps lasteaias siiski ei viibi.

Suvekuudel on lapsevanemal võimalik saada osalustasust vabastus, kui laps ei kasuta terve kuu jooksul lasteaia kohta ja kelle suvepuhkusest või lasteaiast lahkumine on teada antud lasteaiale. 

Kollektiivpuhkusel olevate lasteaedade puhul tasub lapsevanem osalustasu proportsionaalselt lasteaia lahtioleku ajale, juhul kui lasteaia kollektiivpuhkus ületab ühe nädala.

Kontakt ja lisainfo

Õilme Salumäe

Õilme Salumäe

Üldharidusnõunik

Tallinna tn 10, Kuressaare

Tallinna Ülikool, riigiteadused (kõrgharidus)

Tallinna tn 10, Kuressaare

Viimati uuendatud 07.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?