Elukoha registreerimine ja vahetus

Registreeritud elukoht rahvastikuregistris on aluseks mitmesuguste riigi ja elukohajärgse omavalitsuse teenuste, toetuste ja soodustuste saamisel ja määramisel või õiguste realiseerimisel (näiteks lasteaiakoht, tasuta ühistransport, sotsiaalabi, valimistel osalemine, maamaksu soodustus, jms) ning tulumaksu laekumisel.

Elukoha registreerimine

Elukohateate saab esitada e-rahvastikuregistri kaudu või vajadusel esitades selle paberkandjal vallavalitsusele.

Elukohateate saab esitada iseenda, oma alaealiste laste või eestkostetavate ning teiste samal aadressil elavate täisealiste isikute kohta (ühine elukohateade). Kui teate esitaja ei ole ruumi omanik, tuleb elukohateatele lisada omaniku (või omanike) nõusolek või ruumi kasutamise õigust tõendav dokument. Omaniku nõusolekut või ruumi kasutamise õigust tõendavat dokumenti ei pea lisama isiku kohta, kes on omaniku perekonnaliige (abikaasa, alaealine laps või töövõimetu vanem) või kelle kasuks on kinnistusraamatusse kantud isiklik kasutusõigus.

Elukoha vahetamisel Eestis, elama asumisel välisriiki või välisriigist Eestisse elama asumisel tuleb teil esitada elukohateade uue elukoha registreerimiseks rahvastikuregistris:

  • 14 päeva jooksul alates uude elukohta elama asumisest Eestis,
  • 30 päeva jooksul alates välisriiki elama asumisest.

Omaniku õigustatud nõudmine

Kui inimese elukohaks on märgitud kellelegi teisele kuuluv ruum, mida tal ei ole õigust oma elukohana kasutada ning mida ta elukohana ei kasuta, on ruumi omanikul õigus esitada vastava aadressi järgsele kohalikule omavalitsusele avaldus ruumi registreeritud isiku või isikute elukohaandmete muutmiseks.

Omanikul on võimalik temale kuuluvasse ruumi registreeritud isikute andmeid vaadata portaalis rahvastikuregister.ee või taotleda elanike nimekirja väljastamist kohalikult omavalitsuselt (tasuta).

Ruumi omanik peab vallavalitsusele esitama kirjaliku taotluse (rahvastikuregistri e-teenusena portaalis rahvastikuregister.ee või digitaalselt allkirjastatuna e-posti teel, posti teel või vallavalitsuses kohapeal), milles esitab:

  • muudetava elukoha aadressi;
  • isiku nime, kelle elukoha aadressina on muudetav aadress rahvastikuregistrisse kantud;
  • kinnituse selle kohta, et isikul ei ole õigust kasutada ja isik ei kasuta omanikule kuuluvat ruumi elukohana.

Ruumi omaniku avaldusest teavitab kohalik omavalitsus inimest 10 tööpäeva jooksul rahvastikuregistrisse kantud e-posti aadressil või registris märgitud elukoha aadressile saadetava tähitud kirjaga ja ka väljaandes Ametlikud Teadaanded, kui teavitamise kohustus ei ole täidetud muul moel. Kui inimene tõestab kuu aja jooksul dokumentaalselt oma õigust ruumi oma elukohana kasutada või kui ruumi kasutusõiguse üle toimub kohtuvaidlus, siis ruumi omaniku taotlust ei rahuldata.

Kui menetluse tulemusel omaniku õigustatud nõudmine aga rahuldatakse, lõpetatakse isiku rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmete kehtivus.

Kontakt ja lisainfo

Avo Levisto

Avo Levisto

Rahvastikutoimingute peaspetsialist

Lossi tn 1, Kuressaare

Tartu Riiklik Ülikool, rakendusmatemaatika (kõrgharidus)

Lossi tn 1, Kuressaare

Ametifoto puudub

Ave Saat

Rahvastikutoimingute spetsialist

Lossi tn 1, Kuressaare

Tallinna Ülikool, infoteadus (kõrgharidus)

Lossi tn 1, Kuressaare

Viimati uuendatud 09.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?