Tutvustus ja asukoht

Saaremaa vald on pindalalt Eesti suurim ja läänepoolseim kohalik omavalitsus ning rahvaarvult suurim vald.

Saaremaa vald moodustus 21. oktoobril 2017, Saaremaa Vallavolikogu valimistulemuste väljakuulutamise päeval, mil jõustus Kuressaare linna ning Kihelkonna, Laimjala, Leisi, Lääne-Saare, Mustjala, Orissaare, Pihtla, Pöide, Salme, Torgu ja Valjala valla ühinemine. Valla piir kulgeb mööda ühinenud omavalitsuste välispiiri, piki Saaremaa rannikut. Omavalitsus tegutseb Saaremaa valla põhimääruse alusel.

Osavallad ja kogukonnad

Saaremaa valla territooriumil ja koosseisus tegutsevate piirkondlike üksuste – osavaldade ja kogukondade – eesmärgiks on kohaliku initsiatiivi ja identiteedi hoidmine, elanike kaasamine kohaliku elu küsimuste otsustamisse ning piirkondlike huvide esindamine valla ülesannete täitmisel. 

Piirkonna elanike huvisid kohapeal ja terves vallas esindavad 7- kuni 11-liikmelised osavalla- või kogukonnakogud. Kuressaare linna elanike huvide esindamiseks on vallavolikogus moodustatud Kuressaare linnakodaniku komisjon. 

Kuressaare piiskopilinnus

Kuressaare linn

Saaremaa valla ja ühtlasi maakonna keskus on Eesti päikeseliseim paik – Kuressaare linn.

Kuressaare sai Riia õiguse alusel hertsog Magnuselt linna õigused 1563. aasta 8. mail, kandes toona Arensburgi nime. 1917. aastal sai Arensburgist Kuressaare. Vahepealsel nõukogude okupatsiooni perioodil kandis linn Kingissepa nime. 1988. aasta 23. juunil sai Kuressaare oma nime tagasi.

Täna on Kuressaare turvaline, tervislik ja arendusmeelne linn, mis on avatud rahvusvaheliseks koostööks. Kuressaare on laste- ja noortesõbralik linn, samuti Eesti päikesepealinn ning 2020. aastal kandis Kuressaare esimesena Eestis Euroopa spordilinna tiitlit.

Kuressaare linnapea on ametikohajärgselt Saaremaa vallavanem.

Saaremaa Vallavolikogu 

  • Saaremaa Vallavolikogu on Saaremaa kui kohaliku omavalitsusüksuse esinduskogu, mis valitakse valla hääleõiguslike elanike poolt kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel neljaks aastaks. Viimased valimised toimusid 17. oktoobril 2021.
  • Vallavolikogu istungid toimuvad üldjuhul iga kuu neljandal nädalal Kuressaare raekojas (aadressil Tallinna tn 2, Kuressaare). Volikogu istungeid saab ka jälgida otseülekandes ning järele vaadata.
  • Volikogu koosseisu kuulub 31 liiget, kes tegutsevad Saaremaa Vallavolikogu töökorra alusel.
  • Saaremaa Vallavolikogu esimees on 26. veebruarist 2021 Jaanus Tamkivi, aseesimees 19. novembrist 2021 Kristiina Maripuu.

Saaremaa Vallavalitsus 

  • Saaremaa Vallavalitsuse kui täitevorgani liikmete arvu ja struktuuri kinnitab Saaremaa Vallavolikogu. Samuti valib volikogu vallavanema ja kinnitab vallavanema ettepanekul valitsuse liikmed (abivallavanemad).
  • Vallavalitsus kui täitevorgan suunab ja koordineerib Saaremaa Vallavalitsuse kui ametiasutuse tegevust ja teostab õigusaktides sätestatud korras ametiasutuse üle teenistuslikku järelevalvet. Vallavalitsuse korralised istungid toimuvad igal teisipäeval algusega kell 9.00.
  • Vallavalitsuse kui ametiasutuse peamine ülesanne on teostada valla haldusterritooriumil avalikku võimu ja täita seaduse ning seaduse alusel pandud ametiasutuse pädevuses olevaid ülesandeid. Ametiasutuse üldandmed, tegevusvaldkond ja ülesanded, juhtimine, struktuuri põhialused ja teenistuskorraldus on sätestatud Saaremaa Vallavalitsuse põhimääruses.
  • Saaremaa Vallavalitsus tegutseb Kuressaare linnas neljas asukohas: Tallinna tn 10, Lossi tn 1, Marientali tee 27 ja Tallinna tn 2. Piirkondades on avalike teenuste osutamiseks ja haldamiseks moodustatud vallavalitsuse teenuskeskused.
  • Saaremaa vallavanem on 26. augustist 2022 Mikk Tuisk. Abivallavanemateks on Riina Allik, Liis Lepik, Kaarel Tang ja Koit Voojärv.

Hallatavad asutused

Saaremaa vallas on teenuste osutamiseks moodustatud 44 hallatavat asutust:

  • 2 kultuuriasutust
  • 3 spordiasutust
  • 1 keskraamatukogu
  • 33 haridusasutust
  • 1 noorsootöökeskus
  • 3 hoolekandeasutust
  • 1 haldusasutus
Kuressaare Pargi Lasteaed

Viimati uuendatud 11.03.2024

Kas sellest lehest oli abi?