Noorsootöö

Saaremaa vald on laste- ja noortesõbralik kohalik omavalitsus!

Saaremaa vallas on huviharidusega tegelemiseks loodud tingimused viies munitsipaal­huvikoolis, aga ka erahuvikoolides ja -spordiklubides ning üldhariduskoolides. Lisaks valla eelarve toetusele mitmekesistab huvihariduse ja huvitegevuse võimalusi ning parandab kättesaadavust huvihariduse ja huvitegevuse riiklik rahastus.

Noorsootööd korraldab ja arendab Saaremaa Noorsootöö Keskus. Hea koostööpartner Saaremaa vallale on ka mittetulundusühing Saaremaa Noorsootöö, mis koondab oma alla maakonna noorsootöötajad ja huvijuhid, koordineerib võrgustikutööd ja ka õpilasürituste korraldamist.

  • Saaremaa valla elanike arv: 32 129

  • Saaremaa valla noorte arv vanuses 7–26: 6125

  • Saaremaa valla noorte arv vanuses 7–19: 4251

  • Huvihariduses ja huvitegevuses osalevate noorte arv: 2096

  • Huvihariduses ja huvitegevuses osalemise võimaluste arv: 858

  • Üldhariduskoolide õpilaste arv: 3434

Traditsioonilised üritused Saaremaa vallas

Tuleviku Kompass

Saaremaa noorte infomess „Tuleviku Kompass“  on maakonna suurim noortele suunatud traditsiooniline  üritus, mille eesmärk on tutvustada noorteinfo ja karjäärivõimalusi.

Üritus on suunatud maakonna 8.–12. klassi õpilastele, iga aastaga on kasvanud ka täiskasvanud külastajate hulk.

Õppimisvõimalusi tutvustavad ülikoolid, kutsekoolid, lisaks pakutakse infot rahvusvahelistest võimalustest, huvitegevusest, avatud noortekeskuste ning muude organisatsioonide tegevustest. Kokku osaleb igal aastal messil ca 25 eksponenti.

Tuleviku kompass
Noored malevas

Saaremaa Õpilasmalev

Saaremaa Õpilasmalevat on korraldatud juba alates 2004. aastast. Möödunud aastal töötas Saaremaa Öpilasmalevas 69 noort vanuses 13–18 eluaastat. Maleva kaudu omandavad noored eluks vajalikud oskused ja kogemused. Saadakse ettekujutus töödistsipliinist, omavastutusest tööprotsessis ja tekib tööharjumus. Areneb kohusetunne, meeskonnatööoskus, laieneb silmaring. Seeläbi tõuseb noorte tööhõivevalmidus ja konkurentsivõime tööturul ning töökogemusega töötaja on iga tööandja unistus. Selleks, et tulevikus endale selline töötaja leida, tuleb anda noorele võimalus leida oma esimene töökoht.

Noortelaagrid

Tegevusloaga noortelaager on Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt väljastatud tegevusloa alusel töötav institutsioon, mis vastab järgmistele tingimustele:

  • ühe vahetuse pikkus on vähemalt 6 ööpäeva;
  • laager tegutseb aastas üle 60 päeva.

Projektlaager on kohalik omavalitsuse, mille territooriumil projektlaager tegutseb, poolt väljastatud tegevusloa alusel töötav institutsioon, mis vastab järgmistele tingimustele:

  • ühe vahetuse pikkus on vähemalt 6 ööpäeva;
  • laager tegutseb aastas kuni 60 päeva.
Noortelaagrid

Uuenduslikud noorsootöö mudelid

Aastatel 2018–2021 töötas Saaremaa koostöögrupp (kuhu kuulus ka Muhu vald) koostöös välja neli innovaatilise lahendust: noorteportaal INFOHUNT, mobiilne noorsootöö buss, ressursipank ning arenguredel.

Noorteportaal INOFHUNT koondab noortele info piirkonna põhiselt. Portaalist leiab info sündmuste, tegevuste, noorsootöö ning huvihariduse ja -tegevuse kohta.

Saaremaa ja Muhu vald on soetanud mobiilse noorsootöö (MoNo) bussi.

Tänaseks on ratastel noorsootöö osa mobiilsest noorsootööst ning sisustatud noorsootööks vajalike vahenditega. Selle tulemusena jõuame erinevatesse piirkondadesse, kus täna ei ole täna noortekeskust, ning samuti toetab buss erinevaid noorteüritusi.

MoNo bussiga saame noortele:

  • jagada noorteinfot
  • tutvustada mobiilse noorsootöö võimalusi nende kodukohas
  • tutvustada üldisemalt noorsootöö võimalusi Saare maakonnas

Ressursipank on virtuaalne varaait, kus on:

  • vahendid
  • dokumendinäidised
  • noortega tegelejate pädevused

Ressursipangast on võimalik otsinguga leida sisestatud ressursse. Kasutajakontoga liitumine annab õiguse lisada panka ka oma vahendeid ja koolitusi. Lisaks on ressursipanga platvormil võimalik virtuaalselt külastada noortekeskusi ning tutvuda seal olevate võimaluste ja ressurssidega tänu 360-kraadistele virtuaaltuuridele.

Noorsootöötajate arenguredel on noortega tegelevate inimeste unikaalne arengut toetav süsteem.

Mudeli aluseks on D. Berlineri kompetentsusastmete arengumudel ja noorsootöötaja kutsestandard. Arenguredelit on võimalik kasutada enda professionaalse arengu jälgimiseks ja hindamiseks. Igaüks läbib astmed omas tempos, lähtuvalt oma vajadusest ning soovidest.

Tegevusi rahastati haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi "Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine" raames.

Kontakt ja lisainfo

Lindia Lallo

Lindia Lallo

Noorsootöö ja huvihariduse peaspetsialist

Tallinna tn 10, Kuressaare

Tallinna Pedagoogiline Seminar, noorsootöö (kõrgharidus)

Tallinna tn 10, Kuressaare

Viimati uuendatud 28.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?