Tõendid ja väljavõtted registrist

Isikul on õigus saada oma Eestis toimunud perekonnasündmuse (sünd, abielu, lahutus ja nime muutmine) kohta esmane tõend tasuta. Hiljem on võimalik tellida perekonnasündmuse kohta korduv tõend tasudes riigilõivu ning seda on võimalik väljastada lisaks eesti keelele ka inglise, saksa ja prantsuse keeles (nime muutmise tõend üksnes eesti keeles).

Tõendi väljastamine

Tõendi saab tellida e-rahvastikuregistri kaudu või vajadusel esitades avalduse paberkandjal vallavalitsusele.

Korduva tõendi riigilõiv tuleb tasuda Rahandusministeeriumile (viitenumber: 10294002000121, selgitus: korduva tõendi väljastamine). Nii elektroonilise kui ka paberil tõendi eest on riigilõiv 10 eurot.

Tellides elektroonilise tõendi, allkirjastatakse see digitaalselt, sellel ei ole ametniku omakäelist allkirja ega asutuse pitserit. Tõend saadetakse krüpteeritult märgitud e-posti aadressile ning tõendi avamiseks (dekrüpteerimiseks) on vaja kehtivaid ID-kaardi sertifikaate ja PIN-koodi. Tellides pabertõendi saab määrata kohaliku omavalitsuse või Eesti välisesinduse, kust dokument (volitatud) isikule väljastatakse.

Väljavõtted rahvastikuregistrist

Igal täisealisel isikul on õigus saada teavet enda, oma alaealiste laste, eestkostetavate, surnud abikaasa ja registreeritud elukaaslase rahvastikuregistrisse kantud andmete kohta ning saada andmetest väljavõtteid. Kõige lihtsam viis enda, oma alaealiste laste või eestkostetavate andmetega tutvumiseks ja andmetest väljavõtte tellimiseks on rahvastikuregistri teenuseid koondavas iseteenindusportaalis e-rahvastikuregister.

Väljavõtted rahvastikuregistrisse kantud andmetest võivad olla tasulised sõltuvalt sellest, millistest andmetest väljavõtet soovitakse ning milline asutus väljavõtte väljastab.

Rahvastikuregistri andmetest väljastatakse järgmisi väljavõtteid, riigilõiv 10 eurot:

  • Rahvastikuregistri väljavõte – väljavõttele kantakse isiku nimi, isikukood, sünniaeg ja – koht, sugu ja kodakondsus. Lisaks saab väljavõttele valida teisi rahvastikuregistrisse kantud andmeid.
  • Elukoha andmete väljavõte (elukohatõend) – väljavõttele kantakse isiku nimi, isikukood, sünniaeg, sugu ja kehtiv elukoha aadress.
  • Elanike nimekiri ruumi omanikule - väljavõttele kantakse ruumi aadress ja sinna elukoha registreerinud isikute nimed ning isikukoodid. 

Lisaks saab teises Euroopa Liidu liikmesriigis perekonnaseisu, elukoha või elusoleku tõendamiseks tellida rahvastikuregistri väljavõttega koos mitmekeelse standardvormi. Mitmekeelne standardvorm on Euroopa Liidu määruse (EL) 2016/1191 alusel väljastatav tõlkimise abivahend, mis lisatakse eestikeelsele rahvastikuregistri väljavõttele ning ei ole iseseisva dokumendina kasutatav.

Rahvastikuregistri väljavõtte koos mitmekeelse standardvormiga väljastab maakonnakeskuse kohalik omavalitsus ja selle eest tuleb tasuda riigilõiv 20 eurot.

Välisriigi tõendi kandmine registrisse

Välisriigis koostatud perekonnasündmuse dokumendi registrisse kandmiseks tuleb see esitada kohalikule omavalitsusele. Selleks tuleb tulla isiklikult vallavalitsusse aadressil Lossi 1, Kuressaare. Üldreeglina peavad välisriigi dokumendid, mida esitatakse Eestis perekonnasündmuse tõendamiseks, olema kas legaliseeritud või apostillitud sõltuvalt riigist. Küll on Eesti sõlminud välislepinguid, mis lihtsustavad nõudeid välisriigi dokumentidele, sh Euroopa Liidu liikmesriikide vahel: näiteks aktsepteerivad Eesti perekonnaseisasutused dokumente, mis on eesti, vene või inglise keeles või tõlgitud ühte nendest keeltest; samuti ei nõuta tõlget, kui Euroopa Liidu liikmesriigi ametiasutuses väljastatud dokumendile on lisatud määrusekohane mitmekeelne standardvorm.

Kontakt ja lisainfo

Avo Levisto

Avo Levisto

Rahvastikutoimingute peaspetsialist

Lossi tn 1, Kuressaare

Tartu Riiklik Ülikool, rakendusmatemaatika (kõrgharidus)

Lossi tn 1, Kuressaare

Ametifoto puudub

Ave Saat

Rahvastikutoimingute spetsialist

Lossi tn 1, Kuressaare

Tallinna Ülikool, infoteadus (kõrgharidus)

Lossi tn 1, Kuressaare

Viimati uuendatud 09.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?