Muinsuskaitse

Kuressaare muinsuskaitseala hoidmiseks ja arendamiseks annab juhiseid ja seab nõudeid Kuressaare muinsuskaitseala kaitsekord. Kaitsekorra eesmärk on Kuressaare ajalooliselt välja kujunenud linnatuumiku, selle väärtusliku linnaehitusliku terviku ja arheoloogilise kultuurkihi, säilitamine, linnaruumi kujundavate iseloomulike ajastu- ja kohatunnetust loovate väärtuste esiletoomine, hoonete kasutuses hoidmine ning linnaruumi kestlik areng.

Mida pean teadma, kui elan muinsuskaitsealal?

Muinsuskaitsealad on väärtuslikud tänu seal säilinud terviklikule ajaloolisele keskkonnale, kus ühtmoodi tähtsad on nii ehitiste detailid, materjalid ja mastaabid kui ka nende paiknemine maastikul või kinnistul. Selleks, et see omanäoline keskkond kestaks, tuleb ehitustöid tehes arvestada kaitsekorras määratuga.

Kuressaare muinsuskaitseala kaitsekord rühmitab ehitised kolme erinevasse kaitsekategooriasse ja tööde tegemisel sõltuvad sellest ka tingimused ja asjaajamise kord. Ehk töid planeerides tuleb esmalt teada, millisesse kaitsekategooriasse hoone kuulub.

  • A-kaitsekategooriasse kuuluvad kõrge kultuuriväärtusega hooned, kus on säilinud nii väärtuslik eksterjöör kui interjöör.
  • B-kaitsekategooria hoonetel on kandev roll miljöö loomisel ja hoidmisel. B-kaitsekategooria hoonete puhul on tööd siseruumides (v. a. tööd väliste piirdekonstruktsioonidega) muinsuskaitse eritingimustest ja lubadest vabastatud.
  • C-kaitsekategooriasse kuuluvate hoonete puhul Muinsuskaitseametilt ümberehituste tegemiseks eritingimusi taotlema ei pea, kuid muudatuste kavandamisel on vajalik tagada hoone arhitektuurne kvaliteet ja sobivus ümbritseva keskkonnaga. Tööd kooskõlastatakse valla menetletava ehitusloa või -teatise käigus või ehitusprojekti kohustuseta juhtudel tegevuskava ja tööde tegemise loaga.

Lisaks kaitsekategooriatesse jagatud hoonetele on muinsuskaitsealal ka mälestised, mille puhul nõuded ja asjaajamine on jäänud samaks – ehitusprojektile eelnevalt koostatakse eritingimused ja tööde teostamine toimub vastava muinsuskaitselise pädevusega ettevõtte poolt.

Selleks, et ennast vajaliku ja võimalikuga kurssi viia, on kõige parem esimese sammuna ühendust võtta Muinsuskaitseameti Saaremaa nõunikutega. Oma soove ja plaane tasub arutada võimalikult varakult enne töödega alustamist, et koostöös leida parimad lahendused.

Muinsuskaitseala elanike nõustamine, projektide läbivaatus ning järelevalve on korraldatud Muinsuskaitseameti ja Saaremaa Vallavalitsuse koostöös.

Soovijad saavad tutvuda ka infomaterjalidega Muinsuskaitseameti kontoris Kuressaares Lossi tn 1a ja arhiivimaterjalidega vallavalitsuse hoones Kuressaares Tallinna tn 10.

Tööde teostamine muinsuskaitsealal

Tööde tegemiseks muinsuskaitsealal või selle kaitsevööndis, mälestisel või mälestise kaitsevööndis tuleb sõltuvalt olukorrast taotleda Muinsuskaitseameti tööde tegemise luba või esitada ametile sellekohane teatis.

Lihtsamate hooldus- ja remonttööde teostamine mälestisel on lubatud ka ilma Muinsuskaitseameti kooskõlastuseta - ehitise hooldamine ja remonditööd on osa heaperemeheliku omaniku igapäevasest hoolsusest oma vara säilitamisel ning nendeks töödeks ei ole vaja Muinsuskaitseameti kirjalikku luba ja tööde tegijal ei pea olema pädevustunnistust ühegi kaitsekategooria hoone puhul.

Samuti ei ole ameti kooskõlastust vaja juhul, kui tööde kohta on tehtud leevendus mälestiseks tunnistamise otsuses või muinsuskaitseala kaitsekorras.

Vastavalt muinsuskaitseseadusele on vajalik Muinsuskaitseametilt taotleda tööde tegemise luba, kui kavandatakse muinsuskaitsealal paikneva ehitise ilme muutmist. Ilme muutmine on tegevus, mis mõjutab mälestise või muinsuskaitsealal asuva ehitise eksterjööri ja interjööri senist väljanägemist, sealhulgas värvilahenduse ja viimistluse muutmine, detailide või konstruktiivsete elementide ümberpaigutamine, eemaldamine või kinni katmine, kinnismälestisele või muinsuskaitsealale objekti, sealhulgas teisaldatava objekti või ajutise ehitise, näiteks kioski, müügipaviljoni või välikohviku, valgustus- ja muu seadme, tehnovõrgu, -rajatise ja -seadme, teabekandja ning reklaami paigaldamine. Ka välimiste avatäidete asendamist loetakse hoone ilme muutmiseks.

Muinsuskaitsealal tegevuskoha tähise, info- või reklaamikandja paigaldamiseks; raietöödeks ja hooajalise ehitise püstitamiseks, juhul kui kohaliku omavalitsuse üksus on lahenduse ja vastavad load Muinsuskaitseametiga kooskõlastanud, ei nõuta tööde tegemise luba ega sellele eelnevaid muinsuskaitse eritingimusi.

Kontakt ja lisainfo

Riigiametite logo

Liis Koppel

Saaremaa nõunik

Lossi tn 1a, Kuressaare
Muinsuskaitseamet

Lossi tn 1a, Kuressaare
Muinsuskaitseamet

Riigiametite logo

Lea Laidra

Saaremaa nõunik

Lossi tn 1a, Kuressaare
Muinsuskaitseamet

Lossi tn 1a, Kuressaare
Muinsuskaitseamet

Viimati uuendatud 08.03.2024

Kas sellest lehest oli abi?